Dünyanın Görülmeye Değer Mimari Yapıları

mimari yapılar Gezi Rehberi

Dünyada görülmeye değer mimarî yapılar, gösterişli görüntüleri ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Ülkelerin ya da şehirlerin sembol eserleri hâline gelmiş yapılar, görülmesi gereken yerler arasında gösterilmektedir. Dünyanın görülmeye değer dikkat çekici mimari yapıları, manevi ve fiziki özellikleri açısından birbirinden farklı güzelliklere ve doğal manzaralara sahip olmaktadır. Dünya üzerinde değerli mimarî yapılar saymakla bitmemektedir ancak diğer eserlerin arasından sıyrılarak ön plana çıkmış bazı mimarî yapılar bulunmaktadır. Dünyada görülmeye değer mimari yapılar açıklanacak olursa, şu şekilde sıralanabilir;

Kâbe

İslam dininde kutsal bir yer olan Kâbe, Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunmaktadır. Mekke şehrine her yıl hac ibadeti için gidilir ve bu alanda pek çok kutsal mekan yer almaktadır. Ancak kutsal mekanlar arasından Kâbe, mimari açıdan oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip olmaktadır. Küp şeklinde oluşturulmuş bir ibadethane olmakta ve mescid-i haram adı verilen büyük bir mescidi de içinde barındırmaktadır.

Lotus (Bahsi) Tapınağı

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan Lotus tapınağı, çiçek şeklinde tasarlanmış yapısıyla oldukça dikkat çekmektedir. Bir ibadethane olan bu yapı, şehrin önemli eserleri arasında yer almaktadır. Ekspresyonist bir mimari ile tasarlanmış Lotus tapınağı, İranlı Bahai Fariborz Sahba tarafından yapılmıştır. Bu yapı, çok sayıda mimari ödül kazanmıştır. Tasarım süreci 2,5 ay sürmüştür. 1986 senesinde yapımı tamamlanan tapınak, ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Lotus çiçeğinin saflığından esinlenerek beyaz mermerler ile tapınağın inşası sağlanmıştır.

Ayasofya Camisi

İstanbul’da bulunan ve dünyada görülmeye değer mimari yapılar arasında gösterilen Ayasofya camisi, mimari açıdan gösterişli ve ilgi çekici bir görünüme sahiptir. 532 yılında Bizans imparatorluğu tarafından kilise olarak inşa edilmiştir. Ancak İstanbul’un fethinin ardından cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kubbeli bazilika görünümüne sahip olan bu camide yer alan süslemeler ve mozaikler, mimari tarih açısından önemli bir noktada bulunmaktadır. Osmanlı devleti tarafından Ayasofya camisine yapılan mihraplar ve minberler, ihtişamlı bir görüntüyü gözler önüne sermektedir. Etkileyici mimari yapısı ve görüntüsü ile pek çok yerli ve yabancı turist tarafından her yıl ziyaret edilir.

Atomium

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yer alan dünyaca ünlü Atomium yapısı, anıt bir bina olarak tatilcilerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında gösterilir. Brüksel şehrinin mimari açıdan sembol eserleri arasında yer almaktadır. Dokuz adet çelik kürenin meydana getirdiği Atomium yapısı, modern ve farklı mimarisi ile oldukça dikkat çekici bir görüntüye sahiptir. Günümüzde pek çok ziyaretçisi olan ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bu yapı, dünyada görülmesi gereken değerli mimari yapılar arasında gösterilir.

Brasilia Katedrali

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da bulunan bu yapı, dünyada görülmeye değer en ilginç mimari yapılar arasında yer almaktadır. Cam kaplı bir çatıya sahip olmaktadır. Ayrıca hiperbölik bir şekli bulunur. Modern mimari esintilere sahip olan bu kadetral, ihtişamlı görüntüsü ile gökyüzüne doğru yükselmektedir. Brasilia Katedrali, yapısı ve tasarımından dolayı en güzel dinî mimari eserler arasında gösterilmektedir. Ayrıca kahverengi, beyaz ve mavi renklerle oluşturulmuş vitraylarda, bu yapıya ayrı bir hava katmaktadır.

Burç Halife

Dünyadaki en yüksek mimari yapı olmaktadır. Dubai’de bulunan bu yapı, sahip olduğu mimari özellikleri ile dikkat çekici bir görünümde olmaktadır. 163 katı bulunan yapının en üst katından, Dubai’yi panoramik bir şekilde izleyebilme fırsatı elde edilebilir. Ayrıca burç halife, dünyanın en hızlı asansörüne de sahip olmaktadır. Oval şekilde oluşturulmuş mimarî yapısıyla, rüzgar hızının kesilmesi sağlanmıştır. Bu yapı, 150. katına  kadar beton ile yapılmış olup, sonraki katları ise çelik ile inşa edilmiştir.

Tac Mahal 

Tac Mahal’in mimarî yapısı, oldukça beğenilmektedir. Hindistan’ın Agra kentinde bulunan bu İslami yapı, mimarî açısından oldukça önemli ve değerlidir. Tac Mahal’in yapımı 20 yıl sürmüştür. 1632 yılında inşasına başlanan bu yapı, 1652’de tamamlanmıştır. Muhteşem görüntüsü ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Tarihin önemli mimarları arasında yer alan Mimar Sinan’ın öğrencisi Muhammed İsa efendi tarafından inşa edilmiştir.

La Sagrada Familia

İspanya’nın Barcelona şehrinde bulunan ve bitmeyen kilise olarak adlandırılan bu yapı, mimarının ölümü sonrasında tamamlanamamıştır. Hâlâ yapım çalışmaları süren bu kilisenin farklı tasarımları oldukça ilgi çekici olup, görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Doğadan esinlenerek oluşturulmuş çizgiler, bazı özel semboller ve yuvarlak hatlar, bu yapının mimarisinde net bir şekilde görülebilmektedir. Üç farklı cephe şeklinde tasarlanmış La Sagrada Familia, dekoratif ve ince detaylara sahiptir. Ayrıca yapıda sade detaylara da yer verilmektedir.

Notre Dame Katedrali

Fransa’nın Paris şehrindeki Sen nehri kenarında yer alan Notre Dame katedrali, gotik tarzda oluşturulmuş mimarisi ile oldukça dikkat çekici olmaktaydı. Meydana gelen yangın sonrasında restorasyon çalışmaları devam eden bu yapının, çatısı ve kulesinden ciddi zararlar ortaya çıkmıştır.

Sidney Opera Binası

En önemli mimari yapılardan bir tanesi olan Sidney Opera binası, Danimarkalı mimar Utzon tarafından yapılmıştır. Unesco’nun dünya mirasları listesinde bulunan bu yapı, mimarî yapısından dolayı Pritzker ödülüne layık görülmüştür. Gösterişli mimari tasarımı ile dünyada görülmeye değer mimari yapılar arasında yer alır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle