Dünyanın En Etkileyici Yürüyüş Rotalarından Likya Yolu

Gezi Rehberi

Doğa ve kamp tutkunlarının ‘ölmeden önce yapılacaklar’ listesinde yer alan ve dünyanın en etkileyici yürüyüş rotalarından biri olarak gösterilen Likya Yolu, Türkiye‘nin tanıtımında da sıklıkla kullanılıyor.

Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlayıp, Antalya şehir merkezine uzanan bu rotada Akdeniz Bölgesi’nin en önemli antik kentleri, etkileyici doğal güzellikleri, müthiş manzaralar, plajlar, yemyeşil bir doku yürüyüşçüleri selamlıyor.

Likya Yolu Hakkında Bilgiler

1. Likya Yolu’nun uzunluğu ne kadar?

Türkiye’nin işaretlenmiş ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olarak da bilinen Likya Yolu’nun toplam uzunluğu 535 km. Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz bölgesinden başlayan Likya Yolu Antalya Geyikbayırı Mevkisinde sona eriyor.

Yolun tamamında rotayı gösteren işaretlemeler ve tabelalar bulunuyor.

2. Likya Yolu kaç günde yürünür?

Toplam uzunluğu 535 km olan Likya Yolu’nu yürüyerek tamamlamak için iyi bir planlama yapmak gerekiyor. Hava sıcaklığı, engebeli araziler, doğal güzellikler derken günlük ortalama 25 km yürüyebilen iyi bir yürüyüşçü Likya Yolu’nun ortalama 21 günde tamamlıyor.

Likya Yolu’nu tamamlama süresi yürüyüşçünün kondisyonuna, üzerindeki ağırlığa, konaklama süresine ve biçimine, hava şartlarına göre değişiyor. Ancak 20 günden kısa bir sürede yolu tamamlamak çok da gerçekçi değil.

3. Likya Yolu’nda yürümeden önce hazırlıklar

Likya Yolu yürüyüşü öncesinde birtakım hazırlıklar yapmak sonradan oluşabilecek aksilikler ve her türlü duruma karşı tedbirli olmak demek. Survivor’a katılmadığınızı biliyorum, ancak yine de önünüzde uzun, bol engebeli, ama bir o kadar da keyifli bir rota var.

Uzun yürüyüş öncesi iyi beslenmek, yürüyüş sırasında doğru atıştırmalıklar ve kamp malzemeleri taşımak, su matarası almak, şapka, rüzgarlık, sırt çantası, yağmurluk, çakı, el feneri, kafa lambası, uyku tulumu, kibrit, ilkyardım çantası gibi ekipmanları mutlaka yanınızda taşımalısınız. Telefonun bazı bölgelerde çekmediğini hatırlatmakta da yarar var. Yer yön duygularınıza her ne kadar güvenseniz de rotadaki işaret ve işaretçilere dikkat etmeli, mümkünse gece yürüyüşü yapmamalısınız.

4. Likya Yolu iOS uygulaması

Likya Yolu’nda yürüyüş yapmak isteyenlerin hayatını kolaylaştıracak bir de uygulama var. Şimdilik yalnızca iOS cihazlarda (Apple) çalışan bu uygulama internete bağlı olmadığınız anlarda offline çalışıyor. Dili Türkçe olan Likya Yolu uygulaması GPS bazlı bir aplikasyon.

İçerisinde kamp alanları, konaklama yerleri, detaylandırılmış haritalar, çeşmeler, ilgi çekici duraklar, antik kentler ve hoş manzaralara dair detaylar bulunuyor.

5. Likya Yolu’ndaki antik kentler

Likya Yolu güzergahında 19 farklı antik kent bulunuyor. Yolun tamamını yürüseniz de yürümeseniz de bu antik kentlerden bazılarını görmek için planlama yapabilirsiniz.

Yol üzerinde yer alan ve mutlaka görmeniz gerektiğini düşündüğüm antik kentler ise şunlar: Letoon Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti, Olimpos Antik Kenti, Phaselis Antik Kenti, Antiphellos Antik Kenti.

Kaynak: turna.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle