Dünyanın En Güzel 15 Köyü

Dünyada sadece büyük şehirlerin güzel ve çekici olduğunu kim söylemiş? Seyahat trendleri arasında yer alan bakir ve gösterişli köyleri ziyaret her yıl daha da çok seyahat severin ilgisini çekiyor. Dünyanın farklı bölgelerinde geleneksel yapının korunduğu, ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan köyler arasında da ünü bulunduğu ülke sınırlarını aşanlar bulunuyor.   15. Alberobello, İtalya Güney İtalya’da bulunan Alberobello, trullo isimli konik çatılı ve kuru taştan yapılmış kulübelerin en güzel örneklerini sunuyor. Pek çekici olmasalar da (hatta tam tersi bile diyebiliriz!) ve en fazla birkaç yüzyıllık olsalar da bu mütevazi ve geleneksel kulübeler eski inşaat tekniklerinin güzel bir örneği. 14. Pariangan, Endonezya Efsanelere göre, batı Endonezya’da Marapi Dağı Minangkabau’nun ilk yerleştiği yer. Günümüzde çok aktif olan bu volkan, Minangkabau’nun hala yaşamakta olduğu güzel Pariangan köyüne tepeden bakıyor. Bu renkli yer iyi korunmuş geleneksel konutları ve eski camisiyle övünürken, kültürel ve tarihi öneme sahip bir köy olarak korunuyor. 13. Savoca, İtalya Sicilya’nın doğu ucuna yakın bulunan […]

Dünyanın En Güzel 15 Köyü

Dünyada sadece büyük şehirlerin güzel ve çekici olduğunu kim söylemiş? Seyahat trendleri arasında yer alan bakir ve gösterişli köyleri ziyaret her yıl daha da çok seyahat severin ilgisini çekiyor.

Dünyanın farklı bölgelerinde geleneksel yapının korunduğu, ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan köyler arasında da ünü bulunduğu ülke sınırlarını aşanlar bulunuyor.

 

15. Alberobello, İtalya

Güney İtalya’da bulunan Alberobello, trullo isimli konik çatılı ve kuru taştan yapılmış kulübelerin en güzel örneklerini sunuyor. Pek çekici olmasalar da (hatta tam tersi bile diyebiliriz!) ve en fazla birkaç yüzyıllık olsalar da bu mütevazi ve geleneksel kulübeler eski inşaat tekniklerinin güzel bir örneği.

14. Pariangan, Endonezya

Efsanelere göre, batı Endonezya’da Marapi Dağı Minangkabau’nun ilk yerleştiği yer. Günümüzde çok aktif olan bu volkan, Minangkabau’nun hala yaşamakta olduğu güzel Pariangan köyüne tepeden bakıyor. Bu renkli yer iyi korunmuş geleneksel konutları ve eski camisiyle övünürken, kültürel ve tarihi öneme sahip bir köy olarak korunuyor.

13. Savoca, İtalya

Sicilya’nın doğu ucuna yakın bulunan Savoca, Taormina isimli turistik ve popüler istikamete çok yakın. Komşusu kadar moda olmazsa da Savoca da kendine göre çok çekici yönleri olan bir yer. Zamansızlığı ve güçlü bir Sicilya cazibesini yansıttığı için Coppola’nın çok beğenilen Godfather II eseri için çok uygun bir film seti olmuş. Filmde yer alan ve hala faaliyette olan Bar Vitelli’nin yanı sıra gezilecek birçok kilise, ev ve eski yerleşim yerleri de var.

12. Göreme, Türkiye

Göreme, orta Anadolu’da, Türkiye’nin kalbinde küçük bir kasaba. Dünyaca ünlü peri bacalarının bulunduğu Göreme, bu şaşırtıcı kaya oluşumlarını yakından görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. İki bin yıl önce yerleşmiş olan bu şehirde, konutların ve güzelce dekore edilmiş kiliselerin direkt kayanın içine oyulmuş olması değişik bir mistik hava yaratıyor.

11. Madison, ABD

Genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin en güzel küçük şehri olarak bilinen Madison, iki yüzyıl önce kurulmuş ve Başkan James Madison’dan ismini almış. Tarihi kimliği bununla yetinmiyor, övündüğü geniş bir tarihi merkezi ve savaş öncesi birçok mimari yapıt örnekleri sunuyor. Bütün bunlar farklı bir çekicilik katıyor. Söylentilere göre, Sivil Savaş zamanında, General Sherman bu şehrin güzelliğine kıyamamış ve katledilmemesi için onu koruma altına almış.

10. Júzcar, İspanya

Yakın zamana kadar, Júzcar İspanya’nın güneyinde Endülüs’te bulunan küçük bir köydü. O bölgedeki birçok yer gibi evlerinin duvarları badanalıydı ancak 2011 yılında Şirinler filminin galasını kutlamak için bütün duvarlar şirinler mavisine boyandı. Yeni stil yerel halkın o kadar çok hoşuna gitti ki (turistlerden söz etmiyoruz bile), Sony Pictures köyü tekrar beyaza boyamayı teklif ettiğinde reddedildi. Júzcar artık bu bölgedeki en ilgi çekici yerlerden biri.

