Dünyanın En Büyük Sanat Müzeleri

Seyahat kültürü geliştikçe seyahat eden kitleler ilgi alanları ve merakları doğrultusunda yeni rotalar belirliyor. Doğa, gastronomi, sanat, kültürel miras dünyada en çok ilgi gören seyahat alanları arasında. Kültür ve sanata merakı olanların vazgeçilmez durakları olan sanat müzeleri ise birçok ülke için yeni yabancı ziyaretçi anlamına geliyor. Dünyanın dört bir yanından sanat meraklısı turistlerin müzeleri ziyaret etmek için yollara düşmesiyle sanat müzeleriyle öne çıkan ülkeler yeni konukları ağırlıyor. Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan sanat eserleri, yağlı boya tablolar, heykeller ve objelerle bezeli dünyanın en büyük sanat müzeleri estetik algıyı değiştirecek kadar benzersiz eserlere sahip. Dünyanın En Büyük Sanat Müzeleri 1. Louvre Müzesi, Paris Fransa’nın romantik şehri, aynı zamanda da ülkenin başkenti Paris’te yer alan Louvre Müzesi, 350 binden fazla sanat eseriyle dünyanın en büyük sanat müzesi konumunda. 73 bin metrekarelik bir alanı kaplayan bu devasa müzenin tamamını gezmek ve içindeki tüm eserleri görmek için en az iki buçuk ay zaman gerekiyor. […]

Dünyanın En Büyük Sanat Müzeleri

Seyahat kültürü geliştikçe seyahat eden kitleler ilgi alanları ve merakları doğrultusunda yeni rotalar belirliyor. Doğa, gastronomi, sanat, kültürel miras dünyada en çok ilgi gören seyahat alanları arasında.

Kültür ve sanata merakı olanların vazgeçilmez durakları olan sanat müzeleri ise birçok ülke için yeni yabancı ziyaretçi anlamına geliyor. Dünyanın dört bir yanından sanat meraklısı turistlerin müzeleri ziyaret etmek için yollara düşmesiyle sanat müzeleriyle öne çıkan ülkeler yeni konukları ağırlıyor.

Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan sanat eserleri, yağlı boya tablolar, heykeller ve objelerle bezeli dünyanın en büyük sanat müzeleri estetik algıyı değiştirecek kadar benzersiz eserlere sahip.

Dünyanın En Büyük Sanat Müzeleri

1. Louvre Müzesi, Paris

Fransa’nın romantik şehri, aynı zamanda da ülkenin başkenti Paris’te yer alan Louvre Müzesi, 350 binden fazla sanat eseriyle dünyanın en büyük sanat müzesi konumunda. 73 bin metrekarelik bir alanı kaplayan bu devasa müzenin tamamını gezmek ve içindeki tüm eserleri görmek için en az iki buçuk ay zaman gerekiyor.

Louvre Müzesi’nin hakkını vererek gezmek için birkaç güne sığdırılmış bir Paris seyahati maalesef yeterli değil. Louvre’ye gitmeden önce biraz araştırma yapıp, en önemli eserlerin sergilendiği galerileri belirlemek daha tatmin edici bir gezi yapmanızı sağlayabilir. Sanata ilginiz varsa dünyanın gözbebeği konumundaki bu müzeyi mutlaka listenize ekleyin.

2. State Hermitage Müzesi, St. Petersburg

Rusya’nın St. Petersburg kentinde yer alan State Hermitage Müzesi, kentin en önemli müzesi. 1764 yılına uzanan tarihi, 3 milyondan fazla eseri ile dünyanın en büyük resim koleksiyonuna ev sahipliği yapan müze sanat alanında öncü kabul ediliyor.

Bir müzayededen 200 tablo satın alan ve koleksiyonerliğe heveslenen Rus Çariçesi Katerina’nın temellerini attığı müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Müze her ayın ilk perşembe günü ücretsiz gezilebiliyor.

3. Çin Ulusal Müzesi, Pekin

Çin’in başkenti Pekin’de yer alan Çin Ulusal Müzesi (National Museum of China), Çin tarihi ve sanat geçmişine yakından bakmak için ülkedeki en iyi adres. Yılda 8 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan müze, 200 bin metrekarelik bir alanda kurulu.

Çin Ulusal Müzesi, 1959 yılından bu yana aynı çatı altında bulunan iki müzenin birleştirilmesiyle resmi olarak 2003 yılında açıldı. Pazartesi hariç 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye 15.30’dan sonra giriş mümkün değil.

4. Metropolitan Museum of Art, New York City

Dünyanın en eski müzelerinden biri olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kenti New York’ta yer alan Metropolitan Museum of Art, 2 milyondan fazla eserin sergilendiği kalıcı sergi koleksiyonunun yanı sıra çok sayıda geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

ABD’de kültür-sanat denildiğinde akla ilk gelen adreslerden biri olan müze yılda 8 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor. Modern sanat koleksiyonları, antik sanat eserleri, eski giysiler, müzik aletleri ve objeleriyle muazzam bir yapı.

5. Vatikan Müzeleri, Vatican City, Roma

İtalya’nın başkenti Roma içerisinde yer alan ve Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi olarak kabul edilen Vatikan şehir devletinin Vatikan Müzeleri, dünyanın en zengin sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Rönesans Dönemi’nde inşa edilen ve Roma Katolik Kilisesi’nin yüzyıllar boyunca biriktirdiği önemli eserlerin sergilendiği Vatikan Müzeleri Sistina Şapeli, Etrüsk Müzesi (Museo Etrusco), Dört Raffaello Odası ve sarmal merdivenleriyle ünlü. 42 bin metrekarelik bir alanda yer alan müzede 70 binden fazla eser var. Müzeyi hakkını vererek gezebilmek için 2 tam gün ayırmak gerekiyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.