Dünya Genelinde İnanılmaz 7 Benzersiz Ölü Gömme Geleneği

İnsanlık var olduğundan beridir bir yakınımız öldüğünde onun için ve ona yakışacak şekilde bir gömme rütüelimiz vardır. Sevdiğimiz birinin ölümününü hemen ardından örf ve adetlerimiz neyi gerektiriyorsa ona göre bir anma şekli uygularız. Bireylerin ölümünü onurlandırmak için Dünya genelinde yapılan çok ilginç anma törenleri vardır. Bunlardan 7 tanesini sizler için derledik. Mezar Gelenekleri Sky Burial : Tibet ülkesinde Budistler arasında yaygın bir anma şeklidir. Ölü beden parçalar halinde kesilerek dışarıya bırakılır ve doğadaki hayvanların yemesi için sunulur. Böylece ruh hem bedenden hızlıca ayrılır ve hemde hayvanlar beslenmiş olur. Famadihana : “Ölülerle dans etmek” Madagaskar ülkesindeki Famadihana mezarlığında yapılan bir gelenektir. Bir kaç yılda bir mezarlıktaki ölüler, mezarlarından çıkarılır ve onlara kıyafetler giydirilir. Ölüleri her seferinde taze sargılarla sararlar. Müzik çalıp onlarla dans ederler. Bu dansı “Kemiklerin Dönmesi” olarak isimlendirilip böylece ruhun azap çekmeyeceğine inanırlar. Water Burial : İskandinav ülkelerinde yapılan bir Pagan anmasıdır. Ölen kişiyi su ya da bir nehir üzerinde yollayıp okyanusa […]

Dünya Genelinde İnanılmaz 7 Benzersiz Ölü Gömme Geleneği

İnsanlık var olduğundan beridir bir yakınımız öldüğünde onun için ve ona yakışacak şekilde bir gömme rütüelimiz vardır. Sevdiğimiz birinin ölümününü hemen ardından örf ve adetlerimiz neyi gerektiriyorsa ona göre bir anma şekli uygularız. Bireylerin ölümünü onurlandırmak için Dünya genelinde yapılan çok ilginç anma törenleri vardır. Bunlardan 7 tanesini sizler için derledik.

Mezar Gelenekleri

Sky Burial : Tibet ülkesinde Budistler arasında yaygın bir anma şeklidir. Ölü beden parçalar halinde kesilerek dışarıya bırakılır ve doğadaki hayvanların yemesi için sunulur. Böylece ruh hem bedenden hızlıca ayrılır ve hemde hayvanlar beslenmiş olur.

Famadihana : “Ölülerle dans etmek” Madagaskar ülkesindeki Famadihana mezarlığında yapılan bir gelenektir. Bir kaç yılda bir mezarlıktaki ölüler, mezarlarından çıkarılır ve onlara kıyafetler giydirilir. Ölüleri her seferinde taze sargılarla sararlar. Müzik çalıp onlarla dans ederler. Bu dansı “Kemiklerin Dönmesi” olarak isimlendirilip böylece ruhun azap çekmeyeceğine inanırlar.

Water Burial : İskandinav ülkelerinde yapılan bir Pagan anmasıdır. Ölen kişiyi su ya da bir nehir üzerinde yollayıp okyanusa doğru gönderirler. Böylece Tanrıların cesetleri alacağını umarlar.

The Parade Hindistan‘ın Varanasi gibi kentlerinde var olan bir gelenektir. Ölüleri rengarenk yapıp sokaklarda gezdirirler. Ruhların bu şekilde kurtuluşa ereceğine inanırlar. Daha sonra ise Ganj nehrine gidip ölüleri yakarlar.

Tower of Silence : Bu bir Zerdüşt geleneğidir. Zerdüştlükte ölen kişinin dokunduğu her şeyi kirlettiğine inanılır. Ölen kişiyi yüksek bir tepe ya da kolye bırakırlar. Böylece akbabalar için bir ziyafet olur. Ölüden bu şekilde kurtulmuş olurlar.

Ashes to Death Beads : Güney Kore‘de yapılan bir anma etkinliğidir. Ölen kişiyi yaktıktan sonra küllerinden boncuk yapıyorlar. Boncukları ya bir cam kavanoz içine atıp evde saklıyorlar ya da boncuklardan kolye yapıp boyunlarına takıyorlar.

An Array of Filipino Traditions : Filipinler‘de yapılan bu ölü etkinliği ise oldukça farklıdır. Ölüleri en süslü kıyafetlerle giydirip, vücudunu bir sandalyeye oturturlar. Dudaklarına ise yanan bir sıgara bırakırlar. Evlerin girişine oturtulan bu insanların ruhlarının kurtuluşa erdiğini düşünürler.

 

Kaynak :Gezilecekyerler.com

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.