Dubai’ye Nasıl Gidilir

Dubai’ye Nasıl Gidilir

Dubai’ye Nasıl Gidilir

Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan ve Dubai Emirliği içerisinde yer alan Dubai, Arap Yarımadası’nın İran Körfezi’ne bakan yüzünde yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi’den sonra en fazla nüfusa sahip olan şehri olan Dubai, petrol varlığının 1966’daki keşfinden bu yana spor, emlak, turizm ve finansal hizmetler alanlarında bir dünya şehri ve iş merkezi.

Her geçen gün şaşırtıcı hızda büyüyen, yenilenen ve kalabalıklaşan Dubai, berrak turkuaz denizi, kayak pistleri, yemyeşil ağaçlı yolları ve göz alıcı mimari yapılarıyla çölün ortasında bir vahayı andırıyor. Gökdelenler, plajlar, eğlence ve alışveriş merkezleri, Palmiye Adaları, lüks otelleri, gösterişli evleri, restoranları ve dalış alanlarıyla dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca yabancıyla farklı kültürün de buluşma noktası.

Dubai Nerede

Dubai’ye Nasıl Gidilir

Dubai’ye Türkiye’den haftanın 7 günü, 4.30 saatlik direkt uçuşlarla ulaşım mümkün. Türk Hava Yolları, Emirates Havayolları, Pegasus Havayolları, Flydubai, Singapur Air ve Air Arabia Türkiye’den Dubai’ye aktarmasız uçuş imkânı sunan hava yolu şirketleri.

Diğer yandan, Qatar Havayolları ile Doha aktarmalı, Gulf Air ile Bahreyn aktarmalı ve KLM, British Airways, Lufthansa, Air France, Air Baltic ile Londra veya Paris aktarmalı olarak da Türkiye’den Dubai’ye ulaşım mümkün.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük havalimanı olan ve Dubai şehir merkezinin 4 km güneydoğusunda yer alan Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan merkeze ulaşım için pek çok seçenek var.

Üç terminale sahip havalimanından Terminal 1 ve Terminal 2’nin hemen önünde yer alan otobüs duraklarından hareket eden 401 ve 402 No’lu otobüsler, havalimanı ve şehir merkezi arasında sefer yapıyor. Yine havalimanının 1 ve 3 No’lu terminallerden direkt Dubai metrosuna (Burj Khalifa Metro İstasyonu) çıkabilir, buradan metro hatlarına bakarak dilediğiniz yöne giden hatlardan birini tercih edebilirsiniz.

Dubai nasıl gidilir

Havalimanını terminal çıkışlarında bekleyen taksileri kullanarak yaklaşık 20 dakikada ortalama 60-70 AED (14-20 USD) karşılığında şehir merkezine gidebilir veya araç kiralayabilirsiniz. Dubai Uluslararası Havalimanı içerisindeki 3 terminal arasında ulaşımı sağlayan ücretsiz shuttle servisleri bulunuyor. Bunlar haricinde yine ücretsiz olarak havalimanından şehir merkezine hareket eden otobüsler de bulunuyor.

Türkiye arasında iki saat farkı olan Dubai’de 1996’dan bu yana her yıl şubat ayı içerisinde gerçekleştirilen Dubai Alışveriş Festivali, şehirde gerçekleştirilen festivallerin en renkli, en uzun süren ve en sevilenlerinden biri. Tüm şehir mağazalarının katıldığı bu festival boyunca alışverişlerde muazzam indirim oranları uygulanıyor. Geceleri ise şehir merkezinde düzenlenen konserler, dans şovları ve havai fişek gösterileriyle festival daha da eğlenceli bir hâle bürünüyor. Her yıl 12-19 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Dubai Uluslararası Film Festivali ise Orta Doğu, Asya ve Afrika’da gerçekleştirilen en büyük film festivallerinden biri.

Kaynak: gezievreni.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0