Coronavirüs Nedir? Coronavirüs’e Karşı Alınması Gereken Önlemler

Seyahat İpuçları

Dünyada ilk kez 1960’lı yıllarda görülen, son olarak Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan ‘2019-nCoV’ adlı virüs koronavirüs ya da coronavirüsü adıyla biliniyor. Çok kısa bir süre içerisinde dünyanın neredeyse tamamına yayılan ve 10 Mart’ta Türkiye‘de de bir şüphelinin tahlillerinin pozitif çıkmasıyla birlikte ülkemizde de görülen koronavirüsten korunmak için tüm dünyada sıkı önlemler alındı.

Özellikle 60 yaş üzeri kişilerde ölümcül sonuçlara neden olan koronavirüs, hafif, orta ve ağır olmak üzere 3 farklı şekilde seyrediyor. Geçmişte dünyayı etkileyen SARS (2002) ve MERS (2012) virüsüyle aynı grupta olan koronavirüs salgını tüm dünyanın ortak sorunlarından birine dönüştü. Yapılan araştırmalara göre hayvanlardan insanlara geçen virüs, insan üzerinde mutasyona uğrayarak insanlar arasında geçişkenlik özelliğini kazandı.

Coronavirüs Nedir? Coronavirüs’e Karşı Alınması Gereken Önlemler

Coronavirüs nerede görüldü?

Voronavirüs ilk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde görüldü. Kısa süre içerisinde karantina altına alınan bölgeye giriş ve çıkışlar kapatıldı, seyahat yasakları konuldu. Çin’in diğer bölgelerine de yayılan virüs nedeniyle Çin’de olağanüstü hal ilan edildi.

Çin’in doğu bölgelerinden Japonya, Tayland, Güney Kore, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, İran, Vietnam, Singapur, Fransa, İtalya gibi ülkelere yayılan virüs Avrupa’nın birçok ülkesini etkisi altına alırken, İtalya virüsten en olumsuz etkilenen Avrupa ülkesi oldu.

Coronavirüs belirtileri nelerdir?

Coronavirüs belirtileri ile ayırt edici hastalıklar arasında yer alıyor. Hastalığın kuru öksürük, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi belirtileri bulunuyor.

Yaşlılarda, kanser ya da bağışıklık sistemini baskılayan rahatsızlıkları bulunan hastalarda, akciğer rahatsızlıkları bulunan kişilerde coronavirüsün olumsuz etkileri çok daha etkili ve ölümcül.

Coronavirüsten korunma yolları

Grip benzeri bir rahatsızlık olan coronavirüsten korunma yolları gribe yakalanmamak için yapılması gerekenlerle benzerlik gösteriyor.

El hijyeni hastalıktan korunmak için en önemli tedbir. Eller su ve sabun ile yıkanmalı, kalabalık ortamlar ve toplu taşıma sistemleri mümkün olduğunca kullanılmamalı. Eller iyi bir şekilde temizlenmeden ağza, burna ya da göze dokunulmamalı.

Alkol bazlı el antiseptiği ya da kolonya kullanmak da öneriler arasında. Hapşırırken tek kullanımlık mendil kullanılmalı, risk grubundaki kişilerin maske ile sosyal yaşama dahil olmaları gerekiyor.

Taze meyve ve sebze tüketimi bağışıklık sistemini korumak için en önemli koruyuculardan. Bol sıvı tüketimi de şart. Kapı kolları ise dünyada en çok mikroba sahip olan alanlardan. Sosyal çevrede özellikle kapı kollarından uzak durarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Coronavirüs’e karşı koruyucu önlemler

Sağlık Bakanlığı’nın coronavirüsten korunmak için yapılması gerekenler uyarı listesinde şu öneriler yer alıyor:

  • Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın.
  • Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmeyin.
  • Hasta hayvanlarla temastan kaçının.
  • Küçük çocuklara hijyen kurallarını sürekli hatırlatın, ellerini yıkamasını sağlayın.
  • Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın. 4-Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.
  • Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.
  • Hastalarla aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya yakın temastan kaçının.
  • Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
  • Riskli bölgelere seyahat edilmesi gerekiyorsa hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerinizi yıkayın.

Hastalığın Türkiye’de de görülmesiyle birlikte zorunlu olmadıkça kalabalık ortamlara girmemek ve seyahat etmemek de öneriler arasında.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle