Doğu Karadeniz Rotasına Alabileceğiniz En Güzel 5 Kasaba

doğu karadeniz gezilecek yerler listesi Gezi Rehberi

Ailenizle ve arkadaşlarınızla çıkacağınız Karadeniz turunda uğrayabileceğiniz Doğu Karadeniz’in en güzel 5 kasabasından sizin için bahsedeceğiz.

Doğu Karadeniz doğası, havası, tarihi, yemekleri açısından ülkemizin en güzel bölgelerinden biridir. Yaz tatilinizde veya sonbahar da çıkacağınız Karadeniz turunda hem kültürel hem de sosyal gezi yapma şansınız olacaktır. Karadeniz muhteşem doğası gereği size bol oksijen sağlayacak aynı zamanda yöresel yemekleri ile de midenizi şenlendirecektir. Hazırsanız sizin için araştırdığımız en güzel Doğu Karadeniz rotalarına geçelim.

Çayeli/Rize

Güzelliği ile adeta Karadeniz de bir inci gibi parlayan Rize iline bağlı Çayeli kasabası listemizin en başında gelmektedir. Rize iline bağlı olan Çayeli ilçe nüfusu 2020 yılı verilerine göre 43.801 civarındadır. Rize merkez ile Çayeli arası 24 km’dir. Kıyı şeridinin hemen arkasında yükselen sıradağlarıyla tam bir Karadeniz kıyı ilçesidir. Ekonomik açıdan temeli çaya dayanmaktadır. Yaylaları, lezzetleri ve şarıl şarıl akan dereleri ile Çayeli gezginler için bir uğrak noktası olmuştur. Fotoğraflarda bulutların üzerindeymiş hissiyatı veren son zamanlarda ününe ün katan Gito yaylasına gitmek içinse servis veya araç kullanabilirsiniz. Çayeli Gito yaylası arası yaklaşık 46 km’dir. Ayrıca Ağaran şelalesi, Çayeli kalesi, Çeçeva Köyü, İncesu Yaylası, Çayeli Doğal Yaşam Müzesi, Senoz Vadisi  Çayelin de görülecek yereler arasında gelmektedir.

Perşembe/Ordu

Doğu Karadeniz’in doğasıyla büyülediği bir başka ili ise Ordu’dur. Ordu ilinin Perşembe kasabası fındık bahçeleri,  Yason Burnu Yarımadası, sakin sahili ile Doğu Karadeniz’in ikinci uğrak yerlerinden biridir. Perşembe kasabasında bulunan 1500 metre yükseklikteki Perşembe Yaylası uğramadan es geçilmemesi gereken doğa harikasıdır.2020 verilerine göre 30.997 kişilik nüfusa sahip olan Perşembe Ordu arası ise 13 km’dir.

Hopa/Artvin

Karadeniz sahili boyu doğuya doğru seyahatimiz devam ederken Artvin’in Hopa ilçesine uğramadan geçmeliyiz. Artvin Hopa arası 58 km olup Hopa sahil kıyısında yer almakta Artvin içerde yer almaktadır. Hopa kasabasında ise ön plana çıkan Sarp sınır kapısı ile Hopa, Liman kenti özelliği de taşımaktadır. Hopa’da gezilecek yerler ise Sarp Sınır Kapısı, Çamburnu Tabiat Koruma Alanı, Hopa plajları, Mençuna Şelalesi, Kamilet Vadisi, Porta Manastırı görülmeden dönülmemelidir. Ayrıca Hopa ya geldiğinizde alternatif olarak kolaylıkla günübirlik Batum’a geçerek seyahat edebilirsiniz.

Maçka/ Trabzon

Trabzon’a bağlı Doğu Karadeniz’in güzide kasabalarından biri de Maçka’dır. Maçka Trabzon’a 29 km uzaklıkta olup 24 bin kişilik nüfusu ile sahil bir kasabadır. Maçka’ya gelindiğinde mutlaka Hamsiköye gidilmelidir. Köy doğası ve havası ile tam bir Karadeniz sıcaklığı yaşatmaktadır. Türk Patent Kurumu tarafından tescillenen Hamsiköy Sütlacını da yemeden ayrılmak kendimize yaptığımız en büyük haksızlık olacaktır. Maçka da gezilecek yerler ise Vazelon Manastırı, Anabasis Yolu, Aya Varvara Kilisesi tarihi açıdan gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Tirebolu/Giresun

Tirebolu Giresun iline bağlı olup Giresun’a 45 km uzaklıktadır. Tirebolu doğal güzellikleri bir yana tarihi yönü ile ön plana çıkmaktadır. Tarihi kaleleri, Rumlardan kalan tarihi yapılar, Kiliseler Tirebolu’da görülmesi gereken yerlerdendir. Bir sahil kasabası özelliği taşıyan Tirebolu da; Tirebolu Plajı, Beygir Kumu Plajı, Uzunkum Plajı, Bada Sahil Plajı, Küçükçay Plajı, Kaynarca Plajı ve Yılgın Plajları da yer almaktadır. İlçe halkı geçimini fındık üretimi ile sağlamaktadır. Eskiden üretimin oldukça fazla yapıldığı çay ise şimdilerde Çaykur’un 42 numaralı fabrikasında satış yapmaktadır. Karadeniz’in zengin doğası ve verimli topraklarından biri olan Tirebolu da son zamanlarda kivi yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle