Dünyada Görmeniz Gereken 5 Doğa Harikası 

Dünyada görmeniz gereken 5 doğa harikası size tarihi bir keşif yolculuğu yaratmanız açısından fark yaratacaktır. Dünyada görmeniz gereken 5 doğa harikası fark yaratacak bir gezi planı oluşturmanızı sağlayacaktır. Dünya güzellikleri arasında Ha Long Körfezi, Amazon ve Iguazu Şelaleleri sayılabilir. Dünyanın 5 doğal harikasının ne olduklarını ve nerede olduklarını keşfedin. 1. Amazonya Brezilya, Kolombiya, Peru, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası dahilindedir. Amazon, Güney Amerika’nın kalbinde yer alır ve Amazon Ormanı adı verilen bir yağmur ormanıyla karakterize edilir. Amazon, dokuz ülkeye bölünmüş altı milyon kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Hem uzantısı hem de önemi ile Dünyanın Yeşil Akciğeri olarak bilinir. Dünyanın kalan tropikal ormanlarının yarısından fazlasını oluşturur ve diğer tropikal ormanlardan daha fazla biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapar. Büyüklük açısından, Rus-Sibirya taygasından sonra dünyanın en büyük ikinci ormanıdır. 2. Ha Long Körfezi, Vietnam Ha Long Körfezi,  başkent Ha Noi’nin doğusunda, kuzey Vietnam’daki Tonkin Körfezi’nde yer almaktadır. Çok sayıda karstik mağaraya sahip 1969 kireçtaşı adacıklarını içerir. 1994’ten beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Vietnam’daki ana seyahat noktalarından  biridir. Kesinlikle Vietnam doğasının en çağrıştırıcı […]

Dünyada Görmeniz Gereken 5 Doğa Harikası 

Dünyada görmeniz gereken 5 doğa harikası size tarihi bir keşif yolculuğu yaratmanız açısından fark yaratacaktır.

Dünyada görmeniz gereken 5 doğa harikası fark yaratacak bir gezi planı oluşturmanızı sağlayacaktır. Dünya güzellikleri arasında Ha Long Körfezi, Amazon ve Iguazu Şelaleleri sayılabilir. Dünyanın 5 doğal harikasının ne olduklarını ve nerede olduklarını keşfedin.

1. Amazonya

Brezilya, Kolombiya, Peru, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası dahilindedir. Amazon, Güney Amerika’nın kalbinde yer alır ve Amazon Ormanı adı verilen bir yağmur ormanıyla karakterize edilir. Amazon, dokuz ülkeye bölünmüş altı milyon kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Hem uzantısı hem de önemi ile Dünyanın Yeşil Akciğeri olarak bilinir. Dünyanın kalan tropikal ormanlarının yarısından fazlasını oluşturur ve diğer tropikal ormanlardan daha fazla biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapar. Büyüklük açısından, Rus-Sibirya taygasından sonra dünyanın en büyük ikinci ormanıdır.

2. Ha Long Körfezi, Vietnam

Ha Long Körfezi,  başkent Ha Noi’nin doğusunda, kuzey Vietnam’daki Tonkin Körfezi’nde yer almaktadır. Çok sayıda karstik mağaraya sahip 1969 kireçtaşı adacıklarını içerir. 1994’ten beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Vietnam’daki ana seyahat noktalarından  biridir. Kesinlikle Vietnam doğasının en çağrıştırıcı ve en temsili yeridir.

3. Iguazu Şelalesi, Arjantin ve Brezilya

Parque Nacional Iguazu, Iguazú Nehri’nin muhteşem şelalelerine ev sahipliği yapmaktadır. Site, nehrin 2,7 kilometre boyunca yüksekliği 70 metreye ulaşan 275 şelale içeriyor. En etkileyici olanı, 150 metre derinliğinde ve 700 metre uzunluğunda U şeklinde bir geçit ile Arjantin tarafındaki Garganta del Diablo’dur.

Şelaleler, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi ilan edildi. Bu harika şelaleler Arjantin gezisi sırasında ziyaret edilebilir , genellikle Kuzey turlarına dahil edilirler veya Patagonya Arjantin Turlarının bir uzantısı olarak bulunurlar .

4. Komodo Ulusal Parkı, Endonezya

Komodo Ulusal Parkı, küçük Sunda Adaları yakınında bulunan Endonezya’nın koruma altındaki bir doğal alanıdır . Park, Komodo, Rinca ve Padar olmak üzere üç adadan oluşuyor.

Komodo Adası, bazı durumlarda 3 m uzunluğa ve yaklaşık 70 kg ağırlığa ulaşabilen yaşayan en büyük kertenkele türü olan Komodo Varans’ı vahşi doğada hayranlıkla izleyebileceğiniz ender yerlerden biri olmasıyla özellikle ünlüdür. 1991 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanları arasına dahil edilmiştir. Endonezya’nın diğer bölgelerine göre daha kuru iklim ve Asya ile Avustralya arasında bir geçiş bölgesinde olması bu parkın doğasını çok özel ve büyüleyici kılıyor. Morfoloji Komodo adasındaki Gunung Satalibo’nun 735 metre yüksekliğine ulaşırken, doğal ortamlar arasında savan yolları , tropik ormanlar, bulut ormanları ve yaşam açısından zengin deniz yatakları bulunur.

5. Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Filipinler

Puerto Princesa Yeraltı Nehri Milli Parkı, Filipinler’deki dünyanın en güzel adalarından biri olan inanılmaz Palawan Adası’nda , Puerto Princesa şehrinin yaklaşık 50 km kuzeyinde yer almaktadır. Park, 1999’dan beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Ocak 2012’de ise dünyanın yeni yedi doğa harikası arasında yer aldı.

St. Paul Yeraltı Nehri Ulus Parkı’nın faunası kuşları, memelileri, sürüngenleri ve balıkları içerir. Park, mavi boyunlu papağan, Filipin megapodu, gracula europea, Palawan hornbill ve beyaz karınlı balık kartalı dahil olmak üzere Palawan adasında yaşayan 252 türden 165 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Kuş gözlemcileri için kesinlikle ideal bir yer. Ayrıca yeraltı nehir parkında, ağaçların tepelerinde ve gelgitin azaldığı kıyılarda görülebilen 30 memeli türü vardır. Bu memelilerden bazıları sinomolgus makak, binturong veya ayı kedisi, yaban domuzu, Palawan porsuğu ve Palawan kirpisidir.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.