Dünyanın En Görkemli Müzelerinden Topkapı Sarayı

Kültür ve Sanat

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan, dünyada iki kıta üzerinde yer alan tek şehir unvanını taşıyan İstanbul, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yaptı. Köklü tarihi geçmişin izlerini dört bir yanında görebileceğiniz İstanbul, dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan kentlerinden biri.

Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihi ve kültürel mirasına tanık olabileceğiniz Topkapı Sarayı, İstanbul’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Dünyanın En Görkemli Müzelerinden Topkapı Sarayı

Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethedilmesinin ardından 1460 yılında yapımına başlanan 1478 yılında ise yapımı tamamlanan muhteşem bir yapı. Toplamda 700 bin metrekarelik geniş bir alanda kurulu olan saray ilk kez İstanbul’u da fetheden Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde kullanılmaya başlandı.

400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği merkez olarak kullanılan Topkapı Sarayı, Sultan Abdulmecid Dönemi’ne kadar bu işlevini sürdürdü. Osmanlı İmparatorluğu’nun idari merkezinin Dolmabahçe Sarayı’na taşınmasıyla birlikte eski işlevini yitirdi.

Topkapı Sarayı nerede?

Tarihi Yarımada üzerinde, Sarayburnu kıyısındaki küçük bir yarımadada yer alan Topkapı Sarayı’nın kuzeyinde Haliç, güneyinde Marmara Denizi, kuzeydoğuda ise İstanbul Boğazı ve tam karşısında Anadolu Yakası bulunuyor.

Topkapı Sarayı bölümleri

15. ve 19. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun siyasi merkezi olan Topkapı Sarayı, Bab-ı Hümayun, Sofa-i Humayun, Alay Meydanı, Enderun Avlusu, Divan Meydanı ve Harem olmak üzere altı farklı bölümden oluşuyor. Sarayın bölümleri inşa edildiği dönemden bu yana herhangi bir değişiklik görmedi.

Topkapı Sarayı, 1924 yılında müze olarak düzenlenerek halkın ziyaretine açıldı. Günümüzde dünyanın önde gelen müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı, Türkiye’de en çok ziyaretçi ağırlayan müze unvanını taşıyor. Sergi salonlarının bir kısmı dönemsel olarak tadilat ve farklı sebeplerle ziyarete kapatılırken sarayın tamamını gezmek için en az bir tam gün ayırmak gerekiyor.

Topkapı Sarayı giriş ücreti

Topkapı Sarayı’na biletle girmek isteyenlerin 72 TL ücret ödemesi gerekiyor. Topkapı Sarayı’nın Harem bölümünü ziyaret için ise 42 TL ödemek gerekiyor. Saray avlusunda yer alan Aya İrini Müzesi’nin giriş ücreti ise 36 TL. Müze Kart sahipleri ekstra bir ücret ödemeden sarayı ziyaret edebiliyor. Harem bölümü ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu’nda ise Müze Kart geçerli değil.

Topkapı Sarayı’nı ücretsiz ziyaret etme hakkına sahip olanlar: 18 yaşın altındakiler, 65 yaş üzerindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gaziler, şehit ve gazi yakınları (birinci dereceden), engelliler ve bir refakatçileri, er ve erbaşlar, sarı basın kartı sahipleri (Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen turkuaz renkli basın kartı sahipleri), ICOM, ICOMOS ve UNESCO kart sahipleri.

Topkapı Sarayı ziyaret saatleri

Topkapı Sarayı kış döneminde (2 Ekim-1 Nisan) 09.00-16.45, yaz döneminde ise (1 Nisan-2 Ekim) 09.00-18.45 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Topkapı Sarayı bilet satış gişeleri ise kış döneminde saat 16.00’da, yaz döneminde ise saat 18.00’de kapanıyor. Topkapı Sarayı salı günleri ziyaretçilere kapalı tutuluyor.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle