Doğa Yürüyüşüne Başlamak İsteyenlere 5 Temel Öneri

Sağlıklı bir hayat için egzersiz yapmak kaçınılmaz, ancak birçoğumuz için spor salonuna üyelik yaptırmak ve koşu bandında saatlerce koşmak çekici gelen bir aktivite değil. Eğer siz de böyle düşünenlerdenseniz biraz temiz hava almanızı ve doğanın güzelliklerini keşfetmenizi sağlayacak doğa yürüyüşü tam size göre! Açık havada yürüyüş yapmak hem eğlenceli hem de stres atan bir aktivitedir ancak yürüyüşe başlamadan önce iyi hazırlanmanız gerekir. İşte doğa yürüyüşüne yeni başlayanlar için, eğlenirken güvende olmalarını sağlayacak bazı önemli ipuçları: Sınırlarınızı Bilin Yürüyüş, beklediğinizden daha zor olabilir. Spor salonunda geçirdiğiniz zaman sizi dik ya da toprak bir yolda yürümeye hazırlayamaya yetmeyebilir. Eğer yürüyüşe yeni başlıyorsanız fiziksel durumunuz ne olursa olsun acemi parkurlarını tercih etmelisiniz. Başlangıçta çok zor bir parkurla başlayarak yaralanma riskini göze almaktansa çok kolay bir rotayı tercih ederek yürüyüş temposuna kolayca alışabilirsiniz. Örneğin Antik Likya Yolu’nu tercih ederek hem zor olmayan hem de muhteşem manzaralarla dolu bir yolda yürüyüş yapma keyfine erişebilirsiniz. Tek […]

Doğa Yürüyüşüne Başlamak İsteyenlere 5 Temel Öneri

Sağlıklı bir hayat için egzersiz yapmak kaçınılmaz, ancak birçoğumuz için spor salonuna üyelik yaptırmak ve koşu bandında saatlerce koşmak çekici gelen bir aktivite değil. Eğer siz de böyle düşünenlerdenseniz biraz temiz hava almanızı ve doğanın güzelliklerini keşfetmenizi sağlayacak doğa yürüyüşü tam size göre!

Açık havada yürüyüş yapmak hem eğlenceli hem de stres atan bir aktivitedir ancak yürüyüşe başlamadan önce iyi hazırlanmanız gerekir. İşte doğa yürüyüşüne yeni başlayanlar için, eğlenirken güvende olmalarını sağlayacak bazı önemli ipuçları:

Sınırlarınızı Bilin

svg%3E

Yürüyüş, beklediğinizden daha zor olabilir. Spor salonunda geçirdiğiniz zaman sizi dik ya da toprak bir yolda yürümeye hazırlayamaya yetmeyebilir. Eğer yürüyüşe yeni başlıyorsanız fiziksel durumunuz ne olursa olsun acemi parkurlarını tercih etmelisiniz. Başlangıçta çok zor bir parkurla başlayarak yaralanma riskini göze almaktansa çok kolay bir rotayı tercih ederek yürüyüş temposuna kolayca alışabilirsiniz. Örneğin Antik Likya Yolu’nu tercih ederek hem zor olmayan hem de muhteşem manzaralarla dolu bir yolda yürüyüş yapma keyfine erişebilirsiniz.

Tek Başınıza Çıkmayın

svg%3E

Yanınıza birinizi alarak yürüyüşe çıkmanın birçok artısı var: Birbirinize motivasyon vermeniz, daha fazla eğlenmeniz ve en önemlisi DAHA GÜVENDE OLMANIZ. Bir grup ile ya da bir arkadaşınız ile yürüyüş yaparak biriniz yaralandığında yardım almanız ve ilk yardım gerçekleştirmeniz daha kolay olur. Yeni başlayan birinin en fazla dikkat etmesi gereken noktalardan biri budur.

10 Temel Eşyayı Yanınıza Almayı Unutmayın

svg%3E

Var olan tüm yürüyüş rehberleri yanınıza almanız gereken 10 temel eşyadan bahseder. Birkaç saatlik bir yürüyüş de olsa gece kamp yapacak da olsanız bu 10 eşyayı yanınızdan ayırmamanız gerekir:

  • Navigasyon için: Harita ya da pusula
  • Susuzluğu gidermek için: Su ya da su kaynaklarını kullanabilmeniz için filtre
  • Beslenmek için: Yiyecek ve ekstra yiyecek
  • Hava şartlarına uyum sağlamak için: Yağmurluk ve yalıtımlı kıyafetler
  • Ateş başlatabilmek için: Kibrit ya da çakmak
  • İlk yardım için: İlk yardım kiti
  • Aydınlatma için: Işık kaynağı ve yedek pil
  • Güneşten korunmak için: Güneş kremi ve güneş gözlüğü
  • Barınmak için: Acil durum brandası ve yer örtüsü
  • Diğer her şey için: Bıçak veya çakı

Hava Durumunu Kontrol Edin

svg%3E

Kötü hava koşulları en iyi ihtimalle keyfinizi kaçıracak, en kötü ihtimalle tehlikeli olacaktır. Yağmur ve kar parkurları kayganlaştırır ve bazı yerlerde ilerlemeyi zorlaştırır, eğer yüksek bir yerdeyseniz yıldırım tehlikeli olabilir ve çok sıcak ile çok soğuk havalar tehlikeli olabilir.

Çıkmadan Önce Birilerine Haber Verin

svg%3E

Yürüyüşe çıkmadan önce ne kadar hazırlıklı olursanız olun işler ters gidebilir. Birkaç yanlış karar sonrası kendilerini çok zor duruma düşüren yürüyüşçülerin hikayelerini duymuşsunuzdur. Telefonlar bazen iletişim kurmanız için yeterli olabilir ancak onların da çekmediği durumları düşünerek belirli bir zamana kadar dönmediğiniz taktirde yetkilileri aramalarını için çıkmadan önce bir arkadaşınıza haber vermeniz gerekir.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 5 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.