Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Louvre Müzesi Kültür ve Sanat

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir.

Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz.

Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok ciddi zaman dilimleri çıkıyor değil mi? Buna dayanarak bu müzenin anlık bir gezi ile sağlıklı bir şekilde gezilemeyeceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden Louvre Müzesi’ ne gelmeden önce içindeki sanat eserleriyle ilgili ufak bir araştırma yapmanızda fayda var. Bu araştırma sizin kendi zamanınızı müze içerisinde daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Louvre Müzesi çok kapsamlı ve geniş bir sanat eseri hacmine sahip olduğu için kendi içerisinde bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümleri başlıklar halinde belirtecek olursak.

Louvre Müzesi Bölümleri

İslam Eserleri Koleksiyonu

Resim Koleksiyonu

Heykel Koleksiyonu

Yunan, Etrüsk ve Roma Koleksiyonu

Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu

Antik Yakın Doğu Koleksiyonu

Baskı ve Çizim Koleksiyonu

Antik Mısır Koleksiyonu

Cam Piramiti

Pavillon De L’Horloge

Louvre Müzesi Bahçeleri

Müze, ziyarete açık 35 bin sanat eseriyle ve 11 faklı alandan oluşan bölümleriyle sizleri bekliyor. Bu bölümleri ilerleyen günlerde farklı makalelerle daha da detaylandıracağım. Başta belirttim ama tekrar belirtmek istiyorum. Müzeyi gezmeden önce muhakkak bölümleri ve koleksiyonları hakkında kısa bir araştırma yapın. Aksi taktirde Müzeyi gezmek için günler hatta haftalar gerekecektir.

Şimdi gel gelelim en önemli noktaya. İçeri nasıl gireceğiz.

Louvre Müzesi Giriş Ücreti

Hayatın her noktasında olduğu gibi burada da tabi ki bir bedel ödemeniz gerekmektedir. Louvre Müzesi’ nin giriş ücreti kapıda 15 Euro.

Müzenin resmi internet sitesinde bilet satışı yapılmamaktadır. Ama isteyen ” getyourguide.com ” sitesinden bilet alabilir. İnternet üzerinden alınacak biletlerle ilgili güncel bir ücret belirtmek pek mümkün değil. Bu sebepten gidecek olanlara söylüyorum; karar sizin. İster Müzeye gittiğinizde kapıdan alırsınız. İster de belirtmiş olduğum internet adresi üzerinden alırsınız.

Bu arada Louvre Müzesi bazı özel günlerde herkes için ve bazı kilere de sürekli olarak giriş konusunda bir tolerans tanımaktadır. Bu tolerans tabi ki de ücretsiz giriş.

18 yaşından küçük olanlar, sanat öğretmenleri ve engelliler sürekli olarak ücretsiz giriş yapabilirler.

Louvre Müzesi’ne 18 yaşından küçük olanlar, sanat öğretmenleri ve engelliler sürekli olarak ücretsiz giriş yapabilirler. Tabi bu kişilerin ücretsiz girişlerini yapabilmeleri için belgelerle yaşlarını veya öğretmenliklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Bunun haricinde;

  • Müzeye her cuma günü saatler 18:00 ı gösterdiğinde 26 yaş ve altı ücretsiz olarak giriş yapabilir.  ( Tabi ki de kimliklerini veya pasaportlarını göstermeleri yani yaşlarını kanıtlamaları gerekmektedir. )
  • Müzeye 14 Temmuz Bastille Günü herkes ücretsiz giriş yapabilir.
  • Müzeye Ekim ile Mart ayları arasında her ayın ilk pazartesi günü herkes ücretsiz giriş yapabilir.
Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle