Demiryolu Severler İçin 10 Efsane Tren Rotası

Tren rotaları her zaman insanları etkilemiştir. Bugün daha hala trenle yapılan yolculuklar değişik bir nostalji yaşatır herkese. Bu nostaljik hava için özellikle tren yolculukları planlanır ve uzun yolculuklara çıkılır. Tren yolculuğunun insana verdiği huzur bir başkadır. Tren rotaları değişiklik gösterir, kimileri deniz kenarından, kimileri de dağlar tepeler üstünden geçer. En büyük ortak noktaları ise huzurdur. Peki, dünyada en sevilen tren rotaları nereden geçer? 1.Kanada: Rocky Dağları Treni Batıya İlk Dönüş Seferi; bu tren rotası sadece turistik bir seyahat amaçlı değil, aynı zamanda hala ulaşım amaçlı da kullanılıyor. Kanada’nın Vancouver şehrinden başlayan yol, Banff Kasabası’na dek devam ediyor. Yolculuk süregelirken müthiş tüneller ve etkileyici bir manzara da yolculara eşlik ediyor. Son derece lüks bir trenle yolculuk yapıyorsunuz. Üstü camla kaplı vagonlar ise manzaranın tek bir saniyesini bile kaçırmamanız için düşünülmüş. 2. Türkiye: Doğu Ekspresi Ülkemizi de arık herkesin bildiği Doğu Ekspresi hep vardı ancak son zamanların en popüler tren rotalarından biri […]

Demiryolu Severler İçin 10 Efsane Tren Rotası

Tren rotaları her zaman insanları etkilemiştir. Bugün daha hala trenle yapılan yolculuklar değişik bir nostalji yaşatır herkese. Bu nostaljik hava için özellikle tren yolculukları planlanır ve uzun yolculuklara çıkılır. Tren yolculuğunun insana verdiği huzur bir başkadır. Tren rotaları değişiklik gösterir, kimileri deniz kenarından, kimileri de dağlar tepeler üstünden geçer. En büyük ortak noktaları ise huzurdur. Peki, dünyada en sevilen tren rotaları nereden geçer?

1.Kanada: Rocky Dağları Treni

Batıya İlk Dönüş Seferi; bu tren rotası sadece turistik bir seyahat amaçlı değil, aynı zamanda hala ulaşım amaçlı da kullanılıyor. Kanada’nın Vancouver şehrinden başlayan yol, Banff Kasabası’na dek devam ediyor. Yolculuk süregelirken müthiş tüneller ve etkileyici bir manzara da yolculara eşlik ediyor. Son derece lüks bir trenle yolculuk yapıyorsunuz. Üstü camla kaplı vagonlar ise manzaranın tek bir saniyesini bile kaçırmamanız için düşünülmüş.

2. Türkiye: Doğu Ekspresi

Ülkemizi de arık herkesin bildiği Doğu Ekspresi hep vardı ancak son zamanların en popüler tren rotalarından biri haline geldi. Ankara’nın steplerinden başlayan yolculuk Kars’ın karlı dağlarına kadar sürtüyor. Yolculuk 25 buçuk saat olarak planlanmış, bu süre zarfında tam 7 tane şehir görmek mümkündür. Hatırlatalım bu güzergâhı kullanan iki tane, tren var25 saatlik yolculuk, Doğu Ekspresine ait; sonradan eklenen Turistik Doğu Ekspresi de yaklaşık 32 saatlik bir yolculuk yapılıyor. Size çeşitli vagon seçenekleri de sunuluyor. Evcil hayvanlarınızı dahi %50 biletli bir şekilde yanınıza alabilirsiniz. Dolunaylı gecelerde yolculuk yapmak gerçekten çok güzeldir. Herkes mutlaka ömründe bir kere bu zevki tatmalıdır.

3.İskoçya: West Hihgland Hattı

Tren yolculuğunun başlangıç noktası İskoçya Glasgow olarak belirlenmiş. Son durak ise Malaig şehri olarak ayarlanmış. Hat boyunca yemyeşil çayırlar ve sakin göller eşliğinde yolculuk yapılıyor. Bu hattı özel kılan şeylerden biri de Harry Potter filmlerinden hatırladığımız Hogwards Ekspresi’nin geçmiş olduğu Glenfinnan Viyadüğü ’dür. Bu hat ile beraber İskoçya’nın batı kıyılarının keyfini sürebilir ve şahane bir yolculuk yapabilirsiniz.

