Danimarka Kopenhag Gezilecek Yerler Listesi

kopenhag gezilecek yerler Avrupa

Danimarka Kopenhag turistik açıdan son derece popüler bir lokasyondur. Avrupa gezinize dahil edeceğiniz bu konumda birçok keşif yapabilirsiniz. Özellikle Danimarka Kopenhag serin iklim sevenler için son derece idealdir. Tüm başkentlerin klasik manzaraları vardır ve Kopenhag da farklı değildir. Nyhavn’dan Tivoli’ye, Strøget ve Amalienborg’a kadar Kopenhag’ın en ikonik turistik mekanlarından ve deneyimlerinden bazılarına rehberlik edeceğiz. Böylece onları listenize ekleyebilirsiniz.

Dünyanın en sarışın ırklarından olan Danimarkalılar meşhur Stokholm Sendromu olaylarını günümüzde Clark isimli Netflix dizisinde anlatmışlar. Gelin bu ülkeyi gezmeyi planlar için hazırladığımız yazıya göz atın ve siz de bu ülkeyi daha yakından keşfetmenin şansını bulan azınlık arasına girin.

Danimarka’nın Kısa Tarihi

Soğuk İskandinav ikliminin etkisinde bulunan Danimarka, Vikinglerin hükmettiği topraklar arasında yer almaktadır. 8-11 yüzyıllar arasında kurulan bu krallıki Hazar Denizi ve Karadeniz’e kadar ulaşmıştı. İngiltere’nin bir bölüm bile bir dönem Viking egemenliğinde kalmıştır.

Danimarka, İsveç ve Norveç etkisiyle farklı yönetimler altına girmiştir. Ortaçağ döneminden Vikinglere uzanan köklü tarih boyunca birçok eseri günümüzde sürdüren bu ülke tarihi yakından izlemek isteyenler için son derece idealdir. Özellikle Kuzey Avrupa seyahatiniz için planlamanız durumunda İsveç, Norveç gibi ülkeler beraberinde gezebilirsiniz.

Danimarka gezisi söz konusu olduğunda farklı algıları açabileceğiniz bu geziyle birlikte Ortaçağ’ın gizemli havasını biraz soluyarak yeni keşifler elde edebilirsiniz. Özellikle Vikingler dizisinden sonra daha fazla ilgi görmeye başlayan bu topraklarda etkileyici ve özel birçok kalıntı ziyaretinizi süsleyecektir.

Tivoli Bahçeleri

Tivoli, bir sebepten dolayı tüm Danimarka’daki en popüler cazibe merkezidir. Parkı her yıl 4 milyonun üzerinde ziyaret ediyor ve Tivoli’nin ne kadar çok şey sunabileceği düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değil. Harika atmosfer, vahşi gezintiler, restoranlar ve konserler için gelin. Tivoli ayrıca Cadılar Bayramı ve sonbahar tatilleri, Noel ve Yeni Yıl ve Şubat ayındaki yeni kış mevsiminde açıktır.

Dünyanın en eski krallığının olduğu bu kentte mitolojik efsanelerin çok sık karşımıza çıktığı alternatifler dikkat çekmektedir. Özellikle tarihsel açıdan büyük olaylara ev sahipliği yapmış olan Danimarka krallığıyla işgalleriyle ve değişik mutfağıyla her turistin ilgisini çekecek bir toprağa sahiptir.

Nyhavn: Bir Danimarka Klasiği

Kopenhag adı bir nedenle “Tüccar Limanı” kelimelerinden geliyor. Nyhavn eskiden gemi tüccarlarının uğrak noktalarından biriydi. Rengarenk cepheleriyle Nyhavn, klasik listenin olmazsa olmazı. Dünyanın her köşesinden gelen turistlerle meşgul olsa da, birçok açık hava yemek mekanlarından birinde yer bulmak genellikle kolaydır. Oturun ve bir sandviçin ve soğuk bir biranın tadını çıkarın ve bazı primo insanları seyrederek kendinizi şımartın. Noel zamanı, hygge’in özü olan Nyhavn’da rahat bir Noel pazarı ile açılır.

