Dünyanın En Büyük Tapınak Şehri: Angkor Wat Tapınakları 

angkor wat tapınakları Gezi Rehberi

Kamboçya’nın Siem Reap şehrinde bulunan Angkor Wat tapınak şehri hakkında bilmediklerinizi yazımızda anlatacağız.

Angkor Wat ormanın içinde bulunan esrarengiz ve gizemli bir tapınak olup ayrıca oldukça görkemli ve ihtişamı ile ün salmıştır. Tapınak hakkında bilinmeyenlere detaylıca girmeden önce Angkor Wat Tapınakları nerede? Gibi merak edilen soruları cevaplayalım.

Angkor Wat Tapınakları

Angkor wat tapınakları Kamboçya ülkesinde bulunmaktadır. Ülkenin Siem Reap kentine 5,5 km uzaklıkta bulunan tapınak kenti 1115-1145 yılları arasında yaptırılmıştır. Kamboçya ile anılan Khmer mimarisinin örneklerine Angkor Wat Tapınaklarında rastlamak mümkündür.

Angkor Wat Tapınakları Tarihi

Dünyanın en büyük tapınak şehri olarak kabul edilen Angkor Wat tapınağı yaklaşık 30 yıl da inşa edilmiştir. Khmer Krallığı döneminde inşa edilen tapınak Hinduların tapınağı iken 13.yüzyıl ile birlikte Budizm tapınağına dönüştürülmüştür. Kent tarafından terk edilmiş ormanın içerisine hapsolan tapınağı Fransız bilimci Henri Mouhot yüzyıllar sonra tekrar keşfetmiştir. Ormanın tapınağı sarıp sarmalaması ile tapınağın toprak ve vahşi otlardan temizlenmesi işlemi 20. Yüzyılda olmuştur.  Yüzyıllar boyu terkedilmiş olan tapınak günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur. Angkor Thom şehri ile 1992 senesinde Dünya Kültür Miras listesinde yer almıştır. Kamboçya’ya gelen turistler için ziyaret edilecek yerlerin başında gelmektedir.

Angkor Wat Tapınakları Yapısı

Tapınak şehri olan Angkor Wat Hindulara göre tanrıların yaşadığı yer olarak kabul edilen Meru Dağı’nı sembolize eden kubbelere ve Kmer mimarisinin özelliklerini barındırmaktadır. Tapınağın etrafında kalın taş duvarlar bulunmaktadır. Bu taş duvarlar 3.6 km uzunlukta yer almaktadır. Ayrıca tapınağın köşelerinde ve orta kısmında büyük bir kubbe bulunmaktadır. Angkor Wat diğer tapınakların tersi yönünde batıya doğru inşa edilmiştir. Tapınağın iç ve dış duvarlarında ise heykellere yer verilmiştir.

Angkor Wat İsmi Tarihi

Khmer İmparatorluğunun dini yapıtlarla dolu şehri olan Angkor Wat kelimesi Khmer dilinden gelmektedir. Angkor, Khmer dilinde şehir demekken Wat ise tapınak anlamına gelmektedir. Angkor içinde yüzden fazla tapınak bulunan şehir iken Wat ise aslında Angkor şehrinin içinde bulunan en eski tapınaklardan biridir.

Angkor Wat Tapınakları

Angkor şehri geniş bir alana kurulmuş Kamboçya’nın antik tapınak şehrinden oluşmaktadır. Mimarisi ve efsanevi özellikleri ile insanı büyüleyen tapınakları ile şehir gelenlerine antik görsel şölen sunmaktadır. Gezi için bisiklet, taksi veya tur otobüsleri gibi Güney Asya’nın sık kullanım araçlarından olan tutkuk da tercih edilebilmektedir. Siem Reap’ta yapılacak en güzel etkinliklerden biri olan günbatımı izlemek için Tonle Sap Nehri üzerinde günbatımı izleme turu satın almak gerekmektedir. Angkor içinde yer alan en ünlü tapınak olan Angkor Wat dışında diğer tapınaklarda nelermiş yazımızda yer verelim.

  1. Angkor Thom

Angkor Wat’tan sonra yapılan Angkor Thom Tapınağı 700 yıllıktır. Khmer İmparatorluğunun son başkentliğini yapan tapınak Yasodharapura’nın üzerine inşa edilmiştir. Merkezi Bayon olan tapınakta 54 kule antik dönemden 54 bölgeyi sembolize etmektedir. Tapınağın duvarlarında rölyefler olup rölyeflerin uzunluğu ise 120 m’yi kadar buluyordur.

  • Ta Prohm

Angkor da en çok ünlü tapınaklardan biri olan Ta Prohm tapınağı film seti olarak kullanılmıştır.  Diğer tapınaklar gibi bu tapınakta terkedilince ağaçlar tarafından tapınak esir alınmış durumdadır.

  • Baphuon Tapınağı

Tarihi en eskilere dayanan Baphuon Tapınağı tek Hindu tapınağı olma özelliğini de taşımaktadır.

  • Banteay Srei

Banteay Srei diğer adıyla kadınlar tapınağı olarak da bilinmektedir. Kadın eli değmiş kadar özenli ve güzel olduğundan bu adı alan tapınak Angkor Wat’a 40 km uzaklıkta yer almaktadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle