DRESDEN’DE MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 5 YER

Almanya’nın doğu sınırında bulunan Dresden, Elbe Nehri’nin kıyısındaki muhteşem konumuyla ve bünyesinde barındırdığı dünya çapında sanatsal değer taşıyan müzeleriyle Doğunun Floransa’sı olarak anılıyor. 2. Dünya Savaşı’nın yıkımını en üst düzeyde yaşayan şehir, % 80 oranında yerle bir olmuşsa da kısa sürede tüm yapılar ilk gün ki ihtişamıyla yeniden can bulmuş.  SEMPER OPERA Alman Mimar Gottfried Semper tarafından 1841 yılında inşa edilen Semper Opera House, Dresden’de unutulmaz bir akşam geçirmek isteyen herkesin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Dresden’in kalbi olarak değerlendirilebilecek Tiyatro Meydanı’nda yer alan Semper Opera, muhteşem mimarisi ve görülmeye değer ışıklandırmasının yanı sıra, hemen hemen her gün sahnelenen dünyaca ünlü operalarla da dikkat çekiyor. 1945 yılında büyük kısmı yıkılan görkemli yapının 1985 yılında zarar görmüş orijinal parçaları kullanılarak yeniden inşa edilmesi de yapının mimari açıdan daha da önem kazanmasına neden olmuş. ZWINGER SARAYI 1710 – 1728 yılları arasında inşa edilen Zwinger Sarayı, Almanya’da geç barok mimarinin en güzel örnekleri […]

DRESDEN’DE MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 5 YER

Almanya’nın doğu sınırında bulunan Dresden, Elbe Nehri’nin kıyısındaki muhteşem konumuyla ve bünyesinde barındırdığı dünya çapında sanatsal değer taşıyan müzeleriyle Doğunun Floransa’sı olarak anılıyor. 2. Dünya Savaşı’nın yıkımını en üst düzeyde yaşayan şehir, % 80 oranında yerle bir olmuşsa da kısa sürede tüm yapılar ilk gün ki ihtişamıyla yeniden can bulmuş. 

SEMPER OPERA

Alman Mimar Gottfried Semper tarafından 1841 yılında inşa edilen Semper Opera House, Dresden’de unutulmaz bir akşam geçirmek isteyen herkesin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Dresden’in kalbi olarak değerlendirilebilecek Tiyatro Meydanı’nda yer alan Semper Opera, muhteşem mimarisi ve görülmeye değer ışıklandırmasının yanı sıra, hemen hemen her gün sahnelenen dünyaca ünlü operalarla da dikkat çekiyor. 1945 yılında büyük kısmı yıkılan görkemli yapının 1985 yılında zarar görmüş orijinal parçaları kullanılarak yeniden inşa edilmesi de yapının mimari açıdan daha da önem kazanmasına neden olmuş.

Dresden (3)

ZWINGER SARAYI

1710 – 1728 yılları arasında inşa edilen Zwinger Sarayı, Almanya’da geç barok mimarinin en güzel örnekleri arasında yer alıyor. Semper Opera gibi savaştan büyük ölçüde etkilenen Zwinger Sarayı, tıpkı Dresden’de bulunan diğer yapılar gibi aslına birebir uygun olarak yenilenmiş. Tarih boyunca mahkeme olarak ve çeşitli müsabakalar için kullanılmış olan Zwinger Sarayı, günümüzde sadece Almanya’nın değil tüm Avrupa’nın en önemli sanat galerilerine ve geçici sergilerine ev sahipliği yapıyor. Yapı, sergi ve galerilerden bağımsız bir şekilde adım adım gezilip tarihi dokunun ayrıntılarıyla keşfedilmesi gereken noktalardan.

Dresden (6)

FRAUENKIRCHE

Dresden denilince ilk akla gelen yapılardan biri de Frauenkirche’dır. Alman Mimar George Baehr tarafından 18. yüzyılın ilk yarısında inşa edilen yapı, savaşın izlerini 21. yüzyıla kadar taşıması nedeniyle hayli ilginç bir öyküye sahip. Almanya’nın ikiye bölünmesi sonucu bir kriz haline gelen ve Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birleşmesi sonucu ancak son haline kavuşturulan Frauenkirche, başlı başına bir sanat eseri olma özelliği sayesinde tüm dünyadan toplanan bağışlar ile restore edilmiş. Yapının 2. Dünya Savaşı boyunca gördüğü hasarlar nedeniyle verdiği kayıplar arasında John Sebastian Bach tarafından da kullanılmış olan dünyanın ilk orgu bulunuyor.

Dresden (5)

BİRA BAHÇESİ

Dresden’in görkemli ve estetik yapılarının yanı sıra pastoral bir güzelliğe sahip olduğunu; bu güzelliği de genel anlamda hemen yanı başından geçen Elbe Nehri’ne borçlu olduğunu daha önce belirtmiştir. Bu avantajın mümkün olan en iyi şekilde kullanılması da ünlü Bira Bahçesi sayesinde olmuş. Hayli geniş bir çimenlik alandan oluşan Bira Bahçesi’ne oturduğunuzda nehrin sağ tarafında kalan Old Town’ı doya doya seyredebilirisiniz. Hatta temmuz ve eylül aylarında Bira Bahçesi’nde bulunma şansı yakalarsanız, dünyanın en büyük açık hava sinemasının da tadını çıkarabilirsiniz.

Dresden (2)

BRÜHL TERRACE

“Avrupa’nın Balkonu” olarak da bilinen Brühl Terrace, sahip olduğu muhteşem Dresden manzarası nedeniyle turistler tarafından en çok tercih edilen noktaların başında geliyor.   Şehrin parıldayan noktası Old Town’ı ve Elbe Nehri’ni tepeden gören Brühl Terrace, özellikle akşam saatlerinde muhteşem bir atmosfere bürünüyor.

Dresden (4)

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Ukrayna, 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar yatırım bekliyor

Ülkeler 2 yıl önce

2021 yılı içerisinde hükümet Ukrayna’daki toplam yatırımı 6.5 milyar dolar olarak beş yılın zirvesi olarak beklerken, 2025 itibariyle yıllık yabancı yatırım beklentisini 15 milyar dolara çıkardı. Bakanlar Kurulu, Ulusal Ekonomik Stratejideki göstergeyi onayladı ve 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım obekliyor Hükümet bu yıl ise yeniden yatırım dahil olmak üzere 6.5 milyar dolarlık yabancı yatırım almayı bekliyor. Groisman: Ukrayna’nın bütünlüğü konusunda referandum olamaz Bunun son beş yıldaki en yüksek rakam olduğunu söyleyen Başbakan Denis Şmigal “2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolarlık yatırımı içeren Ulusal Ekonomik Stratejide böyle bir göstergeyi onayladık. İddialı bir hedef. Ancak çalışmalarımız sayesinde bu kesinlikle ulaşılabilir bir rakam.” dedi.https://www.ukrhaber.com/blog/ileri-ve-daha-yuksege-ukrayna-ve-turkiye-arasindaki-isbirligi-nasil-gelisiyor/embed/#?secret=d0ATtgj0fM Başbakan ekonominin gelişmesine katkı sağlayacak ve yatırımı çekecek öncelikleri şöyle sıraladı: büyük yatırım projeleri için devlet desteği yasasının uygulanması; daha fazla dijitalleşme, bürokratik yükün azaltılması ve bilişim sektörüne destek; işletmelerin özelleştirilmesi , kamu-özel ortaklıklarının geliştirilmesi ve çeşitli endüstrilerde imtiyazlar yoluyla devletin ekonomideki rolünün azaltılması; toprak reformunun tamamlanması, sulama […]

10 Adımda Vizesiz Balayı Ülkeleri ile Mutlu Bir Başlangıç Yapın

Ülkeler 2 yıl önce

Dünyanın dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen vizesiz balayı ülkeleri ile siz de mutluluğunuzu güzel bir tatil ile taçlandırabilirsiniz. Üstelik tatil hazırlıkları yaparken onlarca kağıt ve evrak işi ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. İşte, vizesiz gidilebilecek balayı yerleri ve şartları. Vizesiz Balayı Ülkeleri Listesi Mutluluğunuzu Taçlandırıyor Dünyanın en güzel ülkelerini sizin için en özel olan insanla görmek ister misiniz? Vizesiz balayı turları düzenleyen birçok gezi firması size bu imkanı sunabilir. Siz de vizesiz yurtdışı balayı otellerini değerlendirerek evlilik hayatınıza unutulmaz bir başlangıç yapabilirsiniz. İşte, birbirinden güzel vizesiz gidilecek ülkeler ve detayları. 1 – Maldivler : Vizesiz Yurtdışı Balayı Mekanları Mavinin en güzel tonu olan turkuaz suları ile Maldivler herkesin hayallerini süslüyor. Vizesiz gidilecek balayı yerleri arasında harika bir seçenek olan Maldivler Hint Okyanusu üzerinde bulunuyor. Toplamda 200 ada vee adacığın bir araya gelmesi ile oluşan bu muhteşem tatil beldesi, Türk vatandaşları için 30 güne kadar vizesiz konaklama imkanı sunuyor. 2 – Seyşeller […]

Çocuklarla Hollanda Seyahatinde Gidebileceğiniz Güzel Yerler

Ülkeler 2 yıl önce

Hollanda, tüm Avrupa’nın en büyük kültürel geleneklerinden birini barındıran bir ülkedir. Bu destinasyona seyahat ederseniz, çok çeşitli müzeleri, parkları ve ilgi çekici anıtları keşfedebilirsiniz. Aşağıda, çocuklarla Hollanda gezisinde bilmeniz gereken önemli yerleri tavsiye edeceğiz. Amsterdam Kanalları İlk zorunlu durak Amsterdam kanallarıdır. Bu şehirde 100 kilometreden fazla kanal vardır ve bu nedenle de ‘Kuzeyin Venedik’i’ olarak bilinir. Ayrıca Kanal Otobüsü olarak bilinen ve 14 duraklı tur düzenleyerek sizi şehrin en önemli müze ve turistik yerlerine bırakan bir gemi yolculuğuna da çıkabilirsiniz. Amsterdam hem yürüyerek hem de kanallarında gezinerek keyif alınması gereken bir şehir. Bunu bir tekne turu yaparak görebilirsiniz. Lahey’deki Madurodam Parkı Bu minyatür park, Hollanda’nın en ünlülerinden biridir. İçinde, ülkenin en alakalı simge yapılarını temsil eden, ölçekli olarak yapılmış çok sayıda bina ve yer vardır. Ayrıca Hollanda’nın tarihini daha iyi anlamaya yardımcı olan videolar ve multimedya kurulumlarına sahiptir. Minyatür Madurodam şehrinde havaalanları, şehirler ve küçük ölçekli tarihi binalar gelecek olan […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.