Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir.

Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz.

Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok ciddi zaman dilimleri çıkıyor değil mi? Buna dayanarak bu müzenin anlık bir gezi ile sağlıklı bir şekilde gezilemeyeceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden Louvre Müzesi’ ne gelmeden önce içindeki sanat eserleriyle ilgili ufak bir araştırma yapmanızda fayda var. Bu araştırma sizin kendi zamanınızı müze içerisinde daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Louvre Müzesi çok kapsamlı ve geniş bir sanat eseri hacmine sahip olduğu için kendi içerisinde bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümleri başlıklar halinde belirtecek olursak.

Louvre Müzesi Bölümleri

İslam Eserleri Koleksiyonu

Resim Koleksiyonu

Heykel Koleksiyonu

Yunan, Etrüsk ve Roma Koleksiyonu

Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu

Antik Yakın Doğu Koleksiyonu

Baskı ve Çizim Koleksiyonu

Antik Mısır Koleksiyonu

Cam Piramiti

Pavillon De L’Horloge

Louvre Müzesi Bahçeleri

Müze, ziyarete açık 35 bin sanat eseriyle ve 11 faklı alandan oluşan bölümleriyle sizleri bekliyor. Bu bölümleri ilerleyen günlerde farklı makalelerle daha da detaylandıracağım. Başta belirttim ama tekrar belirtmek istiyorum. Müzeyi gezmeden önce muhakkak bölümleri ve koleksiyonları hakkında kısa bir araştırma yapın. Aksi taktirde Müzeyi gezmek için günler hatta haftalar gerekecektir.

Şimdi gel gelelim en önemli noktaya. İçeri nasıl gireceğiz.

Louvre Müzesi Giriş Ücreti

Hayatın her noktasında olduğu gibi burada da tabi ki bir bedel ödemeniz gerekmektedir. Louvre Müzesi’ nin giriş ücreti kapıda 15 Euro.

Müzenin resmi internet sitesinde bilet satışı yapılmamaktadır. Ama isteyen ” getyourguide.com ” sitesinden bilet alabilir. İnternet üzerinden alınacak biletlerle ilgili güncel bir ücret belirtmek pek mümkün değil. Bu sebepten gidecek olanlara söylüyorum; karar sizin. İster Müzeye gittiğinizde kapıdan alırsınız. İster de belirtmiş olduğum internet adresi üzerinden alırsınız.

Bu arada Louvre Müzesi bazı özel günlerde herkes için ve bazı kilere de sürekli olarak giriş konusunda bir tolerans tanımaktadır. Bu tolerans tabi ki de ücretsiz giriş.

18 yaşından küçük olanlar, sanat öğretmenleri ve engelliler sürekli olarak ücretsiz giriş yapabilirler.

Louvre Müzesi’ne 18 yaşından küçük olanlar, sanat öğretmenleri ve engelliler sürekli olarak ücretsiz giriş yapabilirler. Tabi bu kişilerin ücretsiz girişlerini yapabilmeleri için belgelerle yaşlarını veya öğretmenliklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Bunun haricinde;

  • Müzeye her cuma günü saatler 18:00 ı gösterdiğinde 26 yaş ve altı ücretsiz olarak giriş yapabilir.  ( Tabi ki de kimliklerini veya pasaportlarını göstermeleri yani yaşlarını kanıtlamaları gerekmektedir. )
  • Müzeye 14 Temmuz Bastille Günü herkes ücretsiz giriş yapabilir.
  • Müzeye Ekim ile Mart ayları arasında her ayın ilk pazartesi günü herkes ücretsiz giriş yapabilir.
Benzer Yazılar

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

Katakekaumene’den Sardes’e

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Katakekaumene adını  duyduğunuz an aklınıza ilk olarak Hawaii civarlarında volkanik bir ada olabilir burası düşüncesi gelebilir. Ortak nokta volkanik kelimesi olan bu güzel yer aslında Manisa’nın 118 km doğusunda kalan İlçesi Kula’nın tarihteki adı. Yanık, yanmış Arazi’’ anlamına gelen bu ifadeyi, Amasyalı Strabon ve diğer antik yazarların eserlerinde görebilirsiniz. Kalite bakımından rakiplerinden hiç de geri kalmayan Katakakekaumene şarabının üretildiği bağlar dışında, her taraf çoraktır diyerek tanımlamış bu coğrafyayı  tarihçi. Farklı yazarların eserlerinde belirtilen çukurların ve ateş parlamalarının aslında volkanik patlamalar olduğu bugün itibari ile ortaya çıkmıştır. İlçe’de ilk dikkat çeken şey olan Kula evleri 18. yy Osmanlı İmparatorluğu’nun altındaki hemen her bölgede olan ve Türk evi  olarak tabir edilen ahşap evlerdir. Gerek plan, kuruluş ve gerekse ahşap, alçı ve kalem işi gibi zengin sistemleriyle bu dönem Osmanlı Sanatı nın başarılı örnekleridir. 19, yy da devam eden yapı tipiyle Kula tipik bir Osmanlı Kent dokusuna sahiptir. Evde bulunan kadının yaşamına göre tasarlanmış […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.