Dünyada Görmeniz Gereken 5 Doğa Harikası 

dünyada görülmesi gereken yerler Gezi Rehberi

Dünyada görmeniz gereken 5 doğa harikası size tarihi bir keşif yolculuğu yaratmanız açısından fark yaratacaktır.

Dünyada görmeniz gereken 5 doğa harikası fark yaratacak bir gezi planı oluşturmanızı sağlayacaktır. Dünya güzellikleri arasında Ha Long Körfezi, Amazon ve Iguazu Şelaleleri sayılabilir. Dünyanın 5 doğal harikasının ne olduklarını ve nerede olduklarını keşfedin.

1. Amazonya

Brezilya, Kolombiya, Peru, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası dahilindedir. Amazon, Güney Amerika’nın kalbinde yer alır ve Amazon Ormanı adı verilen bir yağmur ormanıyla karakterize edilir. Amazon, dokuz ülkeye bölünmüş altı milyon kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Hem uzantısı hem de önemi ile Dünyanın Yeşil Akciğeri olarak bilinir. Dünyanın kalan tropikal ormanlarının yarısından fazlasını oluşturur ve diğer tropikal ormanlardan daha fazla biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapar. Büyüklük açısından, Rus-Sibirya taygasından sonra dünyanın en büyük ikinci ormanıdır.

2. Ha Long Körfezi, Vietnam

Ha Long Körfezi,  başkent Ha Noi’nin doğusunda, kuzey Vietnam’daki Tonkin Körfezi’nde yer almaktadır. Çok sayıda karstik mağaraya sahip 1969 kireçtaşı adacıklarını içerir. 1994’ten beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Vietnam’daki ana seyahat noktalarından  biridir. Kesinlikle Vietnam doğasının en çağrıştırıcı ve en temsili yeridir.

3. Iguazu Şelalesi, Arjantin ve Brezilya

Parque Nacional Iguazu, Iguazú Nehri’nin muhteşem şelalelerine ev sahipliği yapmaktadır. Site, nehrin 2,7 kilometre boyunca yüksekliği 70 metreye ulaşan 275 şelale içeriyor. En etkileyici olanı, 150 metre derinliğinde ve 700 metre uzunluğunda U şeklinde bir geçit ile Arjantin tarafındaki Garganta del Diablo’dur.

Şelaleler, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi ilan edildi. Bu harika şelaleler Arjantin gezisi sırasında ziyaret edilebilir , genellikle Kuzey turlarına dahil edilirler veya Patagonya Arjantin Turlarının bir uzantısı olarak bulunurlar .

4. Komodo Ulusal Parkı, Endonezya

Komodo Ulusal Parkı, küçük Sunda Adaları yakınında bulunan Endonezya’nın koruma altındaki bir doğal alanıdır . Park, Komodo, Rinca ve Padar olmak üzere üç adadan oluşuyor.

Komodo Adası, bazı durumlarda 3 m uzunluğa ve yaklaşık 70 kg ağırlığa ulaşabilen yaşayan en büyük kertenkele türü olan Komodo Varans’ı vahşi doğada hayranlıkla izleyebileceğiniz ender yerlerden biri olmasıyla özellikle ünlüdür. 1991 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanları arasına dahil edilmiştir. Endonezya’nın diğer bölgelerine göre daha kuru iklim ve Asya ile Avustralya arasında bir geçiş bölgesinde olması bu parkın doğasını çok özel ve büyüleyici kılıyor. Morfoloji Komodo adasındaki Gunung Satalibo’nun 735 metre yüksekliğine ulaşırken, doğal ortamlar arasında savan yolları , tropik ormanlar, bulut ormanları ve yaşam açısından zengin deniz yatakları bulunur.

5. Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Filipinler

Puerto Princesa Yeraltı Nehri Milli Parkı, Filipinler’deki dünyanın en güzel adalarından biri olan inanılmaz Palawan Adası’nda , Puerto Princesa şehrinin yaklaşık 50 km kuzeyinde yer almaktadır. Park, 1999’dan beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Ocak 2012’de ise dünyanın yeni yedi doğa harikası arasında yer aldı.

St. Paul Yeraltı Nehri Ulus Parkı’nın faunası kuşları, memelileri, sürüngenleri ve balıkları içerir. Park, mavi boyunlu papağan, Filipin megapodu, gracula europea, Palawan hornbill ve beyaz karınlı balık kartalı dahil olmak üzere Palawan adasında yaşayan 252 türden 165 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Kuş gözlemcileri için kesinlikle ideal bir yer. Ayrıca yeraltı nehir parkında, ağaçların tepelerinde ve gelgitin azaldığı kıyılarda görülebilen 30 memeli türü vardır. Bu memelilerden bazıları sinomolgus makak, binturong veya ayı kedisi, yaban domuzu, Palawan porsuğu ve Palawan kirpisidir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle