DÜNYANIN EN UZUN 20 ASMA KÖPRÜSÜ

DÜNYANIN EN UZUN 20 ASMA KÖPRÜSÜ

DÜNYANIN EN UZUN 20 ASMA KÖPRÜSÜ

Mimari harikalar söz konusu olduğunda asma köprüler belki de en etkileyici olanlardan biri. Dünyanın en büyük ülkeleri yıllar boyunca mimarinin ve yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak daha uzun asma köprüler oluşturmak için yarıştı. Bu yarış sayesinde, gezegenimizin dört bir yanı şaheser sayılabilecek asma köprülerle doldu. On beşinci yüzyılın rüyası olan asma köprülerin ilki on dokuzuncu yüzyılda inşa edildi. Ana kirişin veya köprünün kuleyle bağlantısını sağlayan asmanın uzunluğu bu köprüleri birer mühendislik harikasına dönüştürüyor. Zahmetli deniz yolculuklarından kurtulmak ve bölgeler arasındaki mesafeyi kısaltmak için yapılan asma köprüler görüntüleriyle de insanı dünya turuna çıkmaya teşvik ediyor! İşte bu ikonik tasarımların üzerindeki titreşimi hissetmek isteyen gezginler için dünyanın en uzun 20 asma köprüsü…

 

DÜNYANIN EN UZUN ASMA KÖPRÜLERİ

Sıra Köprü Uzunluk (m)
1. Hong Kong-Zhuhai Macao Köprüsü 55.000
2. Runyang Köprüsü 35.660
3. Seto Köprüsü 13.000
4. Ma’nshan Köprüsü 11.209
5. Mackinac Köprüsü 8.038
6. Huangpu Köprüsü 7.016
7. Kurushima-Kaikyō Köprüsü 4.015
8. Jiangyin Köprüsü 3.000
9. Golden Gate Köprüsü 2.737
10. Yangluo Köprüsü 2.725
11. Forth Köprüsü 2.529
12. 25 Nisan Köprüsü 2.278
13. Humber Köprüsü 2.220
14. Tsing Ma Köprüsü 2.160
15. Höga Kusten Köprüsü 1.867
16. Boğaziçi Köprüsü 1.560
17. Aizhai Köprüsü 1.534
18. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 1.510
19. George Washington Köprüsü 1.451
20. Duge Köprüsü 1.340

 

1. HONG KONG-ZHUHAİ MACAO KÖPRÜSÜ – ÇİN

Hong Kong-Zhuhai Macao-Köprüsü

Dünyanın en büyük asma köprüsü için gideceğimiz adres yine Çin Halk Cumhuriyeti. Yapımı 9 yıl süren, maliyeti 20 milyar doları aşan 55 kilometre uzunluğundaki görkemli köprü 2018 yılında açıldı. Dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını da elinde bulunduran yapı, yüksek teknoloji ve yüksek mühendisliği bir araya getiriyor. Güney Çin’in en önemli üç kentini birbirine bağlayan köprünün önemi oldukça büyük.

2. RUNYANG KÖPRÜSÜ – ÇİN

Runyang Köprüsü

Runyang Köprüsü aslında Çin’in Yangtze Nehri boyunca uzanan devasa bir köprü kompleksi. Çin halkının mimari ve mühendislik alanlarındaki üstün yeteneklerinin kanıtı olarak gösterilen köprünün tamamlanması sadece beş yıl sürdü. Çin inşaatçılığına bir dönüm noktası olarak kabul edilen köprü tam 700 milyon dolara mal oldu. 2005 yılında hizmete giren köprüde yolculuk ederken kusursuza yakın bir yolda ilerlediğinizi hissedeceksiniz. Yapıldığı dönemde ülkenin “En büyük asma köprü” unvanına sahip köprüsüydü.

3. SETO KÖPRÜSÜ – JAPONYA

Seto Köprüsü

Japonya’da bulunan Seto İç Denizi’ne inşa edilen asma köprü, 13.1 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun çift katlı asma köprüsü. Dünyada demir yolu bağlantısı olan tek köprü olan Seto Köprüsü etkileyici deniz manzarasıyla da dikkat çekiyor. Hava karardıktan sonra köprü kablolarından yayılan yeşil ışıklar eşliğinde gece yolculuğu yapmak inanılmaz keyifli.

4. MA’NSHAN KÖPRÜSÜ – ÇİN

Ma’anshan Köprüsü

2013 yılında Çin’in Yangtze Nehri üzerine inşa edilen Ma’anshan Köprüsü gezegenimizin en genç asma köprülerinden biri. 11 kilometrelik uzunluğa sahip olan asma köprü, kırmızı renkli oval kuleleriyle oldukça ilginç görünüyor.

5. MACKİNAC KÖPRÜSÜ – ABD

Mackinac Köprüsü

Dünyanın en ünlü asma köprülerinden biri olan Mackinac Köprüsü, ABD’nin Yukarı ve Aşağı yarımadalarını birleştirmek için 1957 yılında hizmete girdi. 2003 yılında History Channel tarafından yayınlanan “Modern Mucizeler” belgeselinde köprünün mimarisi, mühendisliği ve tarihi önemi hakkında keyifli sohbetler yapılıyor. Yaz aylarında turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan tarihi köprüde pek çok farklı kuş cinsi gözlemlemek ve mükemmel fotoğraf kareleri yakalamak büyük keyif veriyor.

6. HUANGPU KÖPRÜSÜ – ÇİN

Huangpu Köprüsü

Olağanüstü Haungpu Köprüsü Çin’deki İnci Irmağı üzerine inşa edilmiş. 41 metre genişliği, 201 metre yüksekliği ve 7 kilometre uzunluğuyla Çin’in dünyaya kazandırdığı bir başka mühendislik harikası olarak görülüyor. Özenli aydınlatmasıyla geceleri çok daha ihtişamlı görünen bu köprü yerel halk ve gezginler için adeta bir cazibe merkezi.

7. KURUSHİMA-KAİKYŌ KÖPRÜSÜ – JAPONYA

Kurushima Kaikyo Köprüsü

Asma halatları ve kuleleriyle görkemli bir görüntüye sahip olan asma köprü, 4 kilometreyi aşkın uzunluğuyla dünyanın en uzun asma köprüleri arasında yer alıyor. Japonya turu sırasında mutlaka görmeniz gereken bu mühendislik harikası 3 ardışık asma köprünün 6 kuleyle birleşmesinden oluşuyor. 8.5 derecesinde bir depreme bile dayanabilecek kadar sağlam olan köprü buna rağmen oldukça hafif ve güzel görünüyor. Kurushima-Kaikyö köprüsü aslında mühendislik ve estetik arasında kurulmuş bir köprü olarak yorumlanıyor.

8. JİANGYİN KÖPRÜSÜ – ÇİN

Jiangyin Köprüsü

Çin Devrimi’nin 50. yıl dönümünü kutlamak için tasarlanan köprü 1997 yılında kullanıma açıldı. 3 kilometre uzunluğundaki köprü 190 metrelik yüksekliğiyle göze çarpıyor. Yol tutkunlarının özellikle gece yolculuğu yapmak için tercih ettikleri Jiangyin Köprüsü 2002 yılında şaşırtıcı tasarımı ve maksimum işlevselliği sebebiyle uluslararası ödüle layık görüldü.

9. GOLDEN GATE KÖPRÜSÜ – ABD

Golden Gate Köprüsü

Göz alıcı kırmızı rengi ve devasa kablolarıyla sislerin içinden yükselen Golden Gate Köprüsü, asma köprü dendiğinde çoğumuzun aklında canlanan ilk imge. Çoğu otorite tarafından en az Özgürlük Heykeli kadar önemli bir simge olarak kabul ediliyor. San Fransisco Körfezi’nin bir köşesinde oturup Golden Gate’in arkasından batan güneşi izlemek bile başlı başına bir görsel şölen. Üzerinde yolculuk yapabileceğiniz en muhteşem köprülerden ve hatta yollardan biri.

10. YANGLUO KÖPRÜSÜ – ÇİN

Yangluo Köprüsü

Asma köprü cenneti olarak bilinen Çin’de dikkat çeken bir diğer yapı da Yangtze Nehri üzerinde yükselen Yangluo Köprüsü. 2 kilometre uzunluğundaki köprünün yapımı 240 milyon dolara mal oldu.

11. FORTH KÖPRÜSÜ – İSKOÇYA

Forth Köprüsü

İskoçya’nın en uzun ve en inanılmaz köprülerinden biri olan Forth Köprüsü, ülkenin başkenti Edinburgh’u, Kuzey Queensferry’deki tarihi Fife ilçesine bağlıyor. 2.5 kilometre uzunluğunda ve 46 metre genişliğindeki bu köprü 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi. Diğer köprülerden farklı olarak köprünün yükü sınırlarından değil, ortasına yerleştirilen yapılar tarafından taşınıyor. Forth Köprüsü endüstriyel estetiği ve göz alıcı kırmızı rengiyle tüm ihtişamıyla yolcularını karşılıyor.

12. 25 NİSAN KÖPRÜSÜ – PORTEKİZ

25 Nisan Köprüsü

Kırmızı rengiyle dikkat çeken bu olağanüstü asma köprü deniz seviyesinden 70 metre yüksekliğinde. Portekiz’in tarihi başkenti Lizbon’da Tejo Nehri üzerine kurulan köprü 2276 metre uzunluğunda. Köprünün üstünde fotoğraf çekmek yasak olduğu için hemen yanında bulunan düzlük alandan en iyi kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca Kaşifler Anıtı’ndan köprüye kuş bakışı bakabilir, tadına doyamayacağınız bir manzarayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

13. HUMBER KÖPRÜSÜ – İNGİLTERE

Humber Köprüsü

İngiltere’nin doğusunda bulunan Humber Köprüsü, tek açıklığa sahip ve toplam 2200 metre uzunluğunda. 24 Haziran 1981 tarihinde açılışı II. Elizabeth tarafından gerçekleştirildiğinde, tek açıklığa sahip köprüler arasında dünyanın en uzun köprüsüydü. Tek açıklığa sahip köprülerde ağırlığı sadece köprünün başında ve sonundaki kuleler taşıyor, köprünün ortasında bir destek bulunmuyor.

