Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır Gezi Rehberi
Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır tarihe tanıklık eden en önemli şehirlerimizden biridir. Diyarbakır tarihi, dini ve birçok doğa harikasına sahip olan bir şehirdir. Yüzyıllar boyunca birçok savaşa tanık olmuştur. Diyarbakır merkeze girer girmez bunu hemen fark edersiniz. Farklı medeniyetlerin buluşup tanıştığı bir coğrafya konumundadır.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır’ı gezmek için bir kaç gün zaman ayırmak gerekir. Tarihi yerler, dini yerler, doğa güzellikleri olan bağ ve bahçeleri vardır. Diyarbakır’da ilk gezeceğiniz yerlerin başında tarihi bir geçmişe sahip olan Sur ilçesidir. Sur ilçesinde atacağınız her adım sizi tarihe doğru bir yolculuğa götürür. Surda yapmanız ve görmeniz gereken en önemli iş surlara çıkmaktır. Çin Seddinden sonra en uzun surlara sahiptir. Surlardan hemen sonra Diyarbakır Kalesini görme imkanına sahip olursunuz.

Diyarbakır surları üstünde Hevsel Bahçelerini görme fırsatınız olur. Surlarda Keçi Burcu’nu gezdikten sonra sur gezisine son verebilirsiniz. Keçi Burcu’ndan sonra Diyarbakır’ın efsanesi haline gelmiş On Gözlü Köprüsü bir başka gezilecek yeridir. Diyarbakır dini sembollerin varlığını hissettirdiği bir şehirdir. Birçok cami ve medresesi vardır. Ulu cami ve Behram Paşa camisi bunların en önemlisidir. Diyarbakır merkez de olan Ulu Cami tarihi yapısıyla sizi mest edecektir. Farklı milletlerin güzergahı konumda olan Diyarbakır, birçok han ve kervansaraya sahiptir. Bu hanların en önemlisi Sülüklü Han ve Hasan Paşa Hanı’dır.

Merkez de gezilmesi gereken bir başka yer ise ünlü yazar Cahit Sıtkı Tarhancı müzesidir. Yanık Çarşı, Sultanlar Konağı, Mesudiye Medresesi, Urfa Kapı, Meryem Ana Kilisesi ve Elazığ yolu üzerinde olan Çayönü buluntularını da gezebilirsiniz. Diyarbakır ilçelerinde görülmesi gereken yerlerin başında Silvan geliyor. Silvan da Malabade Köprüsü ile meşhur olmuştur. Çermik ilçesinde ise birçok kaplıcaya sahiptir.

Diyarbakır Nerede?

Diyarbakır Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kalıyor ve Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Muş, Bingöl, Elazığ ve Malatya illeri ile komşudur. Diyarbakır bölgenin önemli ticaret merkezi ve stratejik bir konuma sahiptir. Gelişmiş bir ulaşım ağı var. Türkiye’nin her yerine seyahat eden otobüs firmaları var. İlde yeni yapılan bir hava alanı mevcuttur. Tren yolculuğu ise ulaşım ağının bir başka seçeneğidir.

Diyarbakır Ne Zaman Gidilmeli?

Diyarbakır yılın üç yüz altmış beş günü gidip gezilebilen bir şehirdir. Dört mevsimi de gezmek için uygun bir şehir. Yazları sıcak geçer. Kışları karasal iklimin etkisi altındadır.

Diyarbakır Nerede Kalınır?

Diyarbakır büyük şehir statüsünde olup bir milyonun üzerinde nüfusa sahiptir. İnsan trafiğinin yoğun olduğu şehirde irili ve ufaklı birçok otel bulunmaktadır. Şehirde yer alan belli başlı oteller Prestij otel, Hilton Garden otel, Dies otel, Malabadi otel, Deniz otel, Sv Business otel ve birçok pansiyon hizmet vermektedir.

Diyarbakır Gece Hayatı

Diyarbakır da kişinin zevkine, isteğine göre her kişiye hitap eden eğlence mekanları var. Sıra geceleri, türkü barları gece hayatının canlı bir atmosfer de geçmesine olanak sağlar.

 

 

** Bu Yazının Link Gösterilmeden çoğaltılması yasaktır !

Düşüncen Nedir ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0