Dünya Turu İçin Para Biriktirme Yolları

Dünya Turu İçin Para Biriktirme Yolları

Dünya Turu İçin Para Biriktirme Yolları

Dünya turuna çıkmak istiyorsun ama elinde yeteri kadar para olmadığını mı düşünüyorsun? O zaman sana dünya turuna çıkmadan para biriktirme yöntemlerinden bahsetmek istiyorum. 

Para biriktirme yöntemlerini uygulamadan önce yapmanız gereken ilk şey kendinize bir zaman dilimi yaratmak. Mesela ‘’gelecek yıl haziran ayında dünya turuna çıkıyorum.’’ Bunu yaptıktan sonra bu süreç boyunca neler yapabilirsiniz tek tek bakalım.

 

Shirakawa go köyü, Japon köyleri

 

 • İlk önce evinizden başlayın. Mümkünse ailenizle beraber yaşamaya başlayın bu süreçte. Kira, faturalar gibi bir çok şeyden kurtulmuş olacaksınız. O mümkün değilse o halde evinizi küçültün daha düşük kirası olan bir yere çıkın, ev arkadaşı alın yanınıza. Amacımız masrafları olabildiğince azaltmak.
 • Bir ay boyunca nerelere para harcadığınızı not alın. Siz de ne kadar saçma yerlere para harcadığınızı fark edeceksiniz. Onları yapmama özen gösterin.
 • Daha az dışarı çıkın, evde bol bol belgesel film izleyin. Dünya turu planları yapın.
 • Aylık ücretli üye olduğunuz her şeyi fes edin. Spor salonu, Smart Tv,  Dergiler vs.
 • Ayrlık gelirinizin bir kısmına hiç dokunmadan kenara ayırın, sanki o para hiç yokmuş gibi davranın.
 • Mutlaka bir kumbara edinin, gün sonunda cebinizdeki bozukları attığınız ve ihtiyacınız olduğunda içini açamayacağınız bir kumbaranız olsun. Üstünede ‘dünya turu için’ yazın motive edecektir 
 • Aracınız varsa kullanmayın. Toplu taşıma kullanın, yürüyün, otostop çekin  Zaten büyük bir masraftan kurtulmuş oldunuz.
 • Dışardan yemek yemeyin, evde yemek yapmayı öğrenin. Bu sizi büyük bir giderden kurtaracaktır.
 • Yiyeceklerinizi Bin’den, A101’den alın, sebze meyve için her hafta kurulan semt pazarlarını takip edin. Ucuz bulduğunuz şeylerden bolca alın, bozulmaması için derin dondurucuda saklayabilirsiniz. 
 • Gece çıkmalarını unutun, arkadaşlarınızı çağırın eve onlar gelsin. Dünya turuna çıkacaksınız eğlencenin kralını yaşacaksınız. Az sabır.
 • Eğer doğal gazlı bir evdeyseniz doğal gazı kısın, hatta oturduğunuz odadan başka bir yeri ısıtmayın. Üzerine kalın şeyler giymeyi öğrenin.
 • Evinizin ışıklarını sürekli kapatmayı alışkanlık haline getirin, gece lambası kullanmayın. Elektirik masraflarını azaltın. Evinizde bir televizyon varsa ondan derhal kurtulun derim. Zaten gereksiz bir eşya.
 • Sigarayı bırakın hiç olmadı azaltın!
 • Telefonunuz faturalı ise daha düşük bir tarifeye geçin, hatta faturasız bir tarife güzel olacaktır.

 

Cameron Highlands – Dünya Turu

Dünya turuna hazırlanıyorsunuz o yüzden alışverişlerinizden kısmanız lazım. 

 

Eğer mesaisi olan bir işte çalışıyorsanız mesaiye kalın.

Hafta sonları ek işler yapın. Eğer bir konuda uzman derecede yetiniz var ise özel kurslar dersler verin.

Airbnb kullanarak evinizin bir odasını günlük/haftalık kiralayabilirsiniz. Böylelikle arada sırada da olsa bir gelir etmiş olursunuz. 

İnternet üzerinden para kazanabileceğiniz işlere göz atın. Boş zamanlarınızda homeofis çalışabileceğiniz makale yazarlığı, editörlük gibi bir çok iş bulunmakta.

 

Evde gereksiz yada ihtiyacınız olmadığınızı düşündüğünüz her şeyi ayırın ve onları sahibinden.com gibi ikinci el eşya satabileceğiniz  platformlarda satın. Bu bir televizyonda olabilir, kıyafetlerinizde olabilir, aklınıza gelen tüm eşyalar olabilir.

Yola çıkarken zaten hepsini satmanızı tavsiye ederim, keza onları koyabileceğiniz bir depo size daha fazlaya mal olacaktır. Ağırlıklardan kurtulun, daha az şeye sahip olmanın tadını çıkartın. 

Son olarak para biriktirmenin sırları felan yok sadece biraz daha düşünerek akıllı haraket etmeniz gerekiyor.

Tüm bu fedakarlıkların sonucunda dünyanın güzelliklerinin kapısını araladığınızı bilin. Emin olun buna değecek! Çok geç olmadan bir şeyler yapmaya başlamalısınız! Bol şans!

Kaynak:yolgunlukleri.net

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0