Doğa Tutkunları İçin Vazgeçilmez Trekking Rotaları

trekking rotaları türkiye Gezi Rehberi

Bu yazımızda doğa severlerin vazgeçemeyeceği, özel trekking rotalarını hazırladık.

Trekking rotaları, doğa tutkunları, şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için vazgeçilmez rotalardır. Doğa yürüyüşü sadece spor için değil, şehrin stresinden kaçmak ve doğa ile iç içe olma amacı ile de yapılmaktadır. Trekking mevsimi yaklaştığında doğa tutkunları yeni rotalar, doğa manzarasının tadını çıkarabilecekleri yeni yerlerin araştırmasına başlamaktadır. Bizler de bu yazımızda doğa tutkunlarının vazgeçemeyeceği trekking rotalarını derledik.

Kaz Dağları

Kaz Dağları Milli Parkı’nın 21 bin hektarlık bir alanda yer almaktadır. Türkiye’nin en güzel doğalarından biri olan kaz dağları doğa yürüyüşü yapılabilecek en güzel rotalardan bir tanesi. Yemyeşil ormanlarının verdiği huzur ile birden fazla yürüyüş rotasına ev sahipliği yapıyor. Yürüyüş rotalarının zorluk derecesine göre değişmesi de isteyen herkesin bu rotada yürüyüş yapabilmesine olanak sağlıyor. Tozlu-Çeyizdere Parkuru, Şahindere Pakurları gibi birden fazla parkurun bulunduğu bir rota.

Likya Yolu

Likya yolu, Türkiye trekking rotalarının en popülerlerinden biri. Fethiye’den başlayan ve Antalya’ya kadar uzanan bu rota yabancı doğa tutkunları tarafından da oldukça ilgi görmektedir. Rotada sahil şeridinin de yeşil ormanların da yer alması oldukça ilgi çekici. Yaklaşık olarak 535 km boyunca devam eden Likya yolu üzerinde ziyaret edilebilen birden fazla tarihi yapı, antik kent de bulunmaktadır.

Sülüklü Göl

Oldukça uzun bir tarihe sahip olan Sülüklü Göl Bolu çevresinde yer almaktadır. Doğal bir set gölü olan bu göl şelalelerin, çayların sık bulunduğu bir alanda yer alıyor. Göle ulaşabilmek için parkurda geçilmesi gereken dar patikalar, şelale kıyıları gibi yerler mevcut. 9 km uzunluğunda olan bu parkur büyüleyici ortamı nedeniyle vazgeçilmez rotalardan arasında yerini almaktadır.

Frig Yolu

Frig yolu hem bir trekking rotası hem de bisiklet yolunu oluşturmaktadır. Afyon Karahisar, Ankara, Eskişehir, Kütahya illerini kapsayan bu rota içerisinde antik kentler de yer almaktadır. Rotanın Frig Yolu olarak adlandırılmasının sebebi rota içerisinde yer alan Frig izleridir. Frig Yolu içerisinde Firiglerden kalmış birden fazla tarihi eser ile karşılaşılmaktadır. 506 kilometrelik Frig Yolu 3 farklı rotadan oluşmaktadır.

Karia Yolu

En uzun trekking rotalarından olan Karia yolu, Muğla çevresine konumlanmış rotalardan biridir. Zorluk derecelerine göre ayrılabilen yürüyüş parkurları ve rota içerisinde bulunan büyüleyici manzaraları sebebiyle mutlaka görülmesi gereken yollardan biridir. Karia yolu, güneyde yer aldığı ve bu bölgede sıcaklıklarının yüksek olması sebebiyle mevsim geçişlerinde tercih edilmesi gereken bir rotadır.

Hitit Yolu

Hitit yolu, doğa yürüyüşünü kültürel gezi ile harmanlayan rotalardan bir tanesi.  236 km uzunluğundaki bu trekking rotası içerisinde Hattuşaş Antik Kenti’ni ziyaret etmek de mümkün hale geliyor. 10’dan fazla parkura sahip olan bu rota Çorum il sınırları içerisinde yer almaktadır.

Bafa Gölü

Bafa Gölü, kısa bir doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için en güzel rotalardan arasında yer almaktadır. Milas çevresinde yer alan Bafa Gölü doğal güzellikleri ile öne çıkan göllerden bir tanesi. Uzun ve kısa olmak üzere iki farklı parkura ayrılan bu rotada tercihe göre yürüyüş yapabilme imkanı sağlıyor. Uzun ve zengin bir doğa yürüyüşü yapmak isteyenler Kral Yolu parkurunu tercih etmelidir.

Aladağlar Aladağlar, doğa severler tarafından sıklıkla tercih edilen Milli Parklar arasından yerini almaktadır. Kayseri, Niğde ve Adana illerini kapsayan bu rota, trekking yolları ve dağcılık için oldukça elverişli bir rotadır. Farklı yürüyüş parkurlarının da rota içerisinde tercih edilmesi mümkün.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle