Doğa Gezginlerinin Bilmesi Gereken 11 Şey

Doğa Gezginlerinin Bilmesi Gereken 11 Şey

Doğa Gezginlerinin Bilmesi Gereken 11 Şey
Doğa Gezginlerinin Bilmesi Gereken 11 Şey

Son yıllarda kalabalığın içinde bulunan insanlar doğal yaşamdan uzaklaştılar. Belli gruplar bir araya gelip insan elinin değmediği güzel doğal mekanlara seyahat edip ve dağlarda, ovalarda kişisel ihtiyaçlarını da karşılamak zorunda kalıyorlar. İşte bu nedenden dolayı bazı sorunlar çıkabiliyor. Bunları da göz önüne alarak bir doğa gezgininde bulunması gereken özellikleri derledik.

dagcilik.gif

İşte doğa gezginlerinin aklından çıkarmaması gereken 11 şey!


1. Bir Grup Halinde Olunmalı

Doğaya ilk defa çıkıyorsanız kesinlikle bu işe tek başına kalkışmayın. Mümkünse bir arkadaş grubu ayarlayın ve öyle çıkın. Önceden kamp kurmuş tecrübeli kişiler yanınızda bulunması iyi olacaktır. Böylelikle zorluk çekmemiş doğa hayatınız başlamadan bitmemiş olacaktır.

dağcı


2. Planlı Olmak

Yolculuğa çıkmadan önce kendinizi yoklayın. Bu yolculuk için sağlık sorununuz var mı, hangi rotayı izleyeceksiniz, elinizdeki malzemeler gideceğiniz yer için uygun ve yeterli mi, gideceğiniz bölgenin koşulları nasıl? Tüm bunların cevabını verebilmeli ve eksiksiz olarak bunların olması gerekiyor. Gelişi güzel bir şekilde hareket edilmemeli.

harita


3. Doğayla Mücadele Etmeyin

Doğayı değil kendinizi yenmeye çalışın. Bakıldığında en profesyonel dağcılar ve kampçılar kendi gücünü doğayla kıyaslamıyor. Doğayı yeneceğim düşüncesi büyük bir hata olur.Bu gezide kendi gücünüzü sınayın.

doğa


4. Tam Teşekkülü Bir Çanta Hazırlamak

Evet yapacağı geziden başına neler gelebileceğini en ince ayrıntısına kadar düşünmeli ve bunun için her şeyi göz önünde bulundurarak ince detayları gözden kaçırmadan bir çanta hazırlamalı. Her an her şey olabilir. Bunun için hazırlıklı olunmalı.

dağcı


5. Kestirme Yolları Seçmemek

Özellikle ilk defa böyle bir etkinliğe katılıyorsanız mutlaka kestirme yolları yani engebeli tehlikesi fazla olan kestirme yolları seçmemelisiniz. İnsanın en iyi yolu bildiği yoludur. Başka yollara sapmamak gerekiyor.

dağcı


6. Doğaya Zarar Vermemek

Doğa yürüyüşüne çıkıyorsanız doğayı seviyor olmalısınız. Doğayla iç içe olduğunuzda sevdiğiniz bu güzelliklere zarar vermemelisiniz. İnsan hiç sevdiği insana zarar verir mi, sizlerde doğada etkinliklerinizi gerçekleştirirken hassas bir şekilde bir misafir olarak davranmalısınız. Çöplerinizi biriktirin, ağaçların dallarını kırmayın.

kirli doğa


7. Ormanlık Yerde Ateş Yakılmamasını Bilmek

İyi bir doğa gezgini neyin nerede yapılacağını çok iyi bilmelidir. Ormanlık yerde, ağaçların içinde ateş yakılmamasını bildiği gibi. Tabi kampların en vazgeçilmezidir; ateş yakmak ve o ateş etrafında toplanıp şarkılar ve hikâyeler anlatmak. Eğer ağaçlarla yakın temas içindeyseniz ağaçlık bölgenin az olduğu bir yerde ateş yakılmalı, geceniz bittiğinde ateşi söndürün ve ateşin söndüğünden kesinlikle emin olun.

kamp ateşi


8. Hava Koşullarını Önceden Araştırmak

Bir gezi düzenlemeden önce kalacağınız günlerdeki hava tahminlerini iyice araştırmalısınız yoksa istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Önce araştırın eğer uygun bir hava koşulu söz konusu değilse maceranızı erteleyin.

yağmur


9. Hayvanlarda Korkmamak

Doğa demek, hayvan demektir. Yani gideceğiniz gezide birçok börtü böceksürüngen ve diğer türlü hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun için bu hayvanlardan korkmamalı, bilinçli bir şekilde hareket etmelisiniz. Bunu unutmayın; bazen hayvanlar insanlardan daha az tehlikeli olabiliyor.

hayvan ve insan


10. Eğitim Şart

Elinizi kolunuzu sallayarak doğaya çıkmamalısınız. Bununla ilgili eğitimler almalısınız. Ve hiç olmazsa önceden tecrübesi olan insanlardan bununla ilgili tavsiyeler almalısınız.

sporcu


11. Birlikte Hareket Edin

Gezgin grubunuzdan ayrılarak, kendinizi özgürleştirerek takılmamalısınız. Yoksa her hangi bir tehlike karşısında zor durumda kalabilir hatta sizin için kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun için birlikte hareket edin. Atalarımızın da söylediği gibi; "Sürüden ayrılanı kurt kapar!"

sporcu

 

 

 

 

Kaynak : Neoldu.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
1
sad
0
wow
0