Dublin Gezilecek Yerler

dublin'de gezilecek yerler Avrupa

Ben oldukça titiz davrandım ve burada geçireceğim kısıtlı zamanda görülmesi gereken yerleri belirledim. Sizin burada geçireceğiniz vakit daha uzunsa, bu listeyi biraz daha genişletebilirsiniz elbette. Benim listemde yer alan yerler şöyle; Temple Bar, Guinness Store House, Dublin kalesi, Phoenix Park, Kilmainham Goal, St. Stephan’s Green, Trinity Collage.

Phoenix Park

Avrupa’nın en büyük şehir parkıdır. Gerek yerel halk gerekse turistlerin bir an olsun boş bırakmadığı bir yer olduğunu söyleyebilirim. En azından benim orada olduğum süre boyunca 🙂 Vaktiniz olursa bir tam gününüzü burada yeşile ve doğaya doyarak geçirmelisiniz. Hatta burada serbestçe dolaşan geyikleri görme, dokunma ve fotoğraf çekme şansını yakalayabilirsiniz.

Buraya gitmek için tramvay kullanırsanız Heuston Station da indikten sonra biraz yürümeniz gerekir. Otobüs ile ulaşım için 25,26,37,46a,66,66a,67,69 numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz. Ancak Dublin oldukça küçük bir şehir. Ve burayı doyasıya hissetmek istiyorsanız ve yürümeyi de seviyorsanız iyi bir güzergah planı ile her yeri yürüyerek gezmeniz mümkün. Belki dönüş yolunda otobüsü tercih edebilirsiniz.

Guinness Storehouse

1759 yılında Guinness Bira Fabrikası olan bu yer günümüzde meşhur Guinness biralarının yapımını aşama aşama görebileceğiniz bir müze halini almıştır. Ayrıca neredeyse bir katın tamamı hediyelik eşya satışı için ayrılmıştır. Bu tarz hediyelik eşyalar için fiyatların oldukça pahalı olduğunu söyleyebilirim. “deepdeepgeziyorum” isimli Youtube sayfamda burada çektiğim video’yu izleyerek hem burası hemde fiyatlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bira severler için İrlanda’ya gelenlerin uğrak noktası olduğu kesin. Girişte oldukça uzun bir gişe kuyruğu vardı. Alacağınız giriş bileti müzeyi gezmeyi ve roofbar da seçeceğiniz üç tür biranın deneme boyutlarını kapsıyor. paylaştığım fotoğraftaki biralar bahsettiğim bu deneme boyutları. Dilerseniz ücret ödeyerek yeni biralar satın alabilir ve garsonların dans ederek gösteri yaptıkları bu eğlenceli ortamda dilediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz.

Detaylı adres paylaşmayacağım 🙂 Navigasyona yazınca çıkıyor. Bende öyle yaptım. Ve telefonunuza indireceğiniz bazı uygulamalarla bulunduğunuz konumdan buraya kaç numaralı otobüs gidiyor öğrenebilirsiniz. Hiç bilmediğiniz bir ülkede dolaşmak artık çok kolay.

www.guinness-storehouse.com web sayfasından giriş biletinizi önceden alıp kuyruğa takılmadan öncelikli olarak giriş yapmanızı tavsiye ederim.

Dublin Kalesi

Dublin kalesi şehir merkezi içinde, yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Kale deyince benim aklıma hep uzaktan da görülebilen heybetli yapılar gelir. Ancak siz kaleye doğru yürürken uzaktan kaleyi görebileceğinizi düşünmeyin. Dublin Kalesi evler ve dükkanlar arasına sıkışmış. güvenin 🙂 yoksa yanlış yere gittiğinizi bile düşünebilirsiniz.

