Dünyanın En İyi Kitap Kafeleri: Kahve İçmeye Doyamayacağın Köşeler

  “Kitaplarım bana yetecek kadar büyük krallıktır.” William Shakespeare Kitaplar yaşamı daha çekici hale sokan, düşüncelerin ve duyguların tüm karmaşası içinde yolumuzu bulmamıza yardımcı olan, başkalarına saygı duymayı öğreten ve insanlık sevgisiyle dolmamızı sağlayan dostlar.  Kitap kurdu olanlar açısından bu dostlarla buluşulan özel güzergahlar ayrıcalıklıdır. Özellikle kahve içmeyi seven kitap kurtları açısından koltuklara uzanılıp rahatça kitap okunan, farklı bir ambiyansa ve dokuya sahip mekanlar çok çekicidir. Türkiye’de de son yıllarda yaygınlaşan bu bohem ve stilize mekanlar, dünyanın birçok ülkesinde yer alıyor. Özellikle Avrupa’da oldukça yaygın olan kitap kahve evleri, herkesten uzaklaşarak kitabına dalmak isteyen kişilerin uğrak noktası. O yüzden bu yazımızda dünyadaki kitap kafelere göz atacağız, sayfaları içimize çekeceğiz. Hazırsan kitap, kahve ve elbette çikolata üçlüsüne doymaya gidiyoruz.  Kitap Kahve Evi Nedir: Bir Dünya Kitap Bir Arada Tasarım olarak farklı konseptlere ve dokulara sahip olan kitap kahve evleri, içerisinde kapsamlı kütüphanelerin bulunduğu mekanlar. Bu mekanlara giderken yanına kendi kitabını alabildiğin […]

Dünyanın En İyi Kitap Kafeleri: Kahve İçmeye Doyamayacağın Köşeler

 

“Kitaplarım bana yetecek kadar büyük krallıktır.” William Shakespeare

Kitaplar yaşamı daha çekici hale sokan, düşüncelerin ve duyguların tüm karmaşası içinde yolumuzu bulmamıza yardımcı olan, başkalarına saygı duymayı öğreten ve insanlık sevgisiyle dolmamızı sağlayan dostlar. 

Kitap kurdu olanlar açısından bu dostlarla buluşulan özel güzergahlar ayrıcalıklıdır. Özellikle kahve içmeyi seven kitap kurtları açısından koltuklara uzanılıp rahatça kitap okunan, farklı bir ambiyansa ve dokuya sahip mekanlar çok çekicidir.

Türkiye’de de son yıllarda yaygınlaşan bu bohem ve stilize mekanlar, dünyanın birçok ülkesinde yer alıyor. Özellikle Avrupa’da oldukça yaygın olan kitap kahve evleri, herkesten uzaklaşarak kitabına dalmak isteyen kişilerin uğrak noktası.

O yüzden bu yazımızda dünyadaki kitap kafelere göz atacağız, sayfaları içimize çekeceğiz. Hazırsan kitap, kahve ve elbette çikolata üçlüsüne doymaya gidiyoruz. 

Kitap Kahve Evi Nedir: Bir Dünya Kitap Bir Arada

kitap-kahve-evi-nedir

Tasarım olarak farklı konseptlere ve dokulara sahip olan kitap kahve evleri, içerisinde kapsamlı kütüphanelerin bulunduğu mekanlar. Bu mekanlara giderken yanına kendi kitabını alabildiğin gibi kütüphanelerindeki kitap ve dergileri de okuyabiliyorsun.

İçlerinde bir dünya kitabın olduğu bu mekanlarda her türe ait klasikler ya da güncel eserler yer alıyor. Kahve eşliğinde kitap okuma kültürüne yeni bir boyut katan, atmosferiyle ön plana çıkan bu mekanlarda takılmak hayli keyifli. Kitap okumaya doyamayanlar için ideal olan kitap kahve evleri, sessiz bir ortamda çalışmak isteyenler açısından da hayli yararlı.

Dünyadaki Kitap Kafeler: Sessiz Mekanlar 

dunyadaki-kitap-kafeler

Birçok ziyaretçinin zevkle kitap okuduğu, günümüzde hayli trend olan kitap kahve dükkanlarının dünyadaki örneklerini senin için inceledik. Bu güzergahları not al ki bir sonraki seyahatinde yerinde deneyimleyebilesin. Haydi bu eşsiz ve sessiz köşelere beraber göz atalım. 

1. Merci Used Book Cafe: Paris, Fransa 

merci-used-book-cafe
Bir kitap kafeden beklenilen her şeyi fazlasıyla karşılayan ve Fransız bohemliğini sonuna kadar sunan Merci Used Book Cafe, Paris‘te bulunuyor. Burası dar koridorları, tavana kadar uzanan kitaplığı, sıcak ve rahat ortamıyla harika bir mekan.

Dünya çapında bir üne sahip olan bu mekana, Paris’e gittiğinde mutlaka uğramalısın. Özellikle tek başına kalmak istiyorsan burada saatlerce kitabınla baş başa takılabilirsin. 5.000’den fazla kitabın bulunduğu kafe adeta bir kitap cenneti. 

Bu konsept mekana tek başına gelebileceğin gibi arkadaşlarınla da uğrayabilir ve Paris’in alternatif duraklarından birinde hoşça vakit geçirebilirsin. Paris’te bir Parizyen olmak istiyorsan uğraman gereken yerlerden biri burası. 

Adres: 111 Boulevard Beaumarchais, 75003 Paris, Fransa

 

2. Tranquebar Cafe: Kopenhag, Danimarka

tranquebar-cafe

 

Tranquebar, 1620’de Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde Danimarkalılar tarafından kurulan ilk koloninin adı. Günümüzde koloninin ismi Thatangambadi olarak anılıyor olsa da Danimarkalılar, Tranquebar ismini Kopenhag’daki bu ünlü Hint kafe-restoranında yaşatmaya devam ediyor. 

Dünyanın birçok bölgesinden getirilen dikkat çekici biblolarla farklı bir dünyanın parçası olabileceğin bu kafede çok özel hatıralara tanıklık edebilirsin. Sıcak ortamıyla gezginlerin sevgisini kazanan bu mekanda kahveni içip keyifle kitabını okumalısın. Kopenhag’ın ilgi çekici duraklarından birisi olan mekanın kitap koleksiyonu da hayli ilham verici. Kitapseverler açısından burayı ziyaret etmek eşsiz bir deneyim olacak.  

Adres: Borgergade 14, 1300 Kopenhag, Danimarka

3. Cook and Book: Brüksel, Belçika

cook-and-book-cafe

 

Brüksel’de bulunan Cook and Book, kitap kafe konseptini biraz daha geliştirerek restoran halini almış bir mekan. Modern ve eklektik bir yapıya sahip. Kitap odaları estetik anlamda birbirinden farklı temalardan oluşuyor. 

İçerisinde binlerce kitap bulunan mekanda aynı zamanda bir de vejetaryen lokanta var. Güzel sanatlar, seyahat, müzik, çocuk gibi temaların bulunduğu mekana kitap kurtları akın ediyor ve burada hem yemek yiyor hem de güzelce vakit geçiriyor.    

Tepede asılı duran kitaplarıyla farklı bir ambiyansa sahip olan bu mekana mutlaka yolun düşsün. Pişman olmazsın! 

Adres: Place du Temps Libre 1, 1200 Woluwe-Saint-Lambert, Brüksel, Belçika

 

4. Barter Books: Alnwick, İngiltere

barter-books

 

Alnwick’in ismini daha önce duymamış olabilirsin, ama önemli değil. Burası tarihi bir İngiliz kasabası. İngiltere’nin kuzeyindeki Northumberland bölgesinde bulunan şirin kasaba, dünyanın en özel kitap kafelerinden birine sahip.  

Barter Books, İngiliz rustik tarzın hakim olduğu ve içerisindeki enfes şömineyle dikkat çeken bir kitap kafe. Her yıl binlerce gezgin tarafından ziyaret edilen bu mekan, Avrupa’nın en büyük ikinci el kitapçılarından biri aynı zamanda. 

Ünlü edebiyatçı ve filolog J. R. R. Tolkien gibi şömine başında kitaplarla haşır neşir olmak istiyorsan burası tam sana göre. 

Adres: Alnwick Station, Wagon Way Rd, Alnwick NE66 2NP, İngiltere 

5. Atlantis Books: Santorini, Yunanistan

atlantis-books-santorini

 

Santorini, Ege Denizi’nde yer alan bir adalar grubu. Yunanistan’ın en keyifli gün batımı görüntülerine ev sahipliği yapan bu adalar grubunda Oia isimli bir köy bulunuyor. Mavi kubbeleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile büyüleyici bir durak olan bu köyde, Avrupa’nın en güzel kitapçılarından birisi yer alıyor.

Atlantis Books adındaki kitap kafe, 2000’lerin ortalarında Santorini’yi ziyaret eden 2 ABD’li gezgin tarafından kurulmuş. Adanın dokusuna bayılan bu gezginler, bölgenin atmosferine uygun şekilde bir kitap kafe kurarak işletmeye başlamış ve burayı hayli ünlü bir yer haline getirmiş. Yolun bu bölgeye düşerse kesinlikle uğraman gereken bir yer Atlantis Books!  

Adres: Nomikos Street, Oia 847 02, Yunanistan

6. Laie Libreria Cafe: Barselona, İspanya

laie-libreria-cafe

 

Laie Libreria Cafe, İspanya’nın en özel duraklarından birisi olan Barselona‘da bulunuyor. Kozmopolit havası, sunduğu seçenekler, tarih kokan sokakları ve sıcak iklimi dolayısıyla birçok insan açısından Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olan Barselona’nın kendine has duraklarından birisi de bu kitap kafe.

Harika bir atmosfere sahip Laie Libreria Cafe, özellikle kitaplığındaki tarih, kurgu ve gerilim kitaplarıyla meşhur. Barselona sokaklarını gezerken bu kafeye uğramanı mutlaka öneririz. Ayrıca burada yapılan tatlılar da hayli lezzetli, bizden söylemesi.

Adres: Carrer de Pau Claris 85, 08010, Barselona, İspanya

7. Sufi Bookstore: Kahire, Mısır

sufi-bookstore-kahire

 

Sufi Bookstore, Kahire’de yer alıyor ve Kahire’de yaşayan yazarların, sanatçıların, entelektüellerin buluştuğu bir nokta olarak dikkat çekiyor. Kahire’nin eskiye ait ruhunu yansıtan bu kafe, egzotik ve çekici atmosferiyle konuklarına ilham verici bir ortam sunuyor. 

Kahire’nin renkli dünyasını ve sokaklarını keşfederken uğrayabileceğin bu kitaplarla dolu kafe, sana başka bir yerde bulmakta zorlanacağın özgünlükte keyif verecek.  

Kaynak: flypgs Blog

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.