9. Reine, Norveç

Kuzey Norveç’te bulunan Lofoten Adalar’ın bir parçası olan Reine, Kuzey Kutup Dairesinin en güzel ve misafirperver yerlerinden biri. Şaşırtıcı derecedeki yumuşak hava hem yerel halkın hem de gezginlerin çevreyi rahatlıkla keşfetmelerini ve yürüyüş, kayak, manzara ve antika balıkçı kulübelerinin tadını çıkarma gibi aktivitelere fırsat tanıyor.

8. Sidi Bou Said, Tunus

Tunus’un başkenti Tunus şehrinin kuzeyinde bulunan Sidi Bu Said, Akdeniz’e bakan bir tepenin üzerinde gururla yer alıyor ve nefes kesecek güzellikte deniz manzaraları sunuyor.

Ancak unutulmaz manzaralarla yetinmiyor; bu çok özel konum beyaz ve mavinin birleşimi sayesinde evlere şık ve büyüleyici bir görünüm sağlıyor.

7. Wengen, İsviçre

Avrupa’nın en güzel manzaralı ve büyüleyici köylerinden olan Wengen, İsviçre’de bulunuyor ve her sene yaz kış binlerce turist ağırlıyor.

Alp dağlarının yüksek bir noktasında bulunan köy, kayak severler için iyi bir seçim. En önemli noktalarından biri ise arabasız bir bölge olması hem havanın kalitesini arttırıyor hem ses kirliliğini düşürüyor ve bu sayede bölgenin pozitif enerjisini yükseltiyor.

6. Shirakawa-go, Japonya

Shirakawa-go köyü, Honshu Japon adasında, Gifu vilayetinde, dünyadaki en ağır kar yağışlarının olduğu bölgede dağların arasından uzanıyor. Bu nedenle yerliler gassho-zukuri adında bir inşaat şekli geliştirmiş. Bu tarz evlerin çatılarının özelliği kalın, üçken ve hasırdan olması. Bu çatılar dua için birleşmiş elleri anımsatıyor ve kar yağışı durumunda karın düşüp kaymasını sağlıyor.

5. Burano, İtalya

Burano, Venedik Lagününde bulunan ve dört adadan oluşan şirin bir takımada. Onu Venedik’ten ve dünyadaki diğer bütün yerlerden ayrı kılan yerel halkın evleri rastgele çeşit çeşit renklere boyamış olmaları. Şu noktanın altını çizebiliriz, bu seçim sise kapılan balıkçıların yollarını bulmalarına yardımcı olmuş olsa da günümüzde uygulamak için mutlaka izin alınması gerek bir durum.

4. Bibury, İngiltere

Bin yıllık köy Bibury İngiltere’nin kuzeyinde bulunuyor ve Birleşik Krallığın en canlı yerlerinden biri. Bibury, Arlington Row boyunca dizilmiş bal rengi Cotswold evleriyle meşhur. Bu güzel yapıtları veya köyün içinden akan Coln River’ı takip ederek yürüyüşe çıkmak sizi eski zamanlara yolculuk ettirebilir.

3. Hallstatt, Avusturya

Avusturya’nın kalbinde, Salzburg’un güneydoğusunda bulunan Hallstatt göl köyü hem şaşırtıcı derecede büyüleyici hem de yüklü bir tarihe sahip. Zengin tuz madenleri sayesinde çok eski zamanlardan beri varlıklı olan bu köy, eski Keltler’le anılan Hallstatt kültürüne ismini vermiş. Bugünlerde o kadar ilgi çekiyor ki, evlerin ve kilisenin dahi bütün köyün bir kopyası Çin’de inşaa edildi.

2. Oia, Yunanistan

Oia, Santorini’nin tepelerine tünemiş ve muhteşem bir konumdan faydalanan bir köy. Dik bir yokuşun üzerine yerleştiği için hem köy sakinleri hem de turistler dünyaca ünlü Santorini Caldera’nın nefes kesen tablosunun keyfini çıkarabiliyor.

Köy manzarası, güneşte parlayan zarif beyaz binalar, bütün bölgeye hâkim eski bir kale, Kaptanların evleri ve muhtemelen Oia’nın en ikonik yapıtı olan bir rüzgâr değirmeninden oluşuyor.

1. Eze, Fransa

Eze, Fransız Rivieira’sında bulunan şahane bir yer. Denize 1400 metre yüksekliğinde olup bütün koylara tepeden bakıyor ve Akdeniz’e eşsiz manzaralar sunuyor.

Konumunun yanı sıra, Eze, iyi muhafaza edilmiş birkaç yüzyıllık binalarının sağladığı orta çağ havasıyla da övünüyor.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.