Dublin kalesi ve Dublin tarihini anlatan mini turlar yapılmakta. Ancak ben bunlara katılmayı tercih etmedim. Açıkcası bana sadece dışarıdan yapıyı incelemek ve fotoğraf çekmek yeterli geldi. Bu arada fotoğraftaki o kale çevresinin ilginç puslu görüntüsü gerçekte olduğu gibi. Kale içine gezmek istemeseniz de dışarıdan bir görün derim.

Christ Church Cathedral

Burası Dublin’in en eski yapılarından biri. Tarihi 1030 yılına kadar dayanmaktadır.Gotik ve Romanesk mimari tarzı ile dikkat çekmektedir. IV. Edward’ın taç giyme töreni bunlardan biri yapılmış olup, 16.yüzyıldan kalma eserler hala bu katedral içerisinde muhafaza edilmektedir.

https://christchurchcathedral.ie/ sitesinden güncel giriş ücretlerini öğrenebilir ve hatta biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehir merkezinde yer alan bu katedrali özellikle aramasanız bile gezerken kesin görürsünüz. Dublin Kalesine de oldukça yakın konumda olduğunu belirtmek isterim.

Dublinia

Özellikle Dublin tarihinde oldukça önemli yere sahip olan Vikinglerin yaşamı ve evleri tüm detaylarıyla gösterilmiştir. Müze içerisinde, bugün gezdiğiniz Dublin sokaklarının geçmişte kimlere ev sahipliği yaptığını görme şansınız olacak. Meraklıları için gezi planına dahil edilebilecek bir yer.

https://www.dublinia.ie/ web sitesinden güncek bilet fiyatlarını öğrenebilir hatta biletinizi online satın alabilirsiniz.

Dublin de gezilecek yerler birbirine çok yakın. Güzel bir planlama ile bir gün içinde pek çok yer görme şansınız var.

St. Stephen’s Green

William Sheppard tarafından tasarlanan park, 1880 yılından bu yana hem halkın hemde turistlerin vazgeçilmez yeri haline gelmiştir. Yeşilin pek çok tonunun bulunduğu bu şehir parkında banklarda oturup etrafı izleyen, kitap okuyan, çimlerde uzanmış güneşlenen, yürüyüş yapanlar adeta huzuru paylaşıyor. Hiç kimse gürültü yapmıyor. Hatta yüksek sele dahi konuşmamaya özen gösteriyor.

Temple Bar

Dublin de gece hayatı denince bu meydan akıllara gelir. Pek çok şık restoran ve pub ve gece klüpleri bulunuyor. Oldukça küçük bir meydan aslında. Gece olduğu kadar gündüz gezmekte oldukça keyifli. Dublin’in adı duyulmuş iki hediyelik eşya dükkanını da burada bulabilirsiniz.

Trinity Collage

1592 yılında kurulan Trinity College Dublin, İrlanda’nın bir numaralı üniversitesidir. Çok sayıda Nobel Ödülü sahibi mezunu bulunan Trinity, öğrencilerinin alanlarındaki en saygın uzmanlardan bazılarıyla birlikte çalışabildiği olağanüstü bir eğitim sunuyor.

Dublin şehir merkezinde yer alıyor.Ayrıca İrlanda’nın en büyük kütüphanesine sahip olmasıyla da bilinir. Ünlü İrlandalı yazarlar Samuel Beckett, Bram Stoker ve Oscar Wilde, politik filozof Edmund Burke ve İrlanda’nın eski cumhurbaşkanı ve İnsan Haklarından sorumlu Birleşmiş Milletler üyesi Mary Robinson gibi bazı tanınmış ve başarılı kişiler Trinity College Dublin mezunlarındandır.

Stephen’s Green AVM

Mimari yapısıyla dikkat çeken bu AVM, Grafton Caddesi’nin başında ve Stephen’s Park’ın hemen karşısında yer alır. İçinde pek çok mağazanın olduğu bir AVM. Ayrıca bu AVM’nin yer aldığı caddenin arkası, önü, sağı, solu Dublin’in alışveriş için en gözde olduğu yerler.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle