Danimarka Kopenhag Gezilecek Yerler Listesi

Danimarka Kopenhag turistik açıdan son derece popüler bir lokasyondur. Avrupa gezinize dahil edeceğiniz bu konumda birçok keşif yapabilirsiniz. Özellikle Danimarka Kopenhag serin iklim sevenler için son derece idealdir. Tüm başkentlerin klasik manzaraları vardır ve Kopenhag da farklı değildir. Nyhavn’dan Tivoli’ye, Strøget ve Amalienborg’a kadar Kopenhag’ın en ikonik turistik mekanlarından ve deneyimlerinden bazılarına rehberlik edeceğiz. Böylece onları listenize ekleyebilirsiniz. Dünyanın en sarışın ırklarından olan Danimarkalılar meşhur Stokholm Sendromu olaylarını günümüzde Clark isimli Netflix dizisinde anlatmışlar. Gelin bu ülkeyi gezmeyi planlar için hazırladığımız yazıya göz atın ve siz de bu ülkeyi daha yakından keşfetmenin şansını bulan azınlık arasına girin. Danimarka’nın Kısa Tarihi Soğuk İskandinav ikliminin etkisinde bulunan Danimarka, Vikinglerin hükmettiği topraklar arasında yer almaktadır. 8-11 yüzyıllar arasında kurulan bu krallıki Hazar Denizi ve Karadeniz’e kadar ulaşmıştı. İngiltere’nin bir bölüm bile bir dönem Viking egemenliğinde kalmıştır. Danimarka, İsveç ve Norveç etkisiyle farklı yönetimler altına girmiştir. Ortaçağ döneminden Vikinglere uzanan köklü tarih boyunca birçok eseri […]

Danimarka Kopenhag Gezilecek Yerler Listesi

Danimarka Kopenhag turistik açıdan son derece popüler bir lokasyondur. Avrupa gezinize dahil edeceğiniz bu konumda birçok keşif yapabilirsiniz. Özellikle Danimarka Kopenhag serin iklim sevenler için son derece idealdir. Tüm başkentlerin klasik manzaraları vardır ve Kopenhag da farklı değildir. Nyhavn’dan Tivoli’ye, Strøget ve Amalienborg’a kadar Kopenhag’ın en ikonik turistik mekanlarından ve deneyimlerinden bazılarına rehberlik edeceğiz. Böylece onları listenize ekleyebilirsiniz.

Dünyanın en sarışın ırklarından olan Danimarkalılar meşhur Stokholm Sendromu olaylarını günümüzde Clark isimli Netflix dizisinde anlatmışlar. Gelin bu ülkeyi gezmeyi planlar için hazırladığımız yazıya göz atın ve siz de bu ülkeyi daha yakından keşfetmenin şansını bulan azınlık arasına girin.

Danimarka’nın Kısa Tarihi

Soğuk İskandinav ikliminin etkisinde bulunan Danimarka, Vikinglerin hükmettiği topraklar arasında yer almaktadır. 8-11 yüzyıllar arasında kurulan bu krallıki Hazar Denizi ve Karadeniz’e kadar ulaşmıştı. İngiltere’nin bir bölüm bile bir dönem Viking egemenliğinde kalmıştır.

Danimarka, İsveç ve Norveç etkisiyle farklı yönetimler altına girmiştir. Ortaçağ döneminden Vikinglere uzanan köklü tarih boyunca birçok eseri günümüzde sürdüren bu ülke tarihi yakından izlemek isteyenler için son derece idealdir. Özellikle Kuzey Avrupa seyahatiniz için planlamanız durumunda İsveç, Norveç gibi ülkeler beraberinde gezebilirsiniz.

Danimarka gezisi söz konusu olduğunda farklı algıları açabileceğiniz bu geziyle birlikte Ortaçağ’ın gizemli havasını biraz soluyarak yeni keşifler elde edebilirsiniz. Özellikle Vikingler dizisinden sonra daha fazla ilgi görmeye başlayan bu topraklarda etkileyici ve özel birçok kalıntı ziyaretinizi süsleyecektir.

Tivoli Bahçeleri

Tivoli, bir sebepten dolayı tüm Danimarka’daki en popüler cazibe merkezidir. Parkı her yıl 4 milyonun üzerinde ziyaret ediyor ve Tivoli’nin ne kadar çok şey sunabileceği düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değil. Harika atmosfer, vahşi gezintiler, restoranlar ve konserler için gelin. Tivoli ayrıca Cadılar Bayramı ve sonbahar tatilleri, Noel ve Yeni Yıl ve Şubat ayındaki yeni kış mevsiminde açıktır.

Dünyanın en eski krallığının olduğu bu kentte mitolojik efsanelerin çok sık karşımıza çıktığı alternatifler dikkat çekmektedir. Özellikle tarihsel açıdan büyük olaylara ev sahipliği yapmış olan Danimarka krallığıyla işgalleriyle ve değişik mutfağıyla her turistin ilgisini çekecek bir toprağa sahiptir.

