Covid-19 Salgınıyla Dünyamızda Meydana Gelen Olumlu Gelişmeler

Aralık ayının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan salgınla tüm dünyada insanlar teker teker evlerinde karantinaya girmeye başladı. Salgının tüm dünyada görülmesiyle birlikte bu artık bir pandemi dedik ve dünyanın en güçlü devletlerinin bile sağlık sistemi çökme noktasına geldi. Özellikle 65 yaş üstü insanları ve kronik rahatsızlıkları olanları olumsuz etkileyen bu yeni tip corona virüs dünyamızda bazı güzelliklerin oluşmasına da neden oldu! Hava kirliliğinden, ozon tabakasına, denizlerin temizlenmesinden, hayvan popülasyonun değişmesine kadar pek çok fayda sağladı. İşte Koronavirüsün dünyamıza faydaları! Ozon Tabakasında %15 Oranında İyileşme Ozon tabakasında zararlı gazlardan dolayı incelme ve delinme meydana gelmişti. Yapılan uluslararası anlaşmalarla bu zararlı gazların kullanılması ve üretilmesi yasaklanmıştı. 2000’li yılların başlarından itibaren ozon tabakasındaki delikte bir iyileşme gözlemleniyordu ancak; koronavirüs nedeniyle fabrikalardaki üretimin kısıtlanması veya tamamen durdurulması, fosil yakıt tüketim miktarının azalması, sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte ozon tabakasındaki iyileşme hız kazandı! Haliç’e Misafir Gelen Yunuslar İstanbul Boğazı’nda bir yunus ailesinin yaşadığını tüm […]

Covid-19 Salgınıyla Dünyamızda Meydana Gelen Olumlu Gelişmeler

Aralık ayının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan salgınla tüm dünyada insanlar teker teker evlerinde karantinaya girmeye başladı. Salgının tüm dünyada görülmesiyle birlikte bu artık bir pandemi dedik ve dünyanın en güçlü devletlerinin bile sağlık sistemi çökme noktasına geldi. Özellikle 65 yaş üstü insanları ve kronik rahatsızlıkları olanları olumsuz etkileyen bu yeni tip corona virüs dünyamızda bazı güzelliklerin oluşmasına da neden oldu! Hava kirliliğinden, ozon tabakasına, denizlerin temizlenmesinden, hayvan popülasyonun değişmesine kadar pek çok fayda sağladı. İşte Koronavirüsün dünyamıza faydaları!

  • Ozon Tabakasında %15 Oranında İyileşme

Ozon tabakasında zararlı gazlardan dolayı incelme ve delinme meydana gelmişti. Yapılan uluslararası anlaşmalarla bu zararlı gazların kullanılması ve üretilmesi yasaklanmıştı. 2000’li yılların başlarından itibaren ozon tabakasındaki delikte bir iyileşme gözlemleniyordu ancak; koronavirüs nedeniyle fabrikalardaki üretimin kısıtlanması veya tamamen durdurulması, fosil yakıt tüketim miktarının azalması, sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte ozon tabakasındaki iyileşme hız kazandı!

  • Haliç’e Misafir Gelen Yunuslar

İstanbul Boğazı’nda bir yunus ailesinin yaşadığını tüm İstanbullular bilir. Özellikle bahar aylarında bin bir neşeyle haber bültenlerine bile konu olmuşlardı. Korona salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında vapu ve motor seferlerinde kısıtlamalar ve iptaller olduğu için Boğaz trafiği de sıfıra indir. Böyle olunca Boğaz’ın serin sularında yüzen İstanbul’un meşhur yunusları Altınboynuz  Haliç’e konuk oldu. Şimdiye kadar hiç girmedikleri Haliç sularında yunusların görülmesi ise hepimize ayrı bir heyecan verdi.

  • Venedik’e Gelen Kuğular

Avrupa kıtasında korona virüsün en yoğun görüldüğü ve acı kayıpların yaşandığı İtalya’da tablo gitgide ağırlaşıyor ancak son zamanlarda turistlerin uğrak yeri Venedik’te yüzleri güldüren görüntüler tüm dünyaya yayıldı. Romantik şehir Venedik genellikle su baskınlarıyla gündeme gelirdi ama bu sefer Venedik kanallarında tekrar görülmeye başlayan kuğular ve balıklar korona virüs nedeniyle evlerinde karantinada olan tüm dünyaya umut oldu.

  • Dağ Keçileri Sahil Kasabasında

İnsanların ortalarda olmadığını gören dağ keçileri bizleri merak etmiş olacak ki bir bakmaya gelmişler. Galler’de bir sahil kasabasında görülen beyaz dağ keçileri kasaba halkını şaşkına çevirdi. Uzun süredir şehirlere inmeyen hayvanlar korona virüs salgını bitene kadar şehirlere göz kulak olacak gibi görünüyor.

  • Çocuk Parkını Boş Bırakmak İstemeyen Minik Kuzular

Çocuk olmak sadece insanlara özgü mü? İngiltere’de bir çocuk parkında 8-9 kuzu çılgınlar gibi eğlendi! Avrupa’da koronavirüsün hızla yayıldığı ülkelerden bir tanesi de İngiltere. Başta kapsamlı önlemler alınmasa da şu anda tüm ülkede karantina kuralları mevcut. Okulların kapatılmasıyla birlikte çocukların da evde eğitim gördüğü ülkede, sokağa çıkan insanların sayısı oldukça az. Özellikle toplu alanların kullanımının yasaklanmasıyla park ve bahçelere girişler de mümkün değil. Parkı boş gören minik kuzular ise doyasıya eğlenme fırsatı buldu.

  • O Gördüğümüz Şey Yoksa Bir Puma mı?

Şili her zaman egzotik hayvanlarıyla kulaklarımıza gelen ve doğal güzellikler ülkesi olarak bildiğimiz bir yer ancak; kabul edelim ki Santiago şehrinin ortasında puma görmek kimsenin aklına gelmez! Dünyanın her yerinden gelen haberlerden anladığımız kadarıyla doğa kontrolün kendisinde olduğunu göstermeye başladı.

  • Hava Kirliliği Azaldı Daha Çok Oksijen

Karantina etkileri arasında en sevindirici haberlerden birisi de dünyada görülen hava kirliliği oranındaki düşüşler. Çin hava kirliliği konusunda en ileri gelen ülkelerden. Hatta her zaman gri bir havanın hâkim olması, sis bulutu içerisinde yaşayan insanlar hava kirliliğinin ne demek olduğunu gayet iyi biliyorlar. Çinlilerin maske takma alışkanlıkları da yine hava kirliliğinden kaynaklıydı. Karantina önlemleri karşısında sanayi faaliyetlerinin durmasıyla Çin’de hava %25 oranında temizlendi.

Ülkemizde ise hava kirliliğinin en yoğun şekilde görüldüğü İstanbul’da hava kirliliği %30 azaldı! Trafik yoğunluğunun azalması, şehir hayatının evlere çekilmesi, sanayi bölgelerindeki faaliyetlerin azalması ya da tamamen durması şehrimizin havasını temizledi!

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.