Dünyadaki En Güzel Şelaleler

Metrelerce yukarıdan aşağı dökülen nehirler her zaman için etkileyici bir görsel sunuyor. Doğanın bu harika oluşumlarını ziyaret etmek isterseniz listemizde en güçlüden, en yükseğe bütün seçenekleri bulacaksınız.   Niagara Şelaleleri – Kanada/ABD Kanada’nın Ontario ve Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaleti arasında tam ortada bulunan Niagara Şelaleleri dünyanın en ünlü şelalesi desek yeridir. Hem yeni bir kıta, yeni bir ülke hem de muhteşem bir doğa manzarası keşfedebileceğiniz Niagara Şelaleleri dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma ünvanını taşıyor. Niagara Nehri’nden akan şelaleyi ziyaret etmek için hemen ucuz Ontario ve New York uçak bileti aramaya başlayabilirsiniz.   Nohkalikai Şelalesi / Hindistan Bu şelaleyi görüp de ‘inanılmaz’ kelimesini kullanmayan henüz çıkmadı. Nohkalikai. 300 metre yükseklikten aşağıya gözlerinizi alamayacağınız bir güzellikle dökülüyor. Buranın bir de öyküsü var. Efsaneye göre Likai adında bir kadının kocasıyla yaşadığı korkunç bir problemin finale erdiği yer. Ancak bizim anlatacağımız kadarı bu kadar. Hikâyenin tamamını öğrenmek istiyorsanız Hindistan’daki bu görkemli şelaleyi yerinde […]

Dünyadaki En Güzel Şelaleler

Metrelerce yukarıdan aşağı dökülen nehirler her zaman için etkileyici bir görsel sunuyor. Doğanın bu harika oluşumlarını ziyaret etmek isterseniz listemizde en güçlüden, en yükseğe bütün seçenekleri bulacaksınız.

 

Niagara Şelaleleri – Kanada/ABD

Kanada’nın Ontario ve Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaleti arasında tam ortada bulunan Niagara Şelaleleri dünyanın en ünlü şelalesi desek yeridir. Hem yeni bir kıta, yeni bir ülke hem de muhteşem bir doğa manzarası keşfedebileceğiniz Niagara Şelaleleri dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma ünvanını taşıyor. Niagara Nehri’nden akan şelaleyi ziyaret etmek için hemen ucuz Ontario ve New York uçak bileti aramaya başlayabilirsiniz.

 

Nohkalikai Şelalesi / Hindistan

Bu şelaleyi görüp de ‘inanılmaz’ kelimesini kullanmayan henüz çıkmadı. Nohkalikai. 300 metre yükseklikten aşağıya gözlerinizi alamayacağınız bir güzellikle dökülüyor. Buranın bir de öyküsü var. Efsaneye göre Likai adında bir kadının kocasıyla yaşadığı korkunç bir problemin finale erdiği yer. Ancak bizim anlatacağımız kadarı bu kadar. Hikâyenin tamamını öğrenmek istiyorsanız Hindistan’daki bu görkemli şelaleyi yerinde görmenizi ve bir rehbere kulak vermenizi tavsiye ederiz.

Yosemite Şelaleleri / ABD

Yosemite Milli Parkı dünyanın en ünlü doğal koruma alanlarından. Özellikle kaya tırmanışı ve hiking meraklılarının dünyadaki karargâhı diyebileceğimiz bu devasa park bir de yaklaşık 700 metrelik dev şelaleye ev sahipliği yapıyor. Şelalenin en tepesine ulaşabileceğiniz bir hiking yolu da mevcut. Buraya kadar gelmişken dünyanın en ünlü kaya bloklarından El Capitan’ı görmeden geçmeyin deriz.

Bøssdalsfossur Şelaleri / Faroe Adaları

Bøssdalsfossur Şelaleleri, Norveç ile İzlanda’nın arasında yer alan Faroe Adaları’nın gururu. 50 binden az olan nüfusuyla dünyanın en küçük ülkelerinden olan bu ada devleti az bilinen bir tatil adresi. Ancak son yıllarda popülerleşmeye başladı.2002 yılı itibarıyla şelalenin yakınlarındaki kasabada sadece 16 kişi yaşıyordu. Bu yıl giderseniz biraz daha kalabalık bulacaksınız. Adaların ünlü oldukları tek şey bu şelale değil. Lezzetli deniz ürünleri, pek çok başka güzel doğa şekli ve muhteşem vahşi yaşam size bekliyor olacak.

Gullfoss Şelalesi / İzlanda

Gullfoss, İzlandacada ‘Altın Şelale’ anlamına geliyor. Burası İzlanda’nın en çok turist çeken noktası. Şelalenin adeta dünyanın köşesinden aşağı dökülüyormuş gibi görünen ikonik güzelliği daha önce bir müzik videosunda yer aldı ayrıca bir albüme ve romana kapak görseli olarak seçildi.

Ban Gioc-Detian Şelalesi / Çin

Güzelliği başına iş de açan bir şelale ile karşı karşıyayız. Ban Gioc-Detian Şelalesi uzun süredir Çin ve Vietnam arasında bir sınır anlaşmazlığına konu olmuş durumda. Şelale şu anda Çin’e ait. Bu jeopolitik konum aynı zamanda tarihi bir öneme de işaret ediyor. Efsaneye göre şelalenin yakınlarında pek çok gizil tünel var ve bunların içinde yıllar boyunca bu bölgelerde yaşanan savaşların ganimetleri yatıyor.

Angel Şelaleleri / Venezuela

1000 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek şelalesi. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Venezuela’nın en önemli cazibe merkezlerinden olan şelaleye ulaşmak biraz zahmetli. Ama buna değeceğini garanti edebiliriz. Güney Amerika’nın ünlü balta girmemiş ormanlarından birinde yer alan şelaleye sadece nehirden botlarla varılabiliyor. Yalnız hatırlatalım nehir yolu sadece haziran ve aralık ayları arasında açık. Onun dışındaki zamanlarda iklim koşulları ve doğa geçit vermiyor.

Plitvice Şelaleleri / Hırvatistan

Muhteşem Plitvice Gölü Doğal Parkı’nda yer alan şelaleler zinciri kayalardan göllere dökülüyor ve oradan tekrar kayalara dönüyor. Özellikle en yukarıdaki göl şelalenin en güzel görselini yakalamak için ulaşmanız gereken nokta. Özellikle gündoğumu veya batımını burada yakalamaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

Iguazu Şelalesi / Brezilya Arjantin Sınırı

Brezilya ve Arjantin’i ayıran Iguazu Nehri olanca görkemiyle dökülüyor. Iguazu aynı zamanda ‘büyük su’ anlamına geliyor. Kendisi bu ismin hakkını fazlasıyla veriyor desek yanılmış olmayız Şelalenin mitolojisi ise bölgedeki çok tanrılı döneme kadar uzanıyor. Efsaneye göre ölümlü bir kadına âşık olan bir tanrı, aşkına karşılık alamayınca kendisinden kaçan kadın ve sevgilisinin önünü kesmek için bu şelaleyi yollarına çıkartmış.

Viktorya Şelaleleri / Zimbabwe

Zambia ve Zimbabwe sınırları arasında bulunan ve ismini İsveçli bir kâşifin koyduğu ünlü Victorya Şelaleleri, ziyaretçilerini şelale üzerinde yükselen ve hiç kaybolmayan devasa bir gökkuşağı ile karşılıyor. Gökkuşağı şelaleye yüzlerce metre uzaktayken bile görülebiliyor. Burası da elbette UNESCO Dünya Mirası listesinde.

Sutherland Şelalesi / Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın en güçlü şelalesi 600 metreden aşağı dökülüyor ve tonlarca yağmur suyunu taşıyor. Ancak şelaleye ulaşım için iddialı bir trekking göze almanız lazım. Aksi takdirde şelaleyi kuşbakışı görmenizi sağlayacak helikopter turlarını da düşünebilirsiniz.

Türkiye’deki Şelaleler

Manavgat Şelalesi / Antalya

Manavgat’ın 3 kilometre kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 3-4 m’lik bir falezden düşmesiyle meydana geliyor. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akıyor, bu nedenle etkileyici bir görsellik yaratıyor. Kent gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile baş başa kalmak isteyenler için şelalenin çevresinde uygun piknik alanları var. Ayrıca çevredeki lokantalar, taze balık yeme imkanını sunuyorlar.

Düden Şelalesi / Antalya

Dünyanın dört bir yanından turistleri çeken Düden Şelalesi’nin bir de mağarası var. Bu mağara şelalenin güzelliğini güzellik katıyor. Düden, mağaradan 10 kilometre sonra Lara’dan Akdeniz’e dökülüyor.

Tortum Şelalesi / Antalya

Erzurum-Artvin kara yolunun kenarında yer alan bu ünlü şelale 50 metre yüksekten dökülüyor. Şelale alanındaki korkuluklarla desteklenmiş merdivenlerden, tabandaki cadı kazanına kadar inmek mümkün. Buraya kadar gitmişken, Gürcü kiliselerinin en iyi örneklerinden İşhan, Öşkvank (Oşki) ve Haho kiliseleri mutlaka görmelisiniz.

Saklıkent Şelalesi / Düzce

Düzce Yığılca’da bulunan Saklıkent Şelalesi de Türkiye’nin en ünlü şelaleleri arasında. İlçe merkezine 5 km uzaklıkta olan şelalenin önüne kurulan ahşap köprüden izlemeye doyamayacağınız manzaranın çevresinde bulunan bal ormanları, mağara ve göller kusursuz bir tablo çiziyor. Size bir tavsiyemiz daha var. Şelaleden Yedigöller’e geçiş çok kolay. 35 Kilometre sonra bu büyüye bir de Yedigöller havasını ekleyebilirsiniz.

Yerköprü Şelalesi / Mersin

Şelaleyi gördüğünüzde bu gördüğünüzün gerçek olup olmadığını bir 5 saniye düşündükten sonra sevinç çığlıkları atabilirsiniz. Gülnar ilçesinin doğasıyla meşhur Gezende Köyü’nde bulunan bu şelale, doğal anıt olarak kabul görülecek kadar güçlü. 29 metre yüksekliğinde dökülen bu şelale, muhteşem kayaları ve çevresindeki rengarenk yapraklarıyla izlemeye doyulmayan manzaralar sunuyor.

Kapuzbaşı Şelalesi / Kayseri

Yaz-kış coşkuyla akan Kapuzbaşı Şelalesi, Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunuyor. Yan yana akan tam 7 şelaleden oluşan bu güzelliğin ortalama yüksekliği 40-60 metre. Şelalenin çevresinde bulunan trekking parkuru ve piknik alanları bu mekânı doğanın en güzel armağanlarından yapıyor. Ayrıca kendisi Türkiye’nin en yüksek şelalesi.

 

Kaynak : Skyscanner Blog

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.