Nyhavn: Bir Danimarka Klasiği

Kopenhag adı bir nedenle “Tüccar Limanı” kelimelerinden geliyor. Nyhavn eskiden gemi tüccarlarının uğrak noktalarından biriydi. Rengarenk cepheleriyle Nyhavn, klasik listenin olmazsa olmazı. Dünyanın her köşesinden gelen turistlerle meşgul olsa da, birçok açık hava yemek mekanlarından birinde yer bulmak genellikle kolaydır. Oturun ve bir sandviçin ve soğuk bir biranın tadını çıkarın ve bazı primo insanları seyrederek kendinizi şımartın. Noel zamanı, hygge’in özü olan Nyhavn’da rahat bir Noel pazarı ile açılır.

Amalienborg: Kraliçe’nin Sarayı

Amalienborg Sarayı, Kraliçe’nin Kopenhag’daki ikametgahıdır. Saray, ikisi halka açık olan bir meydanın etrafında dört ayrı rokoko sarayından oluşuyor. Birinde neredeyse 400 yıllık kraliyet tarihini resimler ve diğer nesneler şeklinde görebileceğiniz bir müze var ve ikincisinde Danimarka kraliyet konutunun iç kısmının nasıl olduğuna yakından bakabilirsiniz. Her gün öğlen 12’de yapılan nöbet değişimini kaçırmayın.

Strøget

Strøget, Kopenhag’ın ana alışveriş bölgesinin merkezindeki merkezi yaya caddesidir. Bütçe seçeneklerinden ve küçük bağımsız mağazalardan dünyanın en seçkin markalarından bazılarına kadar yakınınızda isteyebileceğiniz her şey var. Ara sokaklar ve birçok küçük ara sokak, her zevke uygun bir şeyler sunan mağazalar, kafeler ve restoranlarla doludur. Klasik Danimarka tasarımı için alışveriş yapmak isterseniz Georg Jensen, Royal Copenhagen veya Illums Bolighus’u ziyaret edebilirsiniz.

Kanal Gezisi

Hava güzel olduğunda, bir kanal turu Kopenhag çevresindeki ikonik yerleri görmenin harika bir yoludur. Nyhavn’da veya Christiansborg yakınlarında atlayın ve sizi Opera Binası, Kara Elmas kütüphanesi ve kayasının üzerinde oturan Küçük Deniz Kızı’nın yanından geçen bir turu takip edin. Christianshavn’ın yüzen evlerle dolu ve büyüleyici eski binalarla dolu şirin kanallarında devam ediyorsunuz. 

Yuvarlak Kule

17. yüzyılda inşa edilen Yuvarlak Kule, Avrupa’nın en eski işleyen gözlemevidir ve amatör gökbilimciler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Spiral rampadan zirveye ulaştığınızda, kulenin etrafında dönen bir seyir platformundan Kopenhag’ın çarpıcı bir manzarasını göreceksiniz. 

Rosenborg Kalesi

Rosenborg Kalesi, Kopenhag’ın merkezinde bulunan 400 yıllık bir Rönesans kalesidir. Güzel dış cepheye ve kraliyet sarayı parkına ek olarak, kalenin içinde keşfedilecek çok şey var. İçeride, nöbet tutan gerçek boyutlu üç gümüş aslanı görebilir ve sadece Kraliçe tarafından ve sadece ülke sınırları içindeyken takılabilen Danimarka tacı mücevherlerini kaçırmayın.

Christiania

Christiania, Danimarka Kopenhag için kesinlikle görülmeye değer renkli ve tartışmalı bir bölgedir. Sığınak, 70’lerde bir sosyal deney olarak başlatıldı. Ancak hayatta kaldı ve bugün hem turistler hem de Kopenhaglılar için popüler bir gezi yeri oldu. Christiania’nın gülünç ve tuhaf evleri arasında biraz dolaşıp insanların hayatına bakabileceğiniz birkaç güzel kafe ve restoran var.

Bazı ziyaretçilerin Christiania’yı, özellikle de Pusher Caddesi çevresindeki alanı zorlu bulabileceğini lütfen unutmayın. Kendi güvenliğiniz için girişlerde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenleri takip etmenizi ve fotoğraf ve video çekmemenizi öneririz.

Klasik Danimarka Yemekleri Bu listeyi Tivoli ya da Küçük Deniz Kızı kadar ikonik bir yemekle, yani smørrebrød ile bitiriyoruz. Yolculuğunuzu mükemmel bir şekilde bitirmek için bu lezzetli açık yüzlü sandviçi Kopenhag’ın restoranlarından birinde deneyin. En zor kısım, popüler Aamann’lar gibi veya Kopenhag’ın en eski restoranlarından biri olan Schønnemanns’ta nerede yenileceğini seçmek olabilir. Yani Danimarka Kopenhag gezileri konusunda en lezzetli duraklarınız bu yöresel lokantalar olacaktır.

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.