DUBAİ’DE ÇÖL SAFARİSİNE NE DERSİNİZ?

Seyahat İpuçları

21. yüzyıla gösterişli ve görkemli mimarisi ile damga vuran, alışveriş ve lüks kavramlarının yeniden anlam kazanmasını sağlayan Dubai, aslında bir mucizenin diğer adı. Her şeyiyle sonradan yapay bir biçimde kent haline getirilen Dubai, aslında buna kesinlikle uygun olmayan bir coğrafyada can buldu. Basra körfezinde, çöl iklimin hüküm sürdüğü bir coğrafyada var olan Dubai, “buralar eskiden hep çöldü” söyleminin en canı kanlı örneği. Bir çölün üzerine inşa edilen bu ülkede yetmezmiş gibi bir de okyanus üzerine kurulmuş turistik bir şehir bulunuyor. Tüm coğrafi dezavantajları bir şekilde avantaja dönüştüren Dubai’de dönüştürülmemiş diğer alanlar da aktif bir şekilde kullanılıyor. Ülke turizminde oldukça önemli yer tutan çöl safarisi bu alanlardan biri. 

Dubai_col_safari (4)


Dubai tatilinin en keyifli ve en vazgeçilmez parçası olan çöl safarisi, birçok yerel acente tarafından organize edildiği gibi gitmeden önce satın alınan tur programlarının içine dahil edilebilmekte. Tanıklık edilecek bu eşsiz deneyimin başlaması ise şöyle;
Safari programınızı gerçekleştirecek olan acente yetkilileri, sizi belirlenen saatte otelinizden 4×4 jeepler ile alacaktır. Küçük bir Dubai turunun ardından safarinin başlanacağı çöl bölgesine ulaşıldığında aracı kullanacak kişi, jeepin lastiklerindeki havayı biraz azaltarak safari için uygun koşulları sağlayacaktır.

 

Bu aşamadan sonra tam olarak bu rüya deneyimin bir parçası olmaya hazırsınız demektir. Tamamen çöl olan bölgede yapacağınız 45 dakika – 1 saatlik yolculuk içinde yaşayacağınız duygunun tarifi zor. Fakat katılımcıların tanımlamak için kullandığı en sık iki cümleyi söylemek gerekirse, “çölün ortasında yüzmek” ve “yer yüzünde uçmak” deyimlerini kullanabiliriz. Safari keyfinin bu kısmında mutlaka dikkat edilmesi gereken şey, tok karnına safariye katılmamak. Yüksek tümseklerden ve kum birikintilerinin üzerinden kimi zaman yüzme hissisiyle kimi zamanda uçma hissiyle düşmek, tok karnına katıldıysanız sizin ve size eşlik eden kişiler için oldukça kötü bir deneyimin kapılarını aralayabilir.

Dubai_col_safari (3)


45 dakika – 1 saat arası süren araçlı safarinin ardından hazırlanan program doğrultusunda çölde bulunan bedevi kamplarına ulaşacaksınız. Bu kamplarda görülebilecek şeyler ise, eski yani bedevi Arapların özgün yaşam tarzları olacaktır. Bu kamplarda yapılacak Bedevi kültürüne özgü yiyecek içecek ikramından sonra isteğiniz doğrultusunda 4×4 jeepler ile yaptığınız safari keyfini bir de deve üzerinde yapabileceksiniz. Deve sırtında yapılan gerçek çöl safarisi sırasında görülebilen çöl şahinleri biraz ürpermenize neden olurken, ellerinizde bulunan hurmaları ana vatanında ve bir deve sırtında yiyor olmanın keyfini sürebileceksiniz.

Develerle yapılan çöl safarisinin ardından tekrar bedevi kampına dönmek isteyenler için safari programının sonu anlamına gelirken, dileyenler içinse gerçek bedevi kültürünü daha derinlemesine deneyimlemenin ilk adımı olacak. Zira bu aşamada kampta bir gece geçirerek bir dizi etkinliğe katılma şansına sahipsiniz. Tercihiniz doğrultusunda katılacağınız bu bedevi gecesinde sizi ünlü bedevi yemekleri ve sazlı dansözlü bedevi eğlencesi bekliyor olacak.

Dubai_col_safari (2)

Tüm bu etkinliklerin sonrasında ise yine sorumlu ekip tarafından otelinize transferiniz sağlanacak. Ne dersiniz? Birkaç yüzyılı bir arada yaşamak için bundan daha iyi bir yöntem olabilir mi?

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle