DON KİŞOT’UN İZİNDE MADRİD

“Yolculuğa hevesle hazırlanmak gerekir, çünkü ancak böyle bir serüven çıkabilir karşına” -Cervantes- Yolculukların basit bir yer değiştirme eyleminden unutulmaz bir maceraya dönüşmesi için seyahatlere Cervantes’in de dediği gibi aşkla, hevesle seyahate başlamak gerekir. İnsanın içindeki Dünyayı tanıma aşkının en büyük enstrümanları sanat, edebiyat, kültürdür. Şehirlerin içinde yaşayan sanatçılar tarafından beslenen ruhu ve hikâyeleri vardır.  Bir mimarın şehre attığı imza, bir yazarın satırları, müzisyenin notaları kendimizden yola çıkıp dünyaya ulaşmanın, yeni şehirleri tanımanın, anlamanın en sağlıklı araçlarındandır. Çünkü Gaudi’siz Barcelona, Kafka ’sız Prag, Tolstoy’suz Moskova, Mimar Sinan ’sız İstanbul, Cervantes ’siz Madrid eksik kalırdı. Hiç beklemediğiniz bir anda farklı şehirlerin hikâyeleri kesişir ve dünyanın küçüklüğü karşısında hayrete düşüp dünyayı keşfetmek için seyahate çıkma isteği duyarsınız.  Don Kişot, dünyanın en çok basılan kitaplarından biri ve tarihteki ilk roman kabul ediliyor. Kitabın yazarı olan Cervantes’in bir dönem yolu İstanbul’a da düşmüş. Evet, yanlış okumadınız Madrid’in bağrından çıkmış Cervantes bir dönem İstanbul’da yaşamış. Mimar […]

DON KİŞOT’UN İZİNDE MADRİD

“Yolculuğa hevesle hazırlanmak gerekir, çünkü ancak böyle bir serüven çıkabilir karşına”

-Cervantes-

Yolculukların basit bir yer değiştirme eyleminden unutulmaz bir maceraya dönüşmesi için seyahatlere Cervantes’in de dediği gibi aşkla, hevesle seyahate başlamak gerekir. İnsanın içindeki Dünyayı tanıma aşkının en büyük enstrümanları sanat, edebiyat, kültürdür. Şehirlerin içinde yaşayan sanatçılar tarafından beslenen ruhu ve hikâyeleri vardır.  Bir mimarın şehre attığı imza, bir yazarın satırları, müzisyenin notaları kendimizden yola çıkıp dünyaya ulaşmanın, yeni şehirleri tanımanın, anlamanın en sağlıklı araçlarındandır. Çünkü Gaudi’siz Barcelona, Kafka ’sız Prag, Tolstoy’suz Moskova, Mimar Sinan ’sız İstanbul, Cervantes ’siz Madrid eksik kalırdı.

Hiç beklemediğiniz bir anda farklı şehirlerin hikâyeleri kesişir ve dünyanın küçüklüğü karşısında hayrete düşüp dünyayı keşfetmek için seyahate çıkma isteği duyarsınız. 

madrid_don_kisot


Don Kişot, dünyanın en çok basılan kitaplarından biri ve tarihteki ilk roman kabul ediliyor. Kitabın yazarı olan Cervantes’in bir dönem yolu İstanbul’a da düşmüş. Evet, yanlış okumadınız Madrid’in bağrından çıkmış Cervantes bir dönem İstanbul’da yaşamış.

Mimar Sinan’ın dünya kültürüne bıraktığı son eserlerden biri olma özelliği taşıyan Kılıç Ali Paşa Cami aynı zamanda dünya edebiyatına damga vurmuş Cervantes’in inşaatında çalıştığı bir yapı olma özelliğini de taşır. İnebahtı savaşında Osmanlı donanmasına esir düşen Cervantes’in yolu böylece Madrid’den önce Haçlı donanmasına sonrasında ise İstanbul’a düşer.  Kahraman olma ümidi ile çıktığı bu yolculuk belki de kendini şövalye sanan yaşlı bir adamın hikâyesini anlattığı Dünya Edebiyatına yön verecek, üzerinden 400 sene geçmesine rağmen yeni baskılar yapacak eseri Don Kişot’un temellerini atmıştır.

Cervantes’in Madrid’i sanat ve edebiyat düşkünlerinin mutlaka görmesi gereken şehirlerden. 

PLAZA DE ESPANA

Madrid’e giden bir edebiyat gezgini mutlaka Cervantes ile alakalı izleri şehirde arayacaktır. Bu izleri ararken fazla zorlanmayacaksınız çünkü Madrid’in en büyük parkı Plaza De Espana içinde büyük yazar Cervantes’in heykelini İspanyolların verdiği isimle “Monumento a Cervantes”i görebilirsiniz.  Madrid’in sembollerinden biri olmuş Cervantes heykelini ziyaret ettiğinizde büyük yazarın büyük eserinin kahramanları Don Kişot ve Sancho Panza’ya bakarken göreceksiniz.  Taştan oyularak yapılmış Cervantes anıtının önünde kahraman şövalye Don Kişot ve yol arkadaşı Sancho Panza’nın bronzdan yapılmış heykelleri de bulunmaktadır. Bu maceracı ikilinin arasına katılarak yel değirmenlerine saldırmadan önce anı değeri yüksek bir fotoğraf çektirme imkânınız olacaktır. Cervantes’in yarattığı kahramanlara baktığı yönden onları görme ayrıcalığı Madrid ziyaretinizi daha da anlamlandıracaktır.