4. Yeni Zellanda: TranzAlpine

Tren hattının yolculuk süresi 5 saatten azdır ancak, bu kısa süreye inat oldukça şahane manzaralara şahit olursunuz. 223 kilometrelik tren yolculuğu Christchurc’tan başlayarak tarihi altın madeni Greymouth’ta sona eriyor.

5. İsviçre: Glacier Ekspresi

İsviçre’nin o eşsiz doğasını seyretmek için yaklaşık 300’e yakın köprü ve 91 tane tünelden geçersiniz. Tren İsviçre Alpleri’nin içinden geçiyor. Manzara konusunda oldukça şanslı olan tren rotaları 2044 metrelik Oberalp Geçidi’ni de görüyor.

6. Avusturalya: Ghan Treni

Avusturalya kıtası özellikle kendine has bir coğrafyaya sahiptir. Bu tren yolculuğu ile beraber tüm bu coğrafyayı sessiz ve sakin bir şekilde izlemek mümkündür. Yaklaşık 3218 kilometrelik bir yolculuk yapmak mümkündür. Ghan Treni ile beraber, Nitmiluk Gorge’ye bot turu ve Alice Springs’te çöl turu seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

7. Rusya: Trans Sibirya Ekspresi

9288 km ile dünyanın en uzun tren rotası olarak bilinir. Moskova’dan kalkarak Sibirya ormanlarına kadar ulaşıyor. Bu özel hat size tam bir Rusya turu attırırken yaklaşık 8 gün sürüyor. Yolculuk sırasında Baykal Gölü’nü de görmeniz mümkündür.

8. Mumbai: The Mandovi Ekspres

Bir tarafınızda Umman denizi ve diğer tarafınızda Sahyadri Tepeleri ile birlikte kapılar açık bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Yolculuk 12 saatten az bir şekilde planlanmış. Mandovi Ekspresi Hint trenleri arasında en kaliteli vagonlara da sahiptir. Tren içinde yemek satışı yapan seyyar satıcılara da rastlamak mümkündür.

9. Tanzanya ve Zambiya: Tazara Tren Yolu

Biraz da Afrika kıtasını merak edenler için Tazara Tren Yolu’ndan gidelim. Bu hat özellikle Tanzanya ve Zambiya’yı birbirine bağlıyor. 1860 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan hat üzerinde iki tane önemli yolcu treni çalışıyor. Manzara gerçekten şahane ama bu manzaraları seyretmek için, biraz eski ve püskü sayılabilecek olan trenlerle yolculuk yapmanız gerekebilir.

10. Peru: Belmond Hiram Bingham

Otel gerçekten lüks sayılabilir. Machu Picchu’yu keşfeden Amerikalı kâşifin adı olan Belmond Hiram ile Peru’dan geçebilir, İnka Harabelerine kadar çıkarak yolculuğunuzu noktalayabilirsiniz. Özellikle UNESCO’nun koruduğu bölgeyi, tren içinden seyretmek de güzel bir his olacaktır.

Tren yolculukları dünyanın neresinde olursa olsun, hala nostaljik bir hava taşıyor. Örneğin; ülkemizdeki Doğu Ekspresi için insanlar para biriktiriyor ve birbirlerine bu yolculuğu hediye ediyorlar. Düşünsenize, size biri bir tren yolculuğu hediye etmiş, ne kadar etkileyici bir hediye olurdu. Bugün her yere hızlı bir şekilde gitmeye çalışırken, bazen de ihtiyaç duyduğumuz şey, biraz yavaşlık olabilir. İşte trenlerin çoğu bu sakinliği ve dinginliği bize veren yegâne yolculuk tiplerinden biri olabilir. Kafanızı dinlemek ve bunu yaparken de eşsiz manzaraların keyfine varabilmek için, bir tren yolculuğu planlayabilirsiniz. Özellikle yurt dışı seyahatleri için efsane sayılabilecek tren rotaları bulmanız mümkündür. Trenle yolculuk yapmanın keyfine varabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.