BRUGGE’DA YEME-İÇME, KÜLTÜR, ALIŞVERİŞ, GEZİ

Gezi Rehberi

Ortaçağ’da Belçika’nın merkezi kabul edilen bu tarihi şehri bozulmadan saklamaya devam etmek için tarihi meydanlarda ulaşımı sadece yayalara, bisikletlilere ve faytonlara açık bırakmışlar. Faytoncuların hemen hemen yüzde doksanı da kadın sürücüler. Fayton turu 37 EUR tutuyor, bir faytona genelde 4 kişi biniyor ve yaklaşık 40 dakika sürüyor.

brugge-fayton-gezisi

Alışveriş yapmak isterseniz, bu ünlü şehrin çikolata, hediyelik eşya, ahşap dekoratif ürünler, oyuncaklar, kırtasiye malzemesi ve dantelle dolu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak fiyatlar Brüksel şehir merkezine oranla biraz daha turistik. ”İlla bir şey alırım” diyorsanız seçiminizi dantellerden yana kullanabilirsiniz. Giyim ve aksesuar alışverişleri için Wollestaat, Noordzandstraat, Hoogstraat, Streenstraat caddelerinde alışveriş yapacak pek çok mağaza bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta var; mağazalar ve dükkanlar sabah 9′da açılıyor ve bazıları kışın 5′te bazıları da 6′da kapanıyor. Pazar günü ise bütün dükkanlar kapalı.

Tarihi şehri yürüyerek ya da faytonla gezebilirsiniz ama kanal turunun da keyfi bambaşka! Wollestraat 34 numarada bulunan tekne turu başlangıç noktasında kişi başı bilet 8 EUR ve tur yaklaşık 30-35 dakika sürüyor. Rehber hem 3 dilde anlatıyor, hem de tekneyi kullanıyor. Ayrıca Nieuwstraat ve Braambergstraat üzerinde de tekne turları noktası var.

brugge-kanal-gezisi

Çocuklarla seyahat ediyorsanız Patates Müzesi, Çikolata Müzesi, Kanal Turu, Minnewater ilgilerini çekecektir. Eğitici ve öğretici oyuncakçılar pek çok yerde karşınıza çıkıyor. Biz HABA ve KROKODİL mağazalarından alışveriş yaptık. Özellikle Sint-Jakobsstraat 47, KROKODİL hem oyun evi hem oyuncakçı görünümünde. Aktivite oyuncakları, yap-bozlar, oyun kartları, sanat setleri, her çeşit boyalardan bulabilirsiniz.

Şehrin kalbinde, bir aile işletmesi olan ünlü çikolatacı Dumon’dan truff ve envai çeşit çikolata alabilirsiniz. Kutu içinde satılan karışık setler fiyat olarak daha avantajlı. Küçücük bir dükkan ama içerisi hep dolu. Belfort Çan Kulesi’nin yakınında Steenstraat’taki Galler Chocolatier de çok başarılı.

Brugge’da en iyi waffle Humpty Dumpty ‘de yenir. Sweet Bruges ‘da merkezi bir seçim ancak çok turistik ve lezzetler ortalama. Meydanlarda göreceğiniz ayak üstü waffle dükkanlarının çoğunda sadece soslu, meyveli ya da krem şantili waffle yiyebilirsiniz. Bazı waffle çeşitleri güzel kokuyorsa da tadı hayal kırıklığı olabiliyor.

600’den fazla bira çeşidi olan bu ülkede Bira Müzesi, Folklor Müzesi, Kutsal Kan Bazilikası, Belfort Çan Kulesi, Meryem Kilisesi, Dantel Merkezi, Belediye Binası, Gruuthuse Müzesi, St. Salvador Katedrali, Minnewater, Burg ve Markt meydanları görülmeye değer yerler.

belcika-biralari

Küçük ama samimi bir yerde Belçika mutfağı için Kemelstraat 9 numarada The Habbit, tarihi 13. yüzyıla dayanan Art Deco tarzı ve rezervasyonsuz girişin zor olduğu, şık ve güzel bir seçenek için Ziverstraat 41 numarada Patrick Devos Zilberen Pauw, çok büyük beklentilerin yoksa sadece tarihi meydana bakarak patates kızartması ya da bir kahve, sıcak çay içmek için Markt Meydanında La Belle Vue, çeşit çeşit biraların tadına bakmak için Wollestaat 53 numarada The Beerwall, ya da Kemelstraat 5 numarada T’ Brugs Beertjes , sıcak samimi bir atmosfer ve Belçika evine misafir olmuşçasına bir deneyim için Minderbroederstraat 26 numarada Pomperlut, büyük porsiyonlu ama uygun fiyatlı yerel lezzetler için De Verbeelding yeme içme mekan önerileri arasında.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle