Cinque Terre Gezilecek Yerler

  Cinque Terre Nerede?  İtalya’nın Ligurya bölgesinde yer almak alan Cinque Terre, İtalyancada ‘beş toprak’ anlamını taşımaktadır. Haritaya baktığınızda ‘cinque terre’ diye bulamazsınız çünkü haritada köylerin adları yer almaktadır. Köyler kuzeyden güneye doğru, Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore. Günümüzde Ulusal Park olan bu bölge 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras listesine eklenmiştir. Cinque Terre nerede derseniz harita sonuç alamazsınız. Burası çeşitli köylerin bir araya gelmesinden oluşuyor. Cinque Terre Ulaşım Bu bölgeye en rahat ulaşım şekli İstanbul’dan Cenova’ya ya da Pisa’ya uçmak. Ancak bu sene Türk Hava Yolları Cenova’ya uçuşlarını kaldırmış. İstanbul–Pisa arası uçuş yaklaşık üç saat sürmekte. İtalya’nın çeşitli bölgelerinden tren ile Cinque Terre köylerine ulaşmak mümkün. Cenova’dan 1.5 saatte, Pisa’dan 1 saat 15 dakikada, Milano’dan 2.5 saatte, Floransa’dan 3 saatte, Roma’dan 4 saatte tren ile ulaşabilirsiniz. Tarihleriniz kesin ise gitmeden önce siteye bir göz atıp, indirimli bilet satın alma imkanı yakalayabilirsiniz. Cinque Terre köyleri arasında ulaşımı ise trenle, yürüyerek ya da botlarla yapabilirsiniz.  Kartın içeriğinde; Levanto–Cinque Terre–La Spezia arasındaki tren hatlarına sınırsız biniş […]

Cinque Terre Gezilecek Yerler

 

Cinque Terre Nerede? 

İtalya’nın Ligurya bölgesinde yer almak alan Cinque Terre, İtalyancada ‘beş toprak’ anlamını taşımaktadır. Haritaya baktığınızda ‘cinque terre’ diye bulamazsınız çünkü haritada köylerin adları yer almaktadır.

Köyler kuzeyden güneye doğru, Monterosso al MareVernazzaCornigliaManarola ve Riomaggiore.

Günümüzde Ulusal Park olan bu bölge 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras listesine eklenmiştir.

cinque terre nerede

Cinque Terre nerede derseniz harita sonuç alamazsınız. Burası çeşitli köylerin bir araya gelmesinden oluşuyor.

Cinque Terre Ulaşım

Bu bölgeye en rahat ulaşım şekli İstanbul’dan Cenova’ya ya da Pisa’ya uçmak. Ancak bu sene Türk Hava Yolları Cenova’ya uçuşlarını kaldırmış. İstanbul–Pisa arası uçuş yaklaşık üç saat sürmekte. İtalya’nın çeşitli bölgelerinden tren ile Cinque Terre köylerine ulaşmak mümkün.

  • Cenova’dan 1.5 saatte,
  • Pisa’dan 1 saat 15 dakikada,
  • Milano’dan 2.5 saatte,
  • Floransa’dan 3 saatte,
  • Roma’dan 4 saatte tren ile ulaşabilirsiniz.
  • Tarihleriniz kesin ise gitmeden önce siteye bir göz atıp, indirimli bilet satın alma imkanı yakalayabilirsiniz.

Cinque Terre köyleri arasında ulaşımı ise trenleyürüyerek ya da botlarla yapabilirsiniz. 

Kartın içeriğinde; Levanto–Cinque Terre–La Spezia arasındaki tren hatlarına sınırsız biniş hakkı, wifi internet bağlantısı, istasyondan köylerin merkezine çıkan shuttlelara biniş hakkı ve yürüyüş parkurlarına giriş bulunmaktadır.

Kartı Cinque Terre’nin beş köyünden, Levanto ve La Spezia istasyonlarından edinebilirsiniz. Bir günlük kişi başı bilet fiyatı 13 Euro, iki günlük fiyatı ise 23 Euro.

Trene binmeden önce biletinizi onaylatma makinesine okutmayı unutmayın. Onaylatma makinesine biletinizi soktuğunuz anda üzerine tarih ve saat basılmakta.

Trende bilet kontrolüne denk geldiğinizde eğer biletiniz olmasına rağmen okutmamış olursanız görevliye ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Vernezza italya

Vernezza

Yürüme seçeneğini trekking yapmayı seviyorsanız öneririm çünkü köyler arası mesafeye bağlı olarak iki- üç saati bulabilmekte. Dağlık bir bölge olduğu için de zor yollar sizi beklemekte.

Yürüyüş parkurları ücretli. Bu yüzden ‘Cinque Terre Card’ alabilirsiniz. Bir günlük 7,5 euro. Bazı dönemlerde ise köyler arasındaki yollar kapalı olabiliyor. Bununla ilgili bilgiyi istasyonlarda kart satışı yapan görevlilerden öğrenebilirsiniz.

Riomaggiore Cinque Terre

Riomaggiore

Köyler arasındaki diğer ulaşım şekli ise botlar arasında sağlanmakta. Ancak tekne Cornigla’ya uğramıyor, diğer 4 köye ulaşım mümkün.

Yaklaşık birer saat aralıklarla köylerden botlar kalkmakta. Bilet fiyatları kişi başı seçtiğiniz tura göre 20-30 Euro arasında değişmekte.

Köyleri bir günde gezmek mümkün, ancak trekking yaparım ya da denize de girerim diyorsanız kalış süresini uzatabilirsiniz.

Cinque Terre Gezilecek Yerler & Yapılacak Şeyler

Monterosso al Mare

cinque terre gezi rehberi Monterosso al Mare

Monterosso al Mare

Köylerin arasında en uzun sahile ve kumsala sahip olan Monterosso ilk köyümüz. Tren istasyonundan sahile indiğinizde sağ taraftanızda plajlar, sol tarafınızda ise hediyelik eşya satan dükkanlar yer alıyor.

Yaz aylarında geldiyseniz denize girmek için burası iyi bir seçenek. Plajda şezlong ve şemsiyeler ücretli, yan yana bir çok tesis bulunmakta ve hepsinin duşu ile soyunma kabinleri var.

Plajlarda buz gibi Hindistan cevizleri satan kişiler bulunmakta. Tadını çıkarmanızı öneririm. Sol tarafta bulunan köyün merkezine geçmek için geniş bir tünelden geçmeniz gerekiyor.

Monterosso al Mare italya

Monterosso al Mare

Sahil yolunun sonunda ise Neptün Heykeli yer alıyor. ‘Gigante’ olarak adlandırılan bu heykel 1910 yılında Ferrara isimli heykeltıraş tarafından yapılmış.

Bu bölgede aynı zamanda halk plajı da bulunmakta. Havlunuzu serip, kumun ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Vernazza

Cinque Terre Vernazza

Vernazza

Dar sokaklara, rengarenk evlere sahip Vernazza meydanında bizi 1318 yılında yapılmış Santa Margherita Kilisesi karşılıyor. Burası diğer köylere kıyasla daha düz yollara sahip.

Sırtınızı denize dönüp, meydanın sol tarafındaki dar merdivenlerden yukarı çıktığınız zaman Doria Kalesi’ne çıkıp, yukarıdan köyün manzarasına hakim olabilirsiniz. Kale 1,5 Euro. Benim favori manzaram ise Monterosso–Vernezza arasındaki patika yol. Bu yolda biraz ilerleyip muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Corniglia

Corniglia italya

Corniglia

Denizin kenarında yer almaması ile diğer köylerden ayrılıyor. Tekne turu ile geziyorsanız burayı görme imkanınız bulunmuyor. Tren ile ulaştığınız zaman, istasyondan köyün yukarı da olduğunu görüyorsunuz. Köye ulaşmanın iki şekli bulunmakta.

Birincisi istasyonun oradan kalkan otobüslere binmek, ikincisi ise yaklaşık 380 basamaklı merdiveni tırmanmak. Ben merdivenleri tercih ettim, manzara çok güzeldi fakat aşırı yorucu oluyor. O yüzden benim tavsiyem otobüs ile köye ulaşmanız, dönüşünüzü isterseniz merdivenlerle yapabilirsiniz.

Burası köyler arasında en sakin olanı. Denize kıyısının bulunmaması, restoranların az sayıda olması ile pek tercih edilmediğini düşünüyorum. Meydandan içeriye doğru yürürseniz eğer, dar ama bir o kadar renkli evlerin olduğu sokaklar sizi beklemekte.

Manarola

Manarola cinque terre gezilecek yerler

Manarola

Ve sıradaki durağımız benim favori köyüm olan Manarola. Cinque Terre dediğinizde bir çok yerde fotoğrafını görüp bayıldığım köy. Uzaktan baktığınızda tam anlamıyla özenle çizilmiş bir tabloyu andırıyor.

Tren istasyonundan merdivenleri inip, sıra sıra restoranların yer aldığı sokaktan yürüyerek meydana ulaşabilirsiniz. Buranın plajı bulunmamakta. Kayaların üzerinden denize atlayan insan manzaraları ile karşılaşmanız yüksek ihtimal.

cinque terre gezi rehberi Manarola

Manarola

Köyler arasındaki patika yollar arasında en meşhuru olan Via del Amore yani Aşk Yolu buradan başlayıp Riomaggorie’ye uzanmaktadır. Manzarasının muhteşem olduğunu duyduğumuz bu yolu kapalı olması sebebi ile yürüyemedik. Siz gittiğinizde açıksa bu yolu yürümenizi öneririm. Yolun açık olup olmadığına dair bilgiyi tren istasyonlarındaki görevlilerden öğrenebilirsiniz.

Bu köyün en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz yere ise denizin sağından yukarıya doğru çıkan yolu takip edince ulaşacaksınız. 

Riomaggiore

Riomaggiore

Riomaggiore

Cinque Terre’nin son köyü olan Riomaggorie, yokuşun fazla olduğu bir köy. Burası için ‘take away’ merkezi diyebiliriz. Külahlarda kızarmış deniz ürünleri satan bir çok mekan bulunmakta.

Elinize yemeğinizi alıp yerken bir yandan da sokakları adımlamaya devam edebilirsiniz. Denizin solunda yer alan kayalıklarda ise güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Cinque Terre’de Yeme İçme

cinque terre gezi rehberi nasıl gidilir

cinque

Monterosso için önerim Belvedere Resturant ve Pizzeria la Smorfia. Vernezza için önerim Ristorante Belforte ve Trattoria Da Sando, burada ravioli deneyebilirsiniz.

Dondurma konusunda da meşhur olarak Stalin Gelateria yer almakta. Corniglia için önerim bir dondurmacı olan Alberto Gelateria, dükkanın dış kısmı o kadar tatlı ki ister istemez sizi içeriye dondurma almaya çağırıyor.

Manarola için önerim Trattoria dal Billy, bu restoran için önceden rezervasyon yapmanız gerekmekte. Daha çok deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu bir restoran. Diğer önerim ise Nessun Dorma, burası da genellikle kalabalık ancak biraz bekledikten sonra yer bulmanız mümkün olabilmekte.

İtalyanların ‘apertivo’ olarak adlandırdıkları bir mekan diyebiliriz burası için. Daha çok salata ve sandviçlerin ağırlıkta olduğu, kokteyllerin de yer aldığı bir bar. Riomaggorie için önerim Mamma Mia, burası bir ‘take away’ noktası, lezzetli kızarmış deniz ürünleri bulunmakta.

Kaynak: gezipgordum.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.