Amalienborg: Kraliçe’nin Sarayı

Amalienborg Sarayı, Kraliçe’nin Kopenhag’daki ikametgahıdır. Saray, ikisi halka açık olan bir meydanın etrafında dört ayrı rokoko sarayından oluşuyor. Birinde neredeyse 400 yıllık kraliyet tarihini resimler ve diğer nesneler şeklinde görebileceğiniz bir müze var ve ikincisinde Danimarka kraliyet konutunun iç kısmının nasıl olduğuna yakından bakabilirsiniz. Her gün öğlen 12’de yapılan nöbet değişimini kaçırmayın.

Strøget

Strøget, Kopenhag’ın ana alışveriş bölgesinin merkezindeki merkezi yaya caddesidir. Bütçe seçeneklerinden ve küçük bağımsız mağazalardan dünyanın en seçkin markalarından bazılarına kadar yakınınızda isteyebileceğiniz her şey var. Ara sokaklar ve birçok küçük ara sokak, her zevke uygun bir şeyler sunan mağazalar, kafeler ve restoranlarla doludur. Klasik Danimarka tasarımı için alışveriş yapmak isterseniz Georg Jensen, Royal Copenhagen veya Illums Bolighus’u ziyaret edebilirsiniz.

Kanal Gezisi

Hava güzel olduğunda, bir kanal turu Kopenhag çevresindeki ikonik yerleri görmenin harika bir yoludur. Nyhavn’da veya Christiansborg yakınlarında atlayın ve sizi Opera Binası, Kara Elmas kütüphanesi ve kayasının üzerinde oturan Küçük Deniz Kızı’nın yanından geçen bir turu takip edin. Christianshavn’ın yüzen evlerle dolu ve büyüleyici eski binalarla dolu şirin kanallarında devam ediyorsunuz. 

Yuvarlak Kule

17. yüzyılda inşa edilen Yuvarlak Kule, Avrupa’nın en eski işleyen gözlemevidir ve amatör gökbilimciler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Spiral rampadan zirveye ulaştığınızda, kulenin etrafında dönen bir seyir platformundan Kopenhag’ın çarpıcı bir manzarasını göreceksiniz. 

Rosenborg Kalesi

Rosenborg Kalesi, Kopenhag’ın merkezinde bulunan 400 yıllık bir Rönesans kalesidir. Güzel dış cepheye ve kraliyet sarayı parkına ek olarak, kalenin içinde keşfedilecek çok şey var. İçeride, nöbet tutan gerçek boyutlu üç gümüş aslanı görebilir ve sadece Kraliçe tarafından ve sadece ülke sınırları içindeyken takılabilen Danimarka tacı mücevherlerini kaçırmayın.

Christiania

Christiania, Danimarka Kopenhag için kesinlikle görülmeye değer renkli ve tartışmalı bir bölgedir. Sığınak, 70’lerde bir sosyal deney olarak başlatıldı. Ancak hayatta kaldı ve bugün hem turistler hem de Kopenhaglılar için popüler bir gezi yeri oldu. Christiania’nın gülünç ve tuhaf evleri arasında biraz dolaşıp insanların hayatına bakabileceğiniz birkaç güzel kafe ve restoran var.

Bazı ziyaretçilerin Christiania’yı, özellikle de Pusher Caddesi çevresindeki alanı zorlu bulabileceğini lütfen unutmayın. Kendi güvenliğiniz için girişlerde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenleri takip etmenizi ve fotoğraf ve video çekmemenizi öneririz.

Klasik Danimarka Yemekleri Bu listeyi Tivoli ya da Küçük Deniz Kızı kadar ikonik bir yemekle, yani smørrebrød ile bitiriyoruz. Yolculuğunuzu mükemmel bir şekilde bitirmek için bu lezzetli açık yüzlü sandviçi Kopenhag’ın restoranlarından birinde deneyin. En zor kısım, popüler Aamann’lar gibi veya Kopenhag’ın en eski restoranlarından biri olan Schønnemanns’ta nerede yenileceğini seçmek olabilir. Yani Danimarka Kopenhag gezileri konusunda en lezzetli duraklarınız bu yöresel lokantalar olacaktır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle