Dünyanın Dikkat Çeken 10 Tren Rotası

tren rotaları Gezi Rehberi

Dünyada gezilmeye değer 10 tren rotası etrafında ilginç olan birçok rota mevcuttur. Bunları yazımızda inceleyebilirsiniz.

Dünyada gezilmeye değer 10 tren rotası içinde özellikle güzel ve popüler olanları vardır. Bunlar hem gidişat yönü hem de sundukları manzaraları ile dikkat çekerler. Özellikle tren yolculuklarını sevenler için bu rotalar önem taşır.

İskoçya Fort William

En güzel 10 tren rotası içinde Fort William da yer alır. Bu tren geçtiği yerler ile kendine hayran bırakan birçok güzelliği de sizlere sunar. Yani oldukça eğlenceli bir tren yolculuğunu burada yapabilirsiniz. Keyifli bir tren hattı olması ile de dikkat çeker.

Kanada, Rocky Mountaineer

Kanada’da yer alan bu tren rotası birçok sefere de ev sahipliği yapar. Rocky mountaineer ulaşım ve seyahat amaçlı olarak tercih edilen bir tren rotasını sizlere sunar. Bu tren turistik amaçlı olarak da kullanılır.

Meksika, Copper Kanyonu

Meksika’da yer alan bu tren rotası bir kanyondan geçtiği için buradaki atmosfer daima farklıdır. Copper kanyonu ile sarp bir geçitten geçme olanağına sahip olursunuz. Bu kanyon gözünüze biraz tehlikeli olarak görünebilir. Ancak bir o kadar da heyecanlı anları sizlere yaşatır.

Portekiz, Duoro Hattı

Bu hat üzerinden birçok güzelliği seyrederek yolculuk yapma olanağı size sunulur. Duoro hattı özellikle deniz kenarından geçtiği için turist çekme olanağı da çok yüksek olur. Yani turistik gezi amaçlı olarak da kullanılan bir yapıya sahip.

Hindistan, Darjeeling Himalayalar Hattı

Bu hat yeşillikler içinde sunmuş olduğu gezisi ile ünlüdür. Himalayalar hattı ile sadece gezmekle kalmaz birçok güzel harikaları da görme şansını elde edersiniz. 80 km lik yolculuğu süresince en ufak bir rahatsızlık ya da sıkılma durumu söz konusu olmaz.

Avustralya, The Ghan Hattı

Tıpkı bir film sahnesinde geziyorsunuz hissini size yaşatır. Yani doğa ile iç içe olan bir yapı içinde gezme olanağını size sunar. Sarp kayalıklar ve çöller etrafında süren bu gezide birçok şeye de tanık olma olanağı sizi bekler. Bu tren hattı oldukça da popüler olan bir özelliğe sahiptir.

İsviçre, Glacier Express

İsviçre’de yer alan bu tren hattı dağlık bir alan içinde yolculuk yapma olanağını size sunar. İsviçre çok soğuk bir yer olduğu için özellikle karlı kaplı olan bir alanda muhteşem bir yolculuk yapmanıza olanak tanır. Glacier express hattı ile çok muhteşem bir yolculuğa hazırlanabilirsiniz.

Japonya, Fuji Dağı

Japonya’da yer alan juji dağının eteklerine konumlanmış olan bu hat size muhteşem bir yolculuk sunar. Özellikle dağın uzaktan mevcut olan güzelliği insanı kendine hayran bırakan bir yapıya sahiptir. Dağın sarp eteklerinde ise karlı kaplı bir yapı vardır.

Adana Varlar Köprüsü Tren Hattı

Adana’da yer alan bu tren hattı Avrupa’daki diğer tren hatları gibi işlev görür. Varlar tren hattı ile eşsiz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Büyük bir köprü üzerine konumlanmış olan bu tren hattı köprünün devasa yapısı içinde sizlere bir yolculuk sunar. Köprünün aşağı kısmı da gezilmeye değer bir yerdir.

Yeni Zelanda, Tranzalpine

Doğa ile bütünleşen bir tren yolculuğu için bu hat ön plana çıkar. Hem dağın muhteşem görünümü hem de etrafın yeşilliklerle kaplı olması bu alanı daha değerli kılar. Bugün bu hat üzerinden çok sayıda sefer geçmektedir. Turistik amaçlı olarak da tercih edilir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle