Bulutlarla Örtülü Harikalar Diyarı: Kaçkarlar

Yıl boyu gözlemlenebilen keskin buzulları, yeşilin farklı tonlarını yansıtan gür orman dokusu, masmavi gölleri, durmak bilmeyen coşkulu dereleri, zengin bitki ve hayvan varlığı ile Kaçkar Sıradağları ülkemizin en bakir alanlarından. Rize ile Hopa arasında konumlanan Kaçkarlar’ın el değmemiş doğasını keşfetmek için her yıl binlerce doğa sever bölgeyi ziyaret ediyor. Kaçkarların en yüksek tepeleri Altıparmak (3480 metre), Kavran (3932 metre) ve Verçenik (3710 metre) birbirinden güzel tırmanma parkurlarıyla nefes kesen manzaralara sahip. Günlük hayatın koşturması ve stresinden uzak doğayla baş başa bir deneyim için Doğu Karadeniz’in en güzel rotalarından biri olan Kaçkarlar, 51 bin 550 hektarlık milli park alanının içerisinde yer alıyor. Büyük bölümü Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde, bir kısmı da Erzurum ve Artvin’de yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, son yıllarda bölge turizminde öne çıkan destinasyonlar arasında. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda yapılacak etkinlikler Doğu Karadeniz’de Rize-Hopa kıyı şeridine paralel uzanan milli parkı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarında ağustos ve eylül, […]

Bulutlarla Örtülü Harikalar Diyarı: Kaçkarlar

Yıl boyu gözlemlenebilen keskin buzulları, yeşilin farklı tonlarını yansıtan gür orman dokusu, masmavi gölleri, durmak bilmeyen coşkulu dereleri, zengin bitki ve hayvan varlığı ile Kaçkar Sıradağları ülkemizin en bakir alanlarından.

Rize ile Hopa arasında konumlanan Kaçkarlar’ın el değmemiş doğasını keşfetmek için her yıl binlerce doğa sever bölgeyi ziyaret ediyor. Kaçkarların en yüksek tepeleri Altıparmak (3480 metre), Kavran (3932 metre) ve Verçenik (3710 metre) birbirinden güzel tırmanma parkurlarıyla nefes kesen manzaralara sahip.

Günlük hayatın koşturması ve stresinden uzak doğayla baş başa bir deneyim için Doğu Karadeniz’in en güzel rotalarından biri olan Kaçkarlar, 51 bin 550 hektarlık milli park alanının içerisinde yer alıyor. Büyük bölümü Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde, bir kısmı da Erzurum ve Artvin’de yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, son yıllarda bölge turizminde öne çıkan destinasyonlar arasında.

Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda yapılacak etkinlikler

Doğu Karadeniz’de Rize-Hopa kıyı şeridine paralel uzanan milli parkı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarında ağustos ve eylül, kış aylarında ise şubat ve mart ayları. Kaçkarlar’a en kolay ulaşım kuzey yönünden. Trabzon-Rize ve Ardeşen üzerinden Çamlıhemşin’e ulaştıktan sonra Ayder Yaylası’nı da içine alan güzergahı kullanarak Aşağı Kavron, Yukarı Kavron yolunu takip ederek Kaçkar zirvesinin eteklerine ulaşılıyor. Kaçkar Dağlarının Verçenik Zirvesi’ne ise Çat-Başhemşin yolu üzerinden gidiliyor.

Kaçkarlar, Türkiye’nin önemli ekoturizm bölgelerinden. Yürüyüş başta olmak üzere, kayak, rafting, kaya tırmanışı, doğa fotoğrafçılığı, kampçılık gibi aktiviteler ile bitki ve yaban hayatını gözlemleme bölgede yapılacak aktiviteler arasında. İlginç jeolojik ve jeomorfolojik yapı her yeni adımda yeni heyecan demek. Ülkemizde orman güllerinin ulaştığı en yüksek nokta olan Kaçkarlar’da 3 bin metre yükseklikte yetişen güller muhteşem bir görsel şölen yaratıyor.

Kaçkar Dağları’na Türkiye’nin dört bir yanından ulaşım çok kolay. En kolay ve popüler yürüyüş rotasının yer aldığı Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine gelmek için Trabzon ya da Artvin-Hopa havalimanlarına uçak bileti almak ya da şehirlerarası otobüsleri kullanarak Rize üzerinden ulaşım sağlamak mümkün. Özel araçla seyahat edenlerin Karadeniz sahil yolundan Rize’ye, Rize’den sonra da Çamlıhemşin’e geçmeleri gerekiyor.

Çamlıhemşin dışındaki diğer alternatif ise Erzurum-Artvin kara yolunu kullanarak Yusufeli üzerinden Sarıgöl Köyü, Altıparmak Köyü ve Yaylalar Köyü rotası.

Kaçkarlar buzul gölleri

Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde 31 adet isimlendirilmiş doğa harikası buzul gölü bulunuyor. Bu göllerin 28’i Rize, 3’ü ise Artvin sınırlarından. 100’den fazla da isimlendirilmemiş buzul gölü var. Buzul gölleri 2 bin 700- 3 bin 700 metrelik yükseklikte yer alıyor. Buzul vadilerinin en uzunu da 12 kilometrelik Elevit Teknesi.

Trabzon’dan Kaçkar Dağları’na nasıl gidilir? 

Trabzon uçak bileti alarak Kaçkar Dağları’na kolay ve zahmetsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Trabzon şehir merkezi ile Kaçkar Dağları arasındaki mesafe 163 km. Özel araçla 2,5 saatte aşılan bu yol Trabzon’a yılın her dönemi uygun fiyatlı uçak bileti bulunabildiğinden dolayı sıklıkla tercih ediliyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa’da Trabzon’a direkt uçuş var.

Artvin – Hopa’dan Kaçkar Dağları’na nasıl gidilir? 

Kaçkarlar’a ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer havalimanı da Artvin-Hopa Havalimanı. Gürcistan’ın Batum şehrindeki havalimanı, aynı zamanda Artvin Hopa ismiyle yurt içi uçuşlarda kullanılıyor. Batum Havalimanı ile Kaçkar Dağları arasındaki mesafe 120 km. Bu yolculuk özel araçla 2 saat sürüyor.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 3 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.