14. TSİNG MA KÖPRÜSÜ – ÇİN

Tsing Ma Köprüsü

Çin’in merkezi Hong Kong’ta bulunan ve Ma Wan ile Tsing Yi adalarını birbirine bağlayan köprü 1997 yılında ulaşıma açıldı. 206 metre yüksekliğindeki köprü 1.5 kilometre boyunca hem metropol hem de doğa manzarası sunuyor. Tayfun bölgesinde bulunan köprünün alt katında herhangi bir acil durumda kullanılacak araçlar yıl boyu tetikte bekliyor.

15. HÖGA KUSTEN KÖPRÜSÜ – İSVEÇ

Höga Kusten Köprüsü

İsveç’in kuzeyinde bulunan bu etkileyici köprü Avrupa’nın en uzun 5 köprüsü arasında yer alıyor. Yeşil ve maviyi bir araya getiren İskandinav tabiatı içindeki romantik görüntüsünden olsa gerek, köprü halk arasında “Veda Köprüsü” olarak anılıyor. Romantik bir yolculuk yaşamak isteyen gezginlerin Avrupa’da tercih edebileceği en özel adreslerden sayılıyor.

16. 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ (BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ) – İSTANBUL

15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü)

İstanbul Boğazı’nın iki yakasını bir köprü ile birleştirme fikri ilk çağlardan beri hükümdarların ve stratejistlerin hayalini süslüyordu. Hatta bir efsaneye göre böyle bir köprü için ilk girişim MÖ 522-486 arasında hüküm süren Pers Kralı I.Darius tarafındann gerçekleştirildi. Darius, Avrupa’dan Asya’ya düzenlenecek askeri bir sefer için gemileri ve salları yan yana dizdirip köprü olarak kullandı. Efsaneler ne kadar gerçek bilemeyiz ama günümüzde mükemmel boğaz manzarası eşliğinde Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Boğaziçi Köprüsü üzerinde araç kullanması oldukça keyifli. 1.5 kilometreyi aşan uzunluğu ve günlük 200.000 araç trafiğiyle dünyanın en dikkat çekici asma köprüleri arasında gösteriliyor. 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişimi sonucu Boğaziçi köprüsünde hayatını kaybeden şehitlere ithafen köprünün ismi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmiştir. 

17. AİZHAİ KÖPRÜSÜ – ÇİN

Aizhai Köprüsü

2012’de kullanıma açılan Aizhai köprüsü 350 metrelik yüksekliği ve baş döndüren manzarasıyla yolda olmayı sevenlere hitap ediyor. Çin’in Dehang Kanyonu’nunda bulunan köprü adeta iki uçurumu birbirine bağlıyor. Köprü, altında uzanan kanyon kayalıkları ve yemyeşil ormanlarıyla içinizdeki gezginin uzun süre unutamayacağı bir deneyim sunuyor.

18. FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ – İSTANBUL

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

İkinci Boğaz Köprüsü olarak da bilinen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 1988 yılında tamamlandığında dünyanın en yüksek asma köprüsü unvanına sahipti. 20. yüzyılda şehrin hızlı gelişimi ve Avrupa ile Asya arasındaki trafiğin katlanarak artması ikinci köprü ihtiyacını doğurdu. İki kıtayı birbirine bağlayan köprü 100 metreyi aşkın yüksekliğiyle hala dünyanın en ihtişamlı asma köprülerinden biri.

19. GEORGE WASHİNGTON KÖPRÜSÜ – ABD

George Washington Köprüsü

New York ve ABD’nin en inanılmaz mimarilerinden biri olan Washington Köprüsü çift katlı olmasıyla dikkat çekiyor. Yaklaşık 1.5 kilometre uzunluğundaki köprüden günlük 270.000 araç geçtiği tahmin ediliyor. Amrerika’da Washington ismini taşıyan 25 köprü daha olmasına rağmen halk bu köprü özelinde Washington ismini reddetmişti. Köprüye isim bulmak için halk oylaması yapılsa da isim koyma komitesi “Washginton” isminde kararlıydı, köprü kullanıma açılana kadar isim halktan saklandı.

20. DUGE KÖPRÜSÜ – ÇİN

Duge Köprüsü

Açılışı 2016 yılında törenle gerçekleştirilen Duge Köprüsü, dünyanın en yüksek asma köprüsü olma özelliğini taşıyor. Deniz seviyesinden 565 metre yüksekliğindeki köprünün yapımında yalnızca beş milimetrelik bir hata payı belirlenmişti. Beş milimetre bile hata yapılmadan tamamlanan bu köprü yaklaşık 1.4 kilometre uzunluğunda. Gökyüzünde araç kullanma fikri sizi heyecanlandırıyorsa bu köprüyü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kaynak:blog.prontotour.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1