madrid_cervantes


GRAN VİA

Plaza De Espana ziyaretinizden sonra Madrid’in en kalabalık, işlek ve büyük caddesi, alışveriş, yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz Gran Via’ya ulaşabilirsiniz. Gran Via’da yer alan sayısız mağaza, café, otel, restoranın yanında çeşitli tiyatro ve sinema salonları da bulunmaktadır.  Sevdiği kadına kavuşmak adına her türlü çılgınlığı yapan Don Kişot ‘un kendini kaybetmesi gibi, Gran Via’nın ışıltısına kapılıp kendinizi alışverişe kaptırmamanız için Sancho Panza sağduyusu ile hareket etmeniz de fayda var.

madrid_gran_via


PLAZA MAYOR

Şehrin en büyük meydanlarından Plaza Mayor eski İspanya ruhunu solumanıza, şehrin tarihini ve kültürünü hissetmenize yardımcı olacaktır. Plaza Mayor tarih boyunca kraliyet geçit törenlerinin düzenlendiği,  engizisyon mahkemelerinin kurulduğu, boğa güreşlerinin yapıldığı bir meydan. Günümüzde şehrin en kalabalık ve eğlenceli alanlarından olan meydanda şanslıysanız pazar günü kurulan pazarda bir sahaf sergisini ziyaret edip kendinize kitap, cd, plak, dergi, eski para gibi anı değeri yüksek hediyeler verebilirsiniz.

madrid_plaza_mayor


PUERTA DEL SOL

Madrid birbirinden güzel meydanlara sahip, insanlara ferah avlular sunan bir şehirdir. Meşhur Madrid meydanlarının en büyüklerinden biri Puerta Del Sol’dur. Türkçe Güneş Kapısı anlamına gelen Puerta Del Sol her daim kalabalık, heyecanlı, cıvıl cıvıl Madrid’in en işlek alanlarından biridir. Madrid’in sembolü haline gelmiş ayı heykeli, Kral 3. Charles’ın at üzerindeki heykeli, İspanya’nın merkezi sayılan sıfır kilometre ve postane binası, meşhur saat kulesi Puerta Del Sol meydanında yer almaktadır. Meydan siyasi ve sosyal gösterilere olduğu gibi Real Madrid, Atletico Madrid gibi kulüplerin şampiyonluk kutlamaları, yılbaşı kutlaması gibi geniş kitlelerin toplandığı etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

madrid_puerta_del_sol


CHUECA

Madird sokaklarında maceradan maceraya koşarken acıkmanız olasıdır. Burada lütfen gibi şövalyeler yemek yemez diyerek kendisine yemek getiren Sancho Panza’yı tersleyen Don Kişot gibi davranmayın ve Chueca’yı ziyaret edin.  Tüm İspanya gibi Madrid’de de aksam yemekleri oldukça geç yenir. Yorgunluğunuzu atarken, İspanyol mutfağını keşfedebileceğiniz, gününüzün Z raporunu çıkarabileceğiniz Renkli cafeleri, yüzlerce barları, restoranları ile Madrid bohem hayatının merkezi olan Chueca aksamınızı eğlenceli hale getirecektir. Burada birçok sanat galerisi, butik evler, sanatçılar, ressamlar, müzisyenler ile karşılaşabilirsiniz.

PRADO MÜZESİ

Cervantes gibi dünya edebiyatına damga vurmuş bir şehrin sanatın diğer dallarında geri kalması takdir edersiniz ki pek olası değil. Dünyaca ünlü Prado Müzesine’ de ev sahipliği yapan Madrid sadece bu müze için bile insanların ziyaret ettiği bir şehirdir. Prado müzesinin harika binası dış görünüşü ile aklınızı çelmeye yetecektir. İçine girdiğinizde ise dünyaca ünlü İspanyol ressamlar Picasso, Valezques, Goya, Miro, Dali  gibi ustaların yanında Michalengelo, Raphael, Bosch ve nice sanatçının tablolarını görebilirsiniz. Kahramanlıkla delilik arasında gidip gelen ve sonunda hepimizin kahramanı olan Don Kişot’a benzer şekilde delilikle dâhilik arasında gidip gelen ve dahi olduğuna fikir birliğine varılan Dali’nin eserlerini dünya gözü ile görmek Madrid seyahatinin sunduğu kaçırılmaması gereken ayrıcalıklardan.

madrid_prado_museum


REİNA SOFİA

Prado müzesinin tadı damağınızda kaldıysa üzülmeyin Madrid size bu konuda başka alternatifler de sunuyor. Reina Sofia Madrid’in dünyaca ünlü başka bir müzedir. İçinde Picasso, Dali, Miro, Gris gibi sanatçıların eserleri bulunan müzenin en çarpıcı eserlerinden biri Picasso’nun İspanya İç Savaşını anlattığı Guernica’dır. Edebiyat, sanat, kültür meraklılarının mutlaka görmesi gereken Reina Sofia içerisinde 20. yy sanat arşivine ulaşabileceğiniz harika bir kütüphanede bulunmaktadır.

madrid_reina_sofia


Kültür, sanat, edebiyat, spor konusunda dünyanın en önde gelen şehirlerinden olan Madrid’te görmeniz gereken yerler çok daha fazla. Size kalan insanın her halini anlatan Don Kişot’u tekrar okumak, yazarının şehrini ziyaret etmek için aşkla seyahate başlamak, kahramanımızın yaptığı gibi başkalarının değil, kendi doğrularınızın peşinden gitmek için kendi Madrid rotanızı çıkarmak. Unutmayın Don Kişot kendi dünyamızda, kendi kafamızda yapabileceğimiz bir devrimdir ve yolculuğa hevesle hazırlanınca bir macera çıkabilir karşınıza…

Kaynak: blog.prontotour.com

 

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.