DOĞASI, TARİHİ VE YAŞANTISIYLA ASYA’NIN ÖTEKİ YÜZÜ: VIETNAM

Yakın tarihi ile savaş filmlerine konu olan Güneydoğu Asya’nın muhteşem ülkesi Vietnam, seyahatseverler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Gezginler; pitoresk vadileri, plajları, sömürge kasaba ve köyleri, arkeolojik alanları, tapınakları ve kutsal adaları ile Vietnam’da bambaşka bir deneyim bulacak. Bir bakıma Asya’nın öteki yüzüyle karşılaşacaksınız. Güney Çin Denizi, Laos ve Kamboçya arasında kalan Vietnam, şaşırtacak derecede egzotik bir ülke olup doğal güzellikleriyle bize kalmış eşsiz bir miras aslında. Öyle ki Vietnam, hem bu doğal güzellikleri hem de yakın geçmişi ile günümüzde filmlere sıkça konu oluyor. Güney ve Kuzey olarak iki bölüme ayrılmış olan Vietnam gezilecek yerler açısından misafirlerine çok fazla seçenek sunuyor. BAŞKENT HANOI’DE ESKİ VİETNAM’DAN KESİTLER Vietnam’ın başkenti Hanoi, özellikle tarihe ve doğaya düşkün gezginlerin çok keyif alacağı bir şehir. Plajları, zümrüt rengi denizi, şelaleleri, keskin kayalık oluşumları, sömürge mimarisi ve tarihiyle Hanoi’de yapacak çok şey bulabilirsiniz. Eski şehir olarak adlandırılan bölge antik dar sokaklardan oluşan bir örgüye benziyor. […]

DOĞASI, TARİHİ VE YAŞANTISIYLA ASYA’NIN ÖTEKİ YÜZÜ: VIETNAM

Yakın tarihi ile savaş filmlerine konu olan Güneydoğu Asya’nın muhteşem ülkesi Vietnam, seyahatseverler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Gezginler; pitoresk vadileri, plajları, sömürge kasaba ve köyleri, arkeolojik alanları, tapınakları ve kutsal adaları ile Vietnam’da bambaşka bir deneyim bulacak. Bir bakıma Asya’nın öteki yüzüyle karşılaşacaksınız.

Güney Çin Denizi, Laos ve Kamboçya arasında kalan Vietnam, şaşırtacak derecede egzotik bir ülke olup doğal güzellikleriyle bize kalmış eşsiz bir miras aslında. Öyle ki Vietnam, hem bu doğal güzellikleri hem de yakın geçmişi ile günümüzde filmlere sıkça konu oluyor. Güney ve Kuzey olarak iki bölüme ayrılmış olan Vietnam gezilecek yerler açısından misafirlerine çok fazla seçenek sunuyor.

BAŞKENT HANOI’DE ESKİ VİETNAM’DAN KESİTLER

Vietnam’ın başkenti Hanoi, özellikle tarihe ve doğaya düşkün gezginlerin çok keyif alacağı bir şehir. Plajları, zümrüt rengi denizi, şelaleleri, keskin kayalık oluşumları, sömürge mimarisi ve tarihiyle Hanoi’de yapacak çok şey bulabilirsiniz. Eski şehir olarak adlandırılan bölge antik dar sokaklardan oluşan bir örgüye benziyor. Burada gözünüze eski tuğla binalar ve Fransız sömürge dönemi mimarisi çarpar. Aynı zamanda, gümüş, ahşap ve topraktan yapılan el yapımı eşyaların satıldığı bir pazar vardır. Hanoi’nin işlek yerlerinden biridir. Alışveriş yapabileceğiniz eski şehir bölgesinde yerel restoranları da bulabilirsiniz.

