Dünyanın İlk Milli Parkı Yellowstone’da Yapılacaklar

yellowstone gezisi Gezi Rehberi

Dünyada birçok milli park bulunmaktadır. Bu parklardan ilki olan Yellowstone, Amerika’da yer almaktadır. Dünyanın ilk ulusal parkıdır.

Dünyanın ilk milli parkı Yellowstone Amerika kıtasında yaşayan yüzlerce çeşitli hayvan türüne ev sahipliği yapmakta ve nesli tükenmekte olan bizon, vaşak, Kanada geyiği gibi türleri de görmenin mümkün olduğu bir yerdir. Jeotermal enerjiye sahip olan bu park aynı zamanda dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısını bünyesinde barındırmaktadır.

Yellowstone Milli Parkında Gezilecek Yerler

Yukarı Gayzer Havzası

Yellowstone milli parkında gidilebilecek en iyi yerler listesinde yer alan Yukarı Gayzer Havzası, aynı zamanda dünyanın en geniş gayzer havzasını bünyesinde barındırmaktadır. Dünyada en fazla kaplıcaya sahip olan bu bölgede aynı zamanda Vefakar Yaşlı adında dünyanın en bilinen gayzeri yer almaktadır. Bu gayzer ne zaman patlayacağı aşağı yukarı bilinen bir gayzer olması nedeniyle oldukça ünlüdür. İki patlama arası 60 ile 110 dakika olması durumu da tahmin edilmektedir. Bu havzada 150’den fazla gayzer bulunmaktadır. Ayrıca Yukarı gayzer Havzası’nda termal kaplıca ve fümerol da bulunmaktadır.

Lamar Vadisi

Lamar Vadisi, Yellowstone’da görülecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır. Burada en fazla vahşi türün görüldüğü alan olarak bilinmekte olan Lamar Vadisi’de bufalo sürüleri ve kurt sürüleriyle rastlaşmak oldukça mümkün olmaktadır. Özellikle sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde bu vahşi türlerle karşılaşmak oldukça olası bir durumdur. Druid sürülerinin yaşam merkezi olan vadide en azından bir iki kurt sürüsüyle karşılaşmanız mümkündür.  

Mammoth Kaplıcaları

Travertenlerden akan suları bulunan bu kaplıcalar aynı zamanda içine dışına çıkmış bir mağara olarak da nitelendirilmektedir. Alt ev ve üst teras olarak ikiye ayrılan kaplıcalarda pek çok kaplıca ve değişik kaya oluşumları mevcuttur. Milli parkın bu kısmında Kanada geyiklerine rastlama fırsatına erişebilirsiniz. Tabii bu hayvanlar yabani olduğu için oldukça dikkat edilmesi gerekir. Bazen de yavrularını koruma iç güdüsüyle hareket ederek saldırgan olabilmekte ve çevresine zarar verebilmekteler. Normalde sakin ve uysal gibi durmalarına bakmadan önlem almak gerekmektedir. Özellikle sonbahar döneminde erkekler oldukça tehlikeli olabilmektedir.

Norris Gayzer Havzası

Yellowstone’da bulunan gayzer havzaları içinde en eski gayzer havzası olarak bilinmektedir. Dinamik olmasından dolayı sıklıkla değişime uğrayan Norris gayzer Havzası, Porselen Havza ve Arka Havza olarak iki kısma ayrılmış durumdadır. Echinus Gayzeri aktif olan bir gayzer olarak burada bulunmaktadır. Bu Gayzer 35 ila 75 dakika arasında görülebilmekteydi ancak artık daha nadir görünmektedir. Porselen Havza kısmında pek çok jeotermal hareket gözlemlenirken Arka Havza kısmında ise Buharlı Gayzerler göze çarpmaktadır. Bu Buharlı Gayzerlerin suyu dünyada en yüksek noktaya ulaşan gayzer sularıdır. Ne zaman patlayacağı ise hiç belli değildir. Bu su 120 metre kadar yükseğe buharın etkisiyle yükselebilmektedir. Bu muhteşem görüntüyü görmek için her yıl binlerce insan buraya ziyarete gelmektedir.

Yellowstone Gölü

2 bin 100 metre uzunluğunda olan bu göl aynı zamanda Kuzey Amerika’da en büyük göl olma özelliğine sahiptir. 120 metre derinliğe sahip olan bu göl diğer pek çok gölden farklı olarak tabanında sıcak su kaynakları ve gayzerler barındırmaktadır. Gölde botla gezmeye ve balıkçılığa da izin verilen bu gölde su sıcaklığı bazı yerlerde 120 derece civarına çıkmaktadır. Yellowstone Milli Parkı’nda konaklama imkanı da bulunmaktadır. Otel olarak Yellowstone Hotel veya da Lake Lodge Cabins’e rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yellowstone Milli Parkı ziyaretçilerini beklemektedir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle