Çin’de Yenilen Garip Yemekler

çinde yenilen ilginç yemekler Asya

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir.

Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi…

  1. Kavrulmuş Çekirge

Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık gibi yenmektedir.

  • Böcekli Erişte

Türk mutfağına bir o kadar uzak olan Çin mutfağından bir diğer yemek ise böcekli eriştedir. Böcek her ne kadar Çin mutfağında sıklıkla yer almakta ve tercih edilmekte olsa bile bunun yanı sıra makarna ve erişte de Çin mutfağında bir o kadar yer etmekte olan besinlerdir.

  • Yılan

En tuhaf Çin yemekleri listesi oldukça fazla kalabalıktır. Bunun bir diğer örnekleri arasında yer almakta olan ise yılandır. Yılan Çin’de özellikle fazla pişmeden de tüketilmekte olan bir besindir.

  • Böcekli Çorba

Böcekli yemekler ve içinde sürüngen olan yemekler Çinliler tarafından sıklıkla tüketilmekte ve sevilmektedir. Sokak lezzetleri bakımından da Böcek ve sürüngenler fazlasıyla tercih edilmekte ve satışa sunulmaktadır. Çin yemekleri açısında böcekli çorba da bu yemekler arasında yer almaktadır. Sevilerek tüketilmekte olan bu çorba aynı zamanda Çinlilere göre faydalı olan bir çorbadır. Çin’deki en tuhaf yemekler arasında bu böcekli çorba da yer almaktadır.

  • Atıştırmalık Böcek

Çin’de her ne kadar yemek öğünü olarak böcek ve sürüngenlerin olduğu yemekler tercih edilip tüketilse de aynı zamanda bu böcek ve sürüngenler atıştırmalık olarak da veya ara öğün olarak da tüketilmektedir. Tahta çubuklara dizilmiş olan atıştırmalık böcekler aynı zamanda son derece sıklıkla tercih edilmektedir.

  • Akrep ve Sürüngen

Çin mutfağında sadece minik ve zararsız olan böceklerin kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda akrep ve de yılan gibi zararlı olan böcek ve sürüngen çeşitleri de yer almaktadır. Yemek kültürü bakımından son derece farklı bir mutfağı olan Çinliler akrep ve de diğer böcekleri yemekten asla çekinmiyorlar. Hatta bunu zevkle yiyorlar. Çin’deki en garip yemek arasında bu yemek de yer almaktadır.

  • Tavuk Bacakları

Türk mutfağında tavuk bacakları tavuk kesimi sonrasında çöpe atılmaktadır. Ancak Çin mutfağında ise tavuk bacağı son derece önemli olan bir yiyecektir. Özellikle Çin’de sokak yemekleri arasında yer almakta olan bu Çin yemekleri çok da sevilmektedir. But yemek yerine genel anlamda tavuk bacağı Çinliler tarafından sık sık yenmektedir. Dünyanın en tuhaf mutfağı olarak bilinen Çin mutfağında daha pek çok garip olan ve tüketilmekte olan yiyecekler mevcuttur. Saydıklarımız bile size çok tuhaf ve yabancı gelmiş olabilir. Çin’deki en tuhaf yemekler arasında genel anlamda böcek, sürüngen ve çiğ olarak tüketilmekte olan hayvansal gıdalar yer almaktadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle