Dünyanın 5 Farklı Yerinden 5 İlginç Gelenek

Seyahat etmek, yeni yerleri görmek insanın zihnini açıyor. Farklı kültürlerle tanışmak, farklı yaşamlara tanık olmak, daha önceden tanık olunmayan birçok yeniliği öğretiyor insana. Bu yüzden her yeni yolculuk insan için yeni şeyler öğrenmek demek. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan insanların gelenek olarak nitelendirdiği davranışlar bizlere ilginç gelse de gezegenimizin bu farklılıklarla zenginleştiğini hatırlatıyor her defasında. Dünyanın 5 Farklı Yerinden 5 İlginç Gelenek 1. Rusya Dünyayı votka ile tanıştıran Rusya’da bu içeceğe büyük saygı duyuluyor. Rusların milli içeceği votka ülke genelinde yüksek oranda tüketilen bir içecek. Herhangi bir ortamda gerçekleştirilen votka ikramını geri çevirmek ülkede saygısızlık olarak kabul ediliyor. Ayrıca ikram edilen votkayı bir dikişte içmek gerekiyor. 2. Türkiye Türkiye’nin dört bir yanında resmi kurumlar başta olmak üzere tüm işyeri ve ev ziyaretlerinde ilk akla gelen ikram içeceği çay. Dünyanın en çok çay tüketen ülkelerinden biri olan Türkiye’de, özellikle resmi kurumların neredeyse her katında bir çay ocağı bulunuyor. Sanayi sitesi gibi işyerlerinin yoğun […]

Dünyanın 5 Farklı Yerinden 5 İlginç Gelenek

Seyahat etmek, yeni yerleri görmek insanın zihnini açıyor. Farklı kültürlerle tanışmak, farklı yaşamlara tanık olmak, daha önceden tanık olunmayan birçok yeniliği öğretiyor insana.

Bu yüzden her yeni yolculuk insan için yeni şeyler öğrenmek demek. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan insanların gelenek olarak nitelendirdiği davranışlar bizlere ilginç gelse de gezegenimizin bu farklılıklarla zenginleştiğini hatırlatıyor her defasında.

Dünyanın 5 Farklı Yerinden 5 İlginç Gelenek

1. Rusya

Dünyayı votka ile tanıştıran Rusya’da bu içeceğe büyük saygı duyuluyor. Rusların milli içeceği votka ülke genelinde yüksek oranda tüketilen bir içecek. Herhangi bir ortamda gerçekleştirilen votka ikramını geri çevirmek ülkede saygısızlık olarak kabul ediliyor. Ayrıca ikram edilen votkayı bir dikişte içmek gerekiyor.

2. Türkiye

Türkiye’nin dört bir yanında resmi kurumlar başta olmak üzere tüm işyeri ve ev ziyaretlerinde ilk akla gelen ikram içeceği çay. Dünyanın en çok çay tüketen ülkelerinden biri olan Türkiye’de, özellikle resmi kurumların neredeyse her katında bir çay ocağı bulunuyor. Sanayi sitesi gibi işyerlerinin yoğun olduğu yerlerde diafonla çay isteniyor.

3. İngiltere

İngiltere’nin başkenti Londra, dünyanın en eski metro ağına sahip şehirleri arasında. Londra’da hayatın tam merkezinde bulunan metro ile ulaşım birçok kuralı da beraberinde getirmiş durumda. Metroya ulaşmak için kullanılan yürüyen merdivenlerde sağ tarafta bekleme yapmak yerleşen kurallardan. Ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşan bu geleneğe aykırı davrananlar genellikle diğer yolcular tarafından uyarılıyor.

4. İran

Misafirperverlikte ünü sınırlarını aşan bir ülke olan İran, bu konuda oldukça başarılı. Sokakta yürüyen bir yabancı gören İranlılar yemek ısmarlamak için sıraya giriyor. Evine davet eden, taksi kullanan yolcudan para almayan ya da alışverişin karşılığında ücret istemeyen İranlılarla karşılaşmak oldukça sıradan. Yemek konusunda da bir hayli ısrarcı olan İranlılarla başa çıkmak çok zor. İranlılar misafirlerini tıka basa doymadan masadan kaldırmıyor.

5. Japonya

Japonya’da ev ya da kutsal bir mekana girerken ayakkabıları mutlaka çıkarmak gerekiyor. Japonlar ev ve dini mekan ziyaretlerinde ayakkabı çıkarmayanlara saygısız gözüyle bakıyor. Ayrıca bu mekanlarda çorapsız dolaşmak da görgü kurallarına aykırı bir durum. Bu yüzden kapalı mekanlarda çorapla gezmek gerekiyor. Çorabı olmayanların imdadına terlikler yetişiyor.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.