Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir.

Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi…

  1. Kavrulmuş Çekirge

Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık gibi yenmektedir.

  • Böcekli Erişte

Türk mutfağına bir o kadar uzak olan Çin mutfağından bir diğer yemek ise böcekli eriştedir. Böcek her ne kadar Çin mutfağında sıklıkla yer almakta ve tercih edilmekte olsa bile bunun yanı sıra makarna ve erişte de Çin mutfağında bir o kadar yer etmekte olan besinlerdir.

  • Yılan

En tuhaf Çin yemekleri listesi oldukça fazla kalabalıktır. Bunun bir diğer örnekleri arasında yer almakta olan ise yılandır. Yılan Çin’de özellikle fazla pişmeden de tüketilmekte olan bir besindir.

  • Böcekli Çorba

Böcekli yemekler ve içinde sürüngen olan yemekler Çinliler tarafından sıklıkla tüketilmekte ve sevilmektedir. Sokak lezzetleri bakımından da Böcek ve sürüngenler fazlasıyla tercih edilmekte ve satışa sunulmaktadır. Çin yemekleri açısında böcekli çorba da bu yemekler arasında yer almaktadır. Sevilerek tüketilmekte olan bu çorba aynı zamanda Çinlilere göre faydalı olan bir çorbadır. Çin’deki en tuhaf yemekler arasında bu böcekli çorba da yer almaktadır.

  • Atıştırmalık Böcek

Çin’de her ne kadar yemek öğünü olarak böcek ve sürüngenlerin olduğu yemekler tercih edilip tüketilse de aynı zamanda bu böcek ve sürüngenler atıştırmalık olarak da veya ara öğün olarak da tüketilmektedir. Tahta çubuklara dizilmiş olan atıştırmalık böcekler aynı zamanda son derece sıklıkla tercih edilmektedir.

  • Akrep ve Sürüngen

Çin mutfağında sadece minik ve zararsız olan böceklerin kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda akrep ve de yılan gibi zararlı olan böcek ve sürüngen çeşitleri de yer almaktadır. Yemek kültürü bakımından son derece farklı bir mutfağı olan Çinliler akrep ve de diğer böcekleri yemekten asla çekinmiyorlar. Hatta bunu zevkle yiyorlar. Çin’deki en garip yemek arasında bu yemek de yer almaktadır.

  • Tavuk Bacakları

Türk mutfağında tavuk bacakları tavuk kesimi sonrasında çöpe atılmaktadır. Ancak Çin mutfağında ise tavuk bacağı son derece önemli olan bir yiyecektir. Özellikle Çin’de sokak yemekleri arasında yer almakta olan bu Çin yemekleri çok da sevilmektedir. But yemek yerine genel anlamda tavuk bacağı Çinliler tarafından sık sık yenmektedir. Dünyanın en tuhaf mutfağı olarak bilinen Çin mutfağında daha pek çok garip olan ve tüketilmekte olan yiyecekler mevcuttur. Saydıklarımız bile size çok tuhaf ve yabancı gelmiş olabilir. Çin’deki en tuhaf yemekler arasında genel anlamda böcek, sürüngen ve çiğ olarak tüketilmekte olan hayvansal gıdalar yer almaktadır.

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

Vietnam Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Asya 2 yıl önce

Vietnam’da gezilecek yerler, turistik bölgeleri, göz alıcı mimarileri, doğal güzellikleri ve tarih barındıran müzeleri. Vietnam’da gezilecek yerler diyince akla pek çok yer geliyor. Vietnam, Çin Yarımadası’nın doğusunda yer alır. Dar uzun bir konumu vardır bu yüzden çok sayıda doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Son zamanlarda popüler tatil noktalarından birisi olmayı başaran Vietnam’ın güneyinde tropikal iklim, kuzeyinde ise subtropikal iklim hakimdir. İşte Vietnam’ın Göz Alıcı 10 Noktası Ha Long Koyu Ha Long Koyu ‘alçalan ejderha’ anlamına gelmektedir. Yani burası ejderhanın dinlenme yeri ya da denize girdiği yer olarak tanımlanmaktadır.  UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.  Buraya gemi ile gelebilir daha sonrasında ise kayığa binerek kayaların arasından Ha Long turu yapabilirsiniz. Hanoi Burası Vietnam’ın başkentidir. Hem bu yönüyle hem de tarihi ve kültürü ile önemli bir şehirdir. Hanoi’nin en gözde noktaları ise Edebiyat Tapınağı, Opera Binası, Hoa Lo Cezaevi, Hoan Kiem Gölü ve Tren Sokağı’dır. Ban Gioc Şelalesi Dünyanın en […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.