Dünyanın en yenilikçi 60 ülke sıralaması

Bloomberg’in yenilikçi ülkeler sıralamasında Güney Kore birinci olurken, Ukrayna listenin son sıralarında 58. sırada yer alırken, Türkiye ise 33. sırada yer aldı. Bloomberg  Endeksi, başta araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamaları, üretim kapasitesi, yüksek teknoloji konsantrasyonu olmak üzere yedi eşit ağırlıklı ölçüm kullanarak düzinelerce kriteri analiz etti. Covid-19 ile mücadele, 2021 sıralamasının oluşumunda önemli bir rol oynadı. Listedeki yer, ülkelerin ekonomilerinin karantinanın etkisiyle başa çıkmasına olanak tanıyan dijital altyapı ve hükümetlerin aşı geliştirme yarışı gibi. Kaynak:Bloomberg Böylece Almanya karşısında yeniden liderliği ele geçiren Güney Kore, listenin yayınlandığı 9 yılın 7’sinde ilk sırada yer aldı. Liderliğe geri dönüşü, güçlü Ar-Ge ve üretim performansının yanı sıra artan patent etkinliğinden kaynaklanmaktadır. İşçilerin ve şirketlerin dijital ekonomiye geçişine yardımcı olmak için kamu fonları sağlayan Singapur 2. sırada, imalatta da yüksek puanlar alıyor. Ve küresel olarak rekabetçi üniversiteleri, onu yüksek öğrenim sıralamasında 1 numaraya yerleştirdi. Finansal ve biyolojik teknolojiler alanında lider olan İsviçre, sıralamada 3. sırada […]

Dünyanın en yenilikçi 60 ülke sıralaması

Bloomberg’in yenilikçi ülkeler sıralamasında Güney Kore birinci olurken, Ukrayna listenin son sıralarında 58. sırada yer alırken, Türkiye ise 33. sırada yer aldı.

Bloomberg  Endeksi, başta araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamaları, üretim kapasitesi, yüksek teknoloji konsantrasyonu olmak üzere yedi eşit ağırlıklı ölçüm kullanarak düzinelerce kriteri analiz etti.

Covid-19 ile mücadele, 2021 sıralamasının oluşumunda önemli bir rol oynadı. Listedeki yer, ülkelerin ekonomilerinin karantinanın etkisiyle başa çıkmasına olanak tanıyan dijital altyapı ve hükümetlerin aşı geliştirme yarışı gibi.

Kaynak:Bloomberg

Böylece Almanya karşısında yeniden liderliği ele geçiren Güney Kore, listenin yayınlandığı 9 yılın 7’sinde ilk sırada yer aldı. Liderliğe geri dönüşü, güçlü Ar-Ge ve üretim performansının yanı sıra artan patent etkinliğinden kaynaklanmaktadır.

İşçilerin ve şirketlerin dijital ekonomiye geçişine yardımcı olmak için kamu fonları sağlayan Singapur 2. sırada, imalatta da yüksek puanlar alıyor. Ve küresel olarak rekabetçi üniversiteleri, onu yüksek öğrenim sıralamasında 1 numaraya yerleştirdi.

Finansal ve biyolojik teknolojiler alanında lider olan İsviçre, sıralamada 3. sırada yer almaktadır. Yayın, Almanya’nın liderliğinin kaybını, ülkenin vasıflı işçilerden ve yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesi için uygun bir stratejiden yoksun olması gerçeğiyle ilişkilendiriyor.

Bloomberg İnovasyon Endeksi’nde 2013 yılında ilk kez zirveye çıkan Amerika Birleşik Devletleri 11. sıraya geriledi. Ülke, yüksek öğretimde düşük puan alıyor. Bu gecikme, önce Trump’ın vize politikası ve ardından pandemi nedeniyle, genellikle bilim dallarında başarılı olan yabancı öğrenciler üzerindeki kısıtlamalarla ilişkilidir.

Hindistan, 2016’dan beri ilk kez ilk 50’ye girdi.

Ancak Ukrayna, bir önceki yıla göre 2 sıra düşerek 58. sırada (veya sondan 3. sırada) yer aldı. Ukrayna, Patent faaliyeti alanında daha yüksek bir göstergeye sahip olup bu alanda 36. sırada, ancak araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) sektörünün gelişiminde en kötü göstergelerden birine sahip: 60 üzerinden 59. sırada.
Türkiye ise sıralamada bir önceki yıla göre 2 sıra yükselerek 60 ülke arasında 33. sırada yer aldı. Türkiye özellikle katma değerli üretim göstergelerinde 13. sırada, patent hareketliliğinde 20. sırada yer alırken, verimlilik ve araştırmacı yoğunluğunda gerilerde kendine yer buldu.

Benzer Yazılar

Ukrayna, 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar yatırım bekliyor

Ülkeler 2 yıl önce

2021 yılı içerisinde hükümet Ukrayna’daki toplam yatırımı 6.5 milyar dolar olarak beş yılın zirvesi olarak beklerken, 2025 itibariyle yıllık yabancı yatırım beklentisini 15 milyar dolara çıkardı. Bakanlar Kurulu, Ulusal Ekonomik Stratejideki göstergeyi onayladı ve 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım obekliyor Hükümet bu yıl ise yeniden yatırım dahil olmak üzere 6.5 milyar dolarlık yabancı yatırım almayı bekliyor. Groisman: Ukrayna’nın bütünlüğü konusunda referandum olamaz Bunun son beş yıldaki en yüksek rakam olduğunu söyleyen Başbakan Denis Şmigal “2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolarlık yatırımı içeren Ulusal Ekonomik Stratejide böyle bir göstergeyi onayladık. İddialı bir hedef. Ancak çalışmalarımız sayesinde bu kesinlikle ulaşılabilir bir rakam.” dedi.https://www.ukrhaber.com/blog/ileri-ve-daha-yuksege-ukrayna-ve-turkiye-arasindaki-isbirligi-nasil-gelisiyor/embed/#?secret=d0ATtgj0fM Başbakan ekonominin gelişmesine katkı sağlayacak ve yatırımı çekecek öncelikleri şöyle sıraladı: büyük yatırım projeleri için devlet desteği yasasının uygulanması; daha fazla dijitalleşme, bürokratik yükün azaltılması ve bilişim sektörüne destek; işletmelerin özelleştirilmesi , kamu-özel ortaklıklarının geliştirilmesi ve çeşitli endüstrilerde imtiyazlar yoluyla devletin ekonomideki rolünün azaltılması; toprak reformunun tamamlanması, sulama […]

10 Adımda Vizesiz Balayı Ülkeleri ile Mutlu Bir Başlangıç Yapın

Ülkeler 3 yıl önce

Dünyanın dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen vizesiz balayı ülkeleri ile siz de mutluluğunuzu güzel bir tatil ile taçlandırabilirsiniz. Üstelik tatil hazırlıkları yaparken onlarca kağıt ve evrak işi ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. İşte, vizesiz gidilebilecek balayı yerleri ve şartları. Vizesiz Balayı Ülkeleri Listesi Mutluluğunuzu Taçlandırıyor Dünyanın en güzel ülkelerini sizin için en özel olan insanla görmek ister misiniz? Vizesiz balayı turları düzenleyen birçok gezi firması size bu imkanı sunabilir. Siz de vizesiz yurtdışı balayı otellerini değerlendirerek evlilik hayatınıza unutulmaz bir başlangıç yapabilirsiniz. İşte, birbirinden güzel vizesiz gidilecek ülkeler ve detayları. 1 – Maldivler : Vizesiz Yurtdışı Balayı Mekanları Mavinin en güzel tonu olan turkuaz suları ile Maldivler herkesin hayallerini süslüyor. Vizesiz gidilecek balayı yerleri arasında harika bir seçenek olan Maldivler Hint Okyanusu üzerinde bulunuyor. Toplamda 200 ada vee adacığın bir araya gelmesi ile oluşan bu muhteşem tatil beldesi, Türk vatandaşları için 30 güne kadar vizesiz konaklama imkanı sunuyor. 2 – Seyşeller […]

Çocuklarla Hollanda Seyahatinde Gidebileceğiniz Güzel Yerler

Ülkeler 3 yıl önce

Hollanda, tüm Avrupa’nın en büyük kültürel geleneklerinden birini barındıran bir ülkedir. Bu destinasyona seyahat ederseniz, çok çeşitli müzeleri, parkları ve ilgi çekici anıtları keşfedebilirsiniz. Aşağıda, çocuklarla Hollanda gezisinde bilmeniz gereken önemli yerleri tavsiye edeceğiz. Amsterdam Kanalları İlk zorunlu durak Amsterdam kanallarıdır. Bu şehirde 100 kilometreden fazla kanal vardır ve bu nedenle de ‘Kuzeyin Venedik’i’ olarak bilinir. Ayrıca Kanal Otobüsü olarak bilinen ve 14 duraklı tur düzenleyerek sizi şehrin en önemli müze ve turistik yerlerine bırakan bir gemi yolculuğuna da çıkabilirsiniz. Amsterdam hem yürüyerek hem de kanallarında gezinerek keyif alınması gereken bir şehir. Bunu bir tekne turu yaparak görebilirsiniz. Lahey’deki Madurodam Parkı Bu minyatür park, Hollanda’nın en ünlülerinden biridir. İçinde, ülkenin en alakalı simge yapılarını temsil eden, ölçekli olarak yapılmış çok sayıda bina ve yer vardır. Ayrıca Hollanda’nın tarihini daha iyi anlamaya yardımcı olan videolar ve multimedya kurulumlarına sahiptir. Minyatür Madurodam şehrinde havaalanları, şehirler ve küçük ölçekli tarihi binalar gelecek olan […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.