Dünyanın en büyük vadisi: Grand Canyon

ABD’de Arizona’da bulunan dünyaca ünlü Grand Canyon (Büyük Kanyon) dünyanın en büyük derin vadisi özelliğine sahip. Kanyon, 466 kilometre uzunluğunda ve 1600 metre derinliğinde devasa bir ‘yarık’ olarak tanımlanabilir. Büyük Kanyon, Kolorado Irmağı’nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuş. Colorado Irmağı’nın 1 milyon yılı aşkın bir zamandır Colorado yaylasını kazarak derinleştirdiği boğazın Büyük Kanyon Ulusal Parkı sınırları içinde kalan 90 km uzunluğundaki en derin ve en etkileyici bölümü ise Powell Gölü’nden Mead Gölü’ne kadar uzanıyor. Büyük Kanyon, Kuzey Amerika’nın 2 milyar yıllık coğrafi oluşumunu gözler önüne seriyor. Amerika yerlilerinin yaşam alanı olarak korunan Havasupai Indian Reservation ve Hualapai Indian Reservation da park içinde yer alıyor. Büyük Kanyon’u bir Avrupalı olarak ilk kez fark eden kişi ise 1540 yılında İspanyol Garcia Lopez de Cardenas olmuş. Çok sayıda hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapan Kanyon’da, raftingden kaya tırmanışına, yamaç paraşütünden doğa yürüyüşlerine pek çok aktivite yapılabiliyor. Kaynak:www.sozcu.com.tr

Dünyanın en büyük vadisi: Grand Canyon

ABD’de Arizona’da bulunan dünyaca ünlü Grand Canyon (Büyük Kanyon) dünyanın en büyük derin vadisi özelliğine sahip.

Kanyon, 466 kilometre uzunluğunda ve 1600 metre derinliğinde devasa bir ‘yarık’ olarak tanımlanabilir.

k6

Büyük Kanyon, Kolorado Irmağı’nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuş.

k3

Colorado Irmağı’nın 1 milyon yılı aşkın bir zamandır Colorado yaylasını kazarak derinleştirdiği boğazın Büyük Kanyon Ulusal Parkı sınırları içinde kalan 90 km uzunluğundaki en derin ve en etkileyici bölümü ise Powell Gölü’nden Mead Gölü’ne kadar uzanıyor.

k9

Büyük Kanyon, Kuzey Amerika’nın 2 milyar yıllık coğrafi oluşumunu gözler önüne seriyor.

k2

Amerika yerlilerinin yaşam alanı olarak korunan Havasupai Indian Reservation ve Hualapai Indian Reservation da park içinde yer alıyor.

k5

Büyük Kanyon’u bir Avrupalı olarak ilk kez fark eden kişi ise 1540 yılında İspanyol Garcia Lopez de Cardenas olmuş.

k8

Çok sayıda hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapan Kanyon’da, raftingden kaya tırmanışına, yamaç paraşütünden doğa yürüyüşlerine pek çok aktivite yapılabiliyor.

Kaynak:www.sozcu.com.tr

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.