BRİTANYA ADASI’NIN EN RENKLİ ŞEHRİ EDINBURGH

İskoçya’nın başkenti Edinburgh; doğası, tarihi şatoları, gaydası ve kilt gibi yerel kıyafetleriyle ziyaretçilerine farklı bir dünya sunuyor. Kendinizi masal diyarlarında gibi hissedeceğiniz şehrin birçok noktasında, Orta Çağ’ın izlerini bulacaksınız. Britanya Adası‘nın kuzeyinde bulunan Edinburgh, görünümüyle birçok film, dizi ve romana ilham kaynağı olmuş. Binalarında gri ve yeşilin hakim olduğu Edinburgh’un birçok bölgesi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. ŞEHRİN SİMGESİ EDINBURGH KALESİ Burası şehrin simgesi haline gelmiş. Şehri ziyaret eden herkesin mutlaka gördüğü ve içini gezdiği bir yer. Şehre hakim bir görüntüye sahip olan kale günümüzde çok aktif olarak kullanılıyor. Kalede neredeyse 12 ay boyunca festivaller var. Ayrıca kale içinde sürekli bir aktivite düzenleniyor. Bir İskoç askerinin eğitimiyle bile karşılaşmanız mümkün. İskoçya’nın ünlü kalesi İskoçya Kraliyet Mücevherleri, Kader Taşı, Pazar günleri hariç her öğlen saat birde ateşlenen One O’Clock Gun ve Ulusal Savaş Müzesi’ni barındırıyor. 600 yıllarında yapılan kale dünyanın en iyi kaleleri arasında gösteriliyor. DA VINCI’YE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ROSSLYN […]

BRİTANYA ADASI’NIN EN RENKLİ ŞEHRİ EDINBURGH

İskoçya’nın başkenti Edinburgh; doğası, tarihi şatoları, gaydası ve kilt gibi yerel kıyafetleriyle ziyaretçilerine farklı bir dünya sunuyor. Kendinizi masal diyarlarında gibi hissedeceğiniz şehrin birçok noktasında, Orta Çağ’ın izlerini bulacaksınız. Britanya Adası‘nın kuzeyinde bulunan Edinburgh, görünümüyle birçok film, dizi ve romana ilham kaynağı olmuş.

Binalarında gri ve yeşilin hakim olduğu Edinburgh’un birçok bölgesi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

ŞEHRİN SİMGESİ EDINBURGH KALESİ

Burası şehrin simgesi haline gelmiş. Şehri ziyaret eden herkesin mutlaka gördüğü ve içini gezdiği bir yer. Şehre hakim bir görüntüye sahip olan kale günümüzde çok aktif olarak kullanılıyor. Kalede neredeyse 12 ay boyunca festivaller var. Ayrıca kale içinde sürekli bir aktivite düzenleniyor. Bir İskoç askerinin eğitimiyle bile karşılaşmanız mümkün. İskoçya’nın ünlü kalesi İskoçya Kraliyet Mücevherleri, Kader Taşı, Pazar günleri hariç her öğlen saat birde ateşlenen One O’Clock Gun ve Ulusal Savaş Müzesi’ni barındırıyor. 600 yıllarında yapılan kale dünyanın en iyi kaleleri arasında gösteriliyor.

DA VINCI’YE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ROSSLYN ŞAPELİ

Edinburgh’un ismini biraz önce de belirttiğimiz gibi romanlardan, filmlerden ve dizilerden duymuşuzdur. İşte dünyanın en çok satan kitaplarından Dan Brown’un “Da Vinci’nin Şifresi” de Rosslyn Şapeli’nin şöhretini daha da artırmıştır. Soylu bir aile olan Sinclair tarafından yapılan şapel , son senelerde Masonluk ve Tapınak Şövalyeleri söylentileri ile sıkça gündeme gelmiştir. Çok güzel oymalara sahip olan bu şapel şehrin güneyinde Roslin Kasabası’nda yer almaktadır.

ETEK GİYEN ERKEKLER

Başkent Edinburgh’ta yerel kıyafetler çok fazla ilginizi çekecek. Bunların başında da erkeklerin giydiği kilt olarak adlandırılan etekler geliyor. Yeşil ve kırmızı desenli etekler giyen erkekler başka yerde göremeyeceğiniz bir kültürel hava yaratıyor. Öyle ki turist olarak gelenlerin bile bu eteklerle sokaklarda dolaştığını görebilirsiniz.

HER KÖŞEDE GAYDA ÇALAN BİRİ VAR

İskoçların milli çalgısı olan gaydayı şehrin her noktasında duymanız mümkün. Özellikle yerel kıyafetlerle turistlik merkezlerde gayda çalan erkekleri sıkça göreceksiniz. Gayda geçmişte savaşa giderken savaşçılarının cesaretini arttırmak ve çevredekilere savaşa gidildiğini haber vermek için kullanırlarmış.

ALIŞVERİŞ İÇİN PRINCES CADDESİ’NE GİDİN

Şehrin en işlek caddesi olan ve birçok restoranın olduğu Princes Street, aynı zamanda alışveriş için oldukça ideal. Birçok yerel markanın ürünlerini bu caddede bulabilirsiniz. Caddenin sonunda yer alan alışveriş merkezini de ziyaret etmenizi öneririz. Özellikle ülkeye özgü kaşmir atkı, bere ve eldivenleri satın alabilirsiniz.

HOLYROOD SARAYI

Burası, Britanya kraliyet ailesinin İskoçya’daki rezidansıdır. Görkemli bir yapı olan saray, 1854 yılında tamamlanıp kullanıma açılmıştır. Neo Klasik mimari izleri taşıyan saray, şehrin merkezinde yer alıyor. Eğer kraliyetin yaşantısını deneyimlemek istiyorsanız, burayı mutlaka görmelisiniz.

CALTON TEPESİ’NDEN EDINBURH’U İZLEYİN

Görkemli şehir Edinburgh’un her noktasını görebileceğiniz bir tepe burası. Şehrin merkezinde yer alan tepe, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde  yer alıyor. Tepeye çıkarken harika bir parkın içinden geçiyorsunuz. Coğrafi konumu ve yapısı nedeniyle şehri buradan bir fotoğrafını çekmenizi öneriyoruz. Peki Calton Tepesi’nde neler var? Milli Anıt,  Nelson Anıtı, Dugald Stewart Anıtı, Robert Burns Anıtı gibi İskoçya tarihini ilgilendiren kişilere ve olaylara atfedilmiş önemli anıtlar bulunuyor.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.