KARAYİP KORSANLARI FİLMİNDEYMİŞSİNİZ HİSSİ

Vietnam’ın başkenti Hanoi’den yaklaşık 4 saat uzaklıkta bulunan Ha Long Bay, ülkenin kuzeyinde 120 kilometre boyunca uzanan bir bölge. Muhteşem deniz manzarası ve binlerce adası, olağanüstü mağaraları, gölleri ve balıkçı köyleri ile Vietnam’a gitmişken görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yüzyıllardır korsanların saklanmak için kullandığı bir körfez olan Ha Long Bay, misafirlerine Karayip Korsanları filminin içine girmiş hissi veriyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Ha Long Bay Körfezi’nde Vietnam’ın olağanüstü doğasını görme şansını yakalayacaksınız.

SAIGON’DA VIETNAM SAVAŞI’NIN İZLERİ

Yeni ismi Ho Chi Minh olan Saigon, 7 milyon gibi yüksek nüfusuyla Vietnam’ın en büyük şehridir. Burası tarihe düşkün seyahatseverlerin bir hayli seveceği bir yer. Savaş Kalıntıları Müzesi ve tünelleriyle Vietnam’ın tarihi yüzünü burada görebilirsiniz. Özellikle Savaş Kalıntıları Müzesi’nde Amerika ile gerçekleşen savaşta Amerikalıların bıraktığı helikopterleri ve o dönemin savaş ekipmanlarını görebilirsiniz. Müzeden ayrılırken hüzünlü bir hale gelseniz bile Vietnam Savaşı’nın özellikle toplum üzerindeki etkisini ve savaşın korkunç tarafına şahit olacaksınız.

SAVAŞTAN KALMA TÜNELLER

Vietnam Savaşı demişken savaşa dair önemli izlere tanık olmak istiyorsanız, sizi Chu Chi Tünelleri’ne davet ediyoruz. Burada savaş sırasındaki Kuzey Vietnamlı halkın inşa ettiği ve savaş boyunca bir şehir haline gelen siperleri, kampları ve tüneller bulunuyor. Üzücü ama bir o kadar da nefes kesici bir yer olan bu tünellerde Vietnamlıların Amerikan askerlerine yakalanmadan haftalar boyunca saklandıkları yerleri göreceksiniz. Bu deneyimi daha yakından yaşayabilmek için küçük tünellerin içine girmeyi unutmayın.

SAIGON’DA 5 MİLYON KAYITLI MOTOSİKLET

Saigon, çok kalabalık bir şehir olmasından dolayı araç trafiğinden etkilenmemek için şehirde motosiklet kullanımı oldukça yaygın. Şehirde kayıtlı motosiklet sayısı 5 milyonu buluyor. Bu nedenle adım başı bir motosiklet kullanan biriyle karşılaşacaksınız. Motosiklet cenneti Saigon bu haliyle, Vietnam’ın kendine özgü dinamizmini en iyi yansıtan şehirlerden bir tanesi.

Saigon’da merkezde görülmesi gereken iki tarihi bina bulunuyor. Bunlar Notre Dame Katedrali ve Merkezi Posta Binası… Fransız koloni döneminin efsanevi iki binası karşılıklı olarak yer alıyor. Günümüzde de hala kullanılmakta olan bu 19. yüzyıldan kalma muhteşem binalar mimari açıdan oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Postane binası, Paris’teki Eyfel Kulesi ile tanınan Gustave Eiffel’in tasarımıdır. Bu 2 binayı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

MEKONG DELTASI

Vietnam’da hayat, Mekong Nehri’nin denize döküldüğü bereketli toprakların etrafına yayılmıştır. Ülkedeki tarım faaliyetlerinin neredeyse yarısı burada gerçekleşiyor. Doğal çeşitlilik açısından zengin bir bölge olan Mekong Deltası’na, karayolu yerine nehir üzerinden ulaşım sağlanıyor. Burada My Tho kasabası da doğal zenginlik açısından görülmesi gereken yerlerden biri. Burada yöreye özgü el yapımı eşyaların yapılışını, hindistan cevizinden üretilen şekerlerin imalathanelerini görebilirsiniz. Ayrıca rengarenk meyve bahçelerinin olduğu Thoi Son Adası’nda yöresel müzisyenleri dinleyebilir, birbirinden değişik taze meyveleri tadabilirsiniz.

Kaynak:blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.