Eğlence Vaadeden şehir Amsterdam’da Yapılacak Şeyler

Gezi Rehberi

Sabaha kadar süren çılgın partileri, birbirinden etkileyici eserlere sahip müzeleri ve bisikletinizi alıp çevresinde keyifli geziler yapabileceğiniz kanallarıyla popüler olan Amsterdam, özgürlük ve eğlence denildiğinde ilk akla gelen Avrupa şehirlerinden.

1. Bisiklet kiralayın ve her yere gidin

Amsterdam’da gezmek için toplu ulaşım araçlarına ihtiyacınız yok. Hemen hemen her köşe başında görebileceğiniz bisiklet kiralama dükkanlarına uğrayarak, size yol arkadaşı olacak bisikleti kiralayabilirsiniz. Böylece şehrin sokaklarında dolaşan yüzlerce bisikletlinin arasına karışıp, özgürce dolaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

2. Biranızı alın ve oturup insanları seyredin

Şehrin gündelik yaşamını ve insanların gülümseyen yüzlerini görmek istiyorsanız, çeşit çeşit bira satılan kafelerden birine oturup etrafı seyredebilirsiniz. Eğer bira içmeyi seviyorsanız, bu hoş görüntüyü izlerken soğuk biranızdan birkaç yudum almayı da ihmal etmeyin.

3. Red Light District’e gidin

Şehrin sokaklarında dolaşırken ayaklarınızın sizi dünyaca ünlü Red Light District’e götürmesine izin verin. Kırmızı ışıkların süslediği dev vitrinlerin arkasında, müşterilerini bekleyen hayat kadınlarını görebileceğiniz bu sıradışı mahallede, seks shop ve striptiz kulübü gibi mekanlar da var. Ayrıca Red Light District’te fotoğraf çekmenin yasak olduğunu da unutmayın.

4. Waffle yiyin

Güzel yemek kokuları duyduğunuzda kendinize hakim olamıyorsanız, Amsterdam sokaklarına yayılan nefis waffle kokuları aklınızı başınızdan alabilir. Yapmanız gereken tek şey kendi damak zevkinize göre bir waffle seçip sipariş vermek. Zira tazecik meyveler ve leziz çikolatalarla süslü waffle’lar sizi bekliyor olacak.

5. ‘I Amsterdam’ yazısının yanında fotoğraf çektirin

Amsterdam’a gidip de “I Amsterdam” yazan kocaman harflerin önünde fotoğraf çektirmemek olmaz. Rijksmuseum’un yanında bulunan bu harflerin etrafı günün her saati kalabalık olduğu için fotoğraf çektirmek için biraz beklemeniz gerekebilir.

6. Müzeler bölgesini ziyaret edin

Sanat eserleri ve tarihi parçaların sergilendiği pek çok müzeye ev sahipliği yapan bu Avrupa şehri, yalnızca gezip eğlenmek için değil, kültürel geziler için de oldukça cazip bir adres. Eğer sizin de Amsterdam planlarınız arasında müze ziyaretleri varsa müzeler bölgesini, özellikle de Rijksmuseum’u mutlaka görmelisiniz.

7. Vondelpark’da dinlenin

Yılda 10 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği bir şehir parkı olan Vondelpark, bütün gün gezip dolaştıktan sonra dinlenmek için mola verebileceğiniz bir yeşil alan. Burada çimlerin üzerine yayılıp, huzurun ve temiz havanın tadını çıkarın.

8. Coffeeshoplara gidin

Coffeeshoplar, sokaklarda gördüğünüz diğer kafelerden biraz farklı çünkü bu kafelerde marihuana, magic mushroom ve spacecake gibi hafif uyuşturucuları satın alıp, kullanabiliyorsunuz. 1970’li yıllardan bu yana giderek yaygınlaşan bu kafeler, coffeeshop kültürünü öğrenmek için görülebilecek yerler.

9. Magna Plaza’da alışveriş yapın

Eski yıllarda Amsterdamlılar tarafından postane olarak kullanılan bir bina olan Magna Plaza, günümüzde kadın ve erkek giyimine yönelik mağazaların yer aldığı modern ve lüks bir alışveriş merkezine dönüştü. Siz de bu mağazayı ziyaret ederek alışveriş yapabilir ve binanın yeni görünümünü inceleyebilirsiniz.

10. Dam Meydanı’nı görün

Bir zamanlar balık pazarı olan günümüzde ise Amsterdam’ın en kalabalık ve ünlü meydanı haline gelen Dam Meydanı, halk arasında “Dam” ismiyle anılıyor. Çevresinde çok sayıda tarihi bina da bulunan Dam Meydanı, şehrin görülmeye değer yerlerinden.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle