Dünyayı Heyecanlandıran Zeugma Mozaik Müzesi

Türkiye

Kommagane Krallığı’nın 4 büyük şehrinden biri olan ”Selevkia Euphrates”, MÖ 300 yılında Büyük İskender tarafından kuruldu. Romalı Komutan Pompeius’un MÖ 64 yılında kendine yapılan yardımlar karşılığında 1. Antiachos’a verdiği şehir, Anadolu’nun en önemli merkezlerinden biriydi.

MÖ 31 yılından itibaren Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine giren ve köprü ya da geçit anlamına gelen Zeugma ismini alan şehir, dünyanın en zengin ve en ihtişamlı şehirlerinden biriydi. MS 256 yılında Sasani Kralı I. Şapur tarafından ele geçirilerek yakılıp yıkılan şehirden kalan eserler günümüzde Zeugma Mozaik Müzesi ve çevre illerdeki müzelerde sergileniyor.

Gaziantep-Nasil-Gidilir

9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’in dünyaca tanınan bir markası. 1700 metrekarelik mozaik varlığı ile dünyanın önde gelen mozaik müzelerinden biri olan Zeugma, açıldığı gün 5,000’e yakın kişi tarafından ziyaret edildi.

Türkiye’nin en önemli lezzet duraklarından biri olan Antep, Zeugma Müzesi ile gelen ziyaretçilere farklı seçenekler sunuyor. Lezzetli yemekler, zengin eserlere sahip müzeler ve sıcakkanlı insanları ile şehir, özellikle kültür turizminde önde geliyor.

Mimarisi, teknolojik altyapısı ve donanımı ile ziyaretçilerini etkileyen mozaik müzesinde 2 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan mozaiklerin eksik parçaları teknolojik imkanlarla görüntü olarak tamamlanıyor.

Müze, mozaik ve arkeoloji salonları, sergi ve konferans merkezleri ile konuklarını ağırlıyor. Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan mozaiklerin sergilendiği yapıda en ünlü eser Çingene Kızı mozaiği binlerce insanın ilgisini çekiyor.

Zeugma Mozaik Müzesi Çalışma Saatleri

Müze, nisan-ekim döneminde 09.00-19.00, kasım-mart döneminde 09.00-17.00 saatleri arasında haftanın 7 günü açık.

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti 10 TL. Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret etme imkanı bulunuyor.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir

Gaziantep-Ucak-Bileti

Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Gaziantep, ülkemizin birçok noktasında hava yolu ile ulaşım imkanının bulunduğu bir merkez. Gaziantep Havalimanı’na yurtiçi ve yurtdışından direkt uçak seferleri bulunuyor. 

İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Diyarbakır ve KKTC’nin yanı sıra dönemsel olarak bazı yurtdışı merkezlerden de Gaziantep’e uçuş bulmak mümkün. Ayrıca şehirlerarası otobüs ve özel araçlarla da kente gelinebiliyor.

Ülkemizin en özgün kentlerinden Antep, lezzetli mutfağı, tarihi ve kültürel değerleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Kaynak: turna.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle