DERİN NEFES ALMAKTAN KAÇINMAYACAĞINIZ DÜNYANIN HAVASI EN TEMİZ 7 ŞEHRİ

Gezi Rehberi

Teknolojinin hızla gelişmesi hayatımızı kolaylaştırıyor ancak bu hızlı gelişimin de bir bedeli var. Özellikle hava kirliliği ve küresel ısınma gibi dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların yaşam kalitesini düşüren sorunlar Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşların gündeminden düşmüyor. Arabaların, fabrikaların ve büyük şehirlerin sayısı arttıkça doğaya zarar veren karbon gazı salınımı da artıyor. Karbon gazının artması hava kirliliğini de beraberinde getiriyor. Özellikle büyük kentlerdeki nüfus yoğunluğunun artması ve sanayinin gelişmesi oksijen miktarını düşürüyor. İş durumu ya da okul gibi mecburiyetlerden dolayı büyük şehirlerde yaşayan insanların imdadına dünyanın havası temiz şehirleri yetişiyor! İşte karşınızda, derin derin nefes alma isteği uyandıracak havası en temiz şehirler…

1- KÜLTÜR BAŞKENTİ HAVASIYLA DA ÖRNEK OLUYOR: HELSİNKİ, FİNLANDİYA

Dünyada havası en temiz olan şehirlerin büyük çoğunluğu Avrupa kıtasında yer alıyor. Özellikle İskandinav ülkelerinin havası tertemiz! Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki de havası temiz şehirler arasında yer alıyor. Pek çok sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Helsinki, yemyeşil doğasını ve masmavi denizlerini korumaya büyük özen gösteriyor. Açık renkli granit taşlara yoğunlaşan mimarisinden dolayı “Kuzey’in Beyaz Kenti” olarak da anılan Helsinki, yüksek oksijenin tadını çıkartırken keyifli bir tatil yapabileceğiniz destinasyonların başında geliyor.

2- VİKİNGLERİN RENKLİ ŞEHRİ: REYKJAVİK, İZLANDA

Dünyanın havası temiz şehirleri için Kuzey Avrupa ülkelerini ziyaret etmeniz gerektiğini belirtmiştik. İzlanda’nın şirin kenti Reykjavik’i de gönül rahatlığıyla rotanıza ekleyebilirsiniz çünkü Reykjavik havası temiz şehirler sıralamasında her zaman ilk sıralarda yer alıyor. Şehrin kuş bakışı fotoğraflarından havasının ne kadar temiz olabileceği hakkında fikir sahibi olmak çok kolay! Çünkü şehirdeki evlerin neredeyse tamamı az katlı ve bahçeli. Reykjavik sokaklarını dolaşırken sürekli ağaçların altından, bahçelerin içinden geçiyorsunuz! Reykjavik, doğaya zarar vermeyen modern şehirlerin inşasında rol model olabilecek kadar güzel bir yer. Reykjavik’in tertemiz havası ciğerlerinize terapi uygularken sempatik sokakları da stres atmanıza yardımcı oluyor.

3- HER GEZGİNİN GÖRMESİ GEREKEN TARİHİ ŞEHİR: CORK, İRLANDA

Havası temiz şehirler için bu sefer İrlanda’ya gidiyoruz. Tarihi dokusu, keşfedilmeyi bekleyen sokakları ve görsel şölen oluşturan mimari eserleri ile gezginlerin gözde rotalarından biri olan Cork şehri, İrlanda’nın en büyük ve en kalabalık şehirlerinden biri. “Köprüler şehri” olarak da bilinen Cork, Lee Nehri’nin iki yakasında sıralanan rengarenk evleriyle oldukça sempatik görünüyor. Lee Nehri’nin kenarında tertemiz havayı ciğerlerinize doldurarak eşsiz manzaraların tadını çıkartabilirsiniz. Cork turunuz sırasında şehrin sokaklarında dolaşarak İrlanda kültürünü tanıyabilir;  dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan İngiliz Pazarı’nda alışveriş yapabilirsiniz.

4- HEM ZENGİN HEM TEMİZ: LÜKSEMBURG, LÜKSEMBURG

Lüksemburg, ülkesiyle aynı ismi taşıyan başkentlerden biri. Dünyanın en zengin ülkeleri sıralamalarında her zaman ilk sıralarda yer alan Lüksemburg, havası temiz şehirler dendiğinde de akla gelen ilk şehirlerden biri oluyor. Merkezi konumu, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla turistleri cezbeden Lüksemburg,  Alzette ve Petrusse Nehirleri’nin arasında konumlanıyor. Bu iki görkemli nehir şehre güzellik katmakla kalmıyor aynı zamanda şehrin havasını da temizliyor. İki kez Avrupa Kültür Başkenti seçilen tek şehir olan Lüksemburg; el değmemiş doğası, tertemiz havası ve mükemmel korunmuş tarihi dokusuyla mutlaka görülmesi gereken bir şehir.

5- İSKANDİNAVYA’NIN İDDİALI BAŞKENTİ: STOCKHOLM, İSVEÇ

Stockholm, Vikinglerin bilinen ilk yerleşim bölgesi olan İsveç’in başkenti. Tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle adından sıkça söz ettiren Stockholm için ülkenin kültür sanat merkezi demek yanlış olmaz. Mälaren Gölü’nün kanalları şehrin içine kadar uzanıyor ve renkli binalarla bir araya gelerek estetik bir görüntü oluşturuyor. Tertemiz havasıyla, lezzetli balıklarıyla ve huzur dolu günlük yaşantısıyla turistlerin gönlünü fetheden Stockholm Kuzey Avrupa’yı ve Vikingler’i tanımak için düzenlenen kültür turlarının da en önemli duraklarından biri. Ciğerlerinizi oksijenle doldururken meşhur Stockholm müzelerini gezmeyi de unutmayın!

6- ALP DAĞLARI’NDAN GELEN OKSİJENİN TADINI ÇIKARIN: ZÜRİH, İSVİÇRE

Zürih’e adım attığınız anda havanın ne kadar taze ve temiz olduğunu fark edeceksiniz! İsviçre’nin başkenti Zürih’in arka planında yükselen karlarla kaplı Alp Dağları muhteşem bir manzara sunmakla kalmıyor, şehrin havasını da değiştiriyor! Arnavut kaldırımlı sokakları, üçgen çatılı binaları ve Orta Çağ’dan kalan kilise kuleleri ile masallar diyarını andıran Zürih, Zürih Gölü’nün üzerinde konumlanıyor. Leziz yemekleriyle ziyaretçilerine küçüklü büyüklü ziyafetler yaşatan Zürih’in dillere destan çikolatalarından bahsetmeye bile gerek yok! Zürih’in bol oksijenli havası daha çok acıkmanıza sebep olabilir. Siz; sosisin, şarabın ve çikolatanın tadını çıkartırken akciğerleriniz de Alp Dağları’ndan esip gelen oksijenin tadını çıkartacak!

7- DÜNYANIN EN MUTLU ÜLKESİNDE OKSİJEN ZİYAFETİ: KOPENHAG, DANİMARKA

Dünyanın en mutlu ülkeleri listelerinin bir numarası olan Kopenhag, Nordik ülke Danimarka’nın da başkenti. Kopenhag’ın havasının bu denli temiz olmasında en büyük etken halkın motorlu taşıtlar yerine bisikletleri tercih etmesi. İstatistiklere göre Kopenhag halkı bisikletle bir günde bir buçuk milyon kilometreye yakın yol kat ediyor. Bu uzunluk, dünyanın çevresinin neredeyse otuz katına tekabül ediyor, yanlış duymadınız, neredeyse otuz katı! Trafiğin olmadığı, araçların hava kirliliğine yol açmadığı bir şehirde kim mutlu olmaz ki? Şehrin ortasından geçen Nyhavn Kanalı’nın kenarında bisiklet sürmek, dünyanın en mutlu insanları ile sosyalleşmek, kanalın üstünden geçen seyir köprüsünün muhteşem manzarasında fotoğraf çekilmek her gezginin ilgisini çekebilecek aktivitelerden.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle