DÜNYANIN EN HAVALI 7 MERDİVENİ

Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden, Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak, Ve bir zaman bakacaksın semâya ağlayarak… -Ahmet Haşim- Yolumuz çok basamaklı bir merdiven tarafından kesildiğinde kimi zaman tırmanmak bizlere  zor gelse de uygun tempoyla merdivenleri adımlamak dünyanın en keyifli işlerinden bir tanesi olabilir. Hele ki o merdivenler bizleri zerafeti ile büyülüyor ve sıradışı görüntüleri ile cezbediyorlarsa. Sahip oldukları güzellikler ve ilginç özellikleriyle defalarca inip çıkma isteği uyandıran dünyanın en havalı merdivenlerini sizler için bir araya getirdik. CENNET GEÇİDİ Çin’in Zhangjiajie şehrinde Tianmen Dağı’nın tepesinde bulunan Cennet Geçidi, Çinlilerin en önemli manevi varış noktalarından bir tanesi. Cennet Geçidi’ne 999 basamaklı muhteşem bir merdivenle ulaşılıyor. Çinliler için 9-99 ve 999 rakamlarının önemi çok büyük. Bu nedenle Tianmen Dağı’nın tepesine 999 basamaklı bir merdiven inşa etmişler ve bu merdivenleri tırmanarak manevi bir yükselişe ulaştıklarına inanıyorlar. CHAND BAORİ MERDİVENLERİ Hindistan’ın Rajasthan şehrinde yer alan Abhaneri köyündeki Chand Baori merdivenleri yağmur suyu toplamak için geliştirilmiş […]

DÜNYANIN EN HAVALI 7 MERDİVENİ

Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden,

Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak,

Ve bir zaman bakacaksın semâya ağlayarak…

-Ahmet Haşim-

Yolumuz çok basamaklı bir merdiven tarafından kesildiğinde kimi zaman tırmanmak bizlere  zor gelse de uygun tempoyla merdivenleri adımlamak dünyanın en keyifli işlerinden bir tanesi olabilir. Hele ki o merdivenler bizleri zerafeti ile büyülüyor ve sıradışı görüntüleri ile cezbediyorlarsa.

Sahip oldukları güzellikler ve ilginç özellikleriyle defalarca inip çıkma isteği uyandıran dünyanın en havalı merdivenlerini sizler için bir araya getirdik.

CENNET GEÇİDİ

Çin’in Zhangjiajie şehrinde Tianmen Dağı’nın tepesinde bulunan Cennet Geçidi, Çinlilerin en önemli manevi varış noktalarından bir tanesi. Cennet Geçidi’ne 999 basamaklı muhteşem bir merdivenle ulaşılıyor. Çinliler için 9-99 ve 999 rakamlarının önemi çok büyük. Bu nedenle Tianmen Dağı’nın tepesine 999 basamaklı bir merdiven inşa etmişler ve bu merdivenleri tırmanarak manevi bir yükselişe ulaştıklarına inanıyorlar.

cennet_gecidi


CHAND BAORİ MERDİVENLERİ

Hindistan’ın Rajasthan şehrinde yer alan Abhaneri köyündeki Chand Baori merdivenleri yağmur suyu toplamak için geliştirilmiş bir kuyuya iniyor. 13 kattan oluşan bu kuyu etrafında toplam 3500 basamak var. 9 yy’dan kalma Chand Baori Merdivenleri, Hintliler için hem su ihtiyaçlarını karşıladıkları bir kuyu hem de dini ritüellerini gerçekleştirdikleri bir mabed konumunda.

Chand_Baori


BENEDİCT MANASTIRI MERDİVENLERİ

Umberto Eco’nun popüler romanı  ‘’Gülün Adı’’ kitabına ilham kaynağı olan Benedict Manastırı Avusturya’nın Melk kentinde bulunuyor. Tuna Nehri’ne bakan manastırın Rokoko tarzı sonsuzluğa uzanışı sembolize eden spiral merdivenleri altın boyalı mimari süslemelerle dolu.

benedict_manastiri


MAGİC MOUNTAİN HEYKELİ

Almanya’nın Duisburg kentinde yer alan Magic Mountain Heykeli, Alman sanatçı Heike Mutter tarafından inşa edilmiş. Uzaktan bakıldığında kavisli bir imzaya benzeyen yapı 249 adımla ziyaret edilebiliyor. Kavisli ve eğlenceli merdivenleri tırmanan ziyaretçiler 45 metreye kadar yükselerek Ren Nehri’nin büyüleyici manzarasına şahitlik ediyorlar. Tiger&Kaplumbağa ismiyle anılan heykel bir anlamda hem hızı hem de yavaşlığın zıtlığını bir araya getiriyor.

magic_mountain


LALE MERDİVENLERİ

İngiltere’nin Greenwich kasabasındaki Kraliyet Müzesi içerisinde yer alan Kraliçenin Evi’nin merdivenleri Kraliçe Henrietta Maria’nın odasına çıkıyor. İngiltere’nin ilk kendinden destekli merdivenleridir. Korkuluklarında bulunan lale figürleri nedeniyle ‘’lale merdivenleri’’ ismini almıştır.

Lale merdivenlerinin çok ilginç bir hikayesi var: 1966 yılında Kraliçe’nin evini ziyarete gelen Kanadalı emekli bir çift merdivenlerin fotoğrafını çekerler. Fotoğrafları bastırdıktan sonra ise merdivenlerin dibinde  korkuluklara dayanmış bir hayalet fotoğrafıyla karşılaşırlar. Kodak film şirketi fotoğrafları inceler ve fotoğraflarla oynanmamış olduğunu açıklar. Bu olayın basında yer almasıyla Kraliçe’nin evi bir anda ilgi odağı olur ve merdivenlerle ilgili çeşitli hikayeler ortaya çıkar. Kraliyet evinde yaşayan bir kadın hizmetlinin merdivenlerin tepesinden aşağıya düşerek öldüğü ve fotoğraftaki hayaletin o hizmetlinin ruhu olduğu söylenir.

lale_merdivenleri


VATİKAN MÜZESİ MERDİVENLERİ

İçerisinde Sistine Şapeli, Raphael’in Odaları ve Etrüsk Müzesi’nin bulunduğu Vatikan müzesi dünyanın en önemli müzeleri arasında gösteriliyor. Müze içerisinde yer alan spiral merdivenler 1932 yılında ünlü İtalyan mimar ve mühendis Giuseppe Momo tarafından tasarlanmıştır. İç içe çift sarmal şeklinde tasarlanan merdivende bir yol aşağıya diğer yol ise yukarıya gider. Ziyaretçilerine dakikalarca muhteşem bir deneyim yaşatan bu merdivenler bronz melek süslemeleriyle oldukça göz alıcıdır.

vatikan_museum_merdiven


NOSSA SENHORA DOS REMEDİOS KİLİSESİ MERDİVENLERİ

Bu muhteşem merdivenler Portekiz’in Lamego kasabasında yer alıyor. Oldukça  gösterişli olan granit merdivenlerde bulunan 686 basamak tırmanıldığında Barok tarzı Nossa Senhora dos Remedios Kilisesi’ne ulaşılıyor. Merdivenler 9 platformdan oluşmakta. Her platform birbirinden gösterişli çeşmeler ve heykeller ile dekore edilmiş.  Bu nedenle merdivenleri adımlarken her aşamada dinlenebilir ve muhteşem bir görsel ziyafet yaşayabilirsiniz. Merdivenlerde her yıl eylül ayı başlarında bir fener alayı konseri ve çeşitli festivaller düzenlenmektedir.

nossa_senhora

Kaynak:blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.