El Nido’da Yapılacak Şeyler

El Nido, Filipinler‘in küçük bir sahil kasabası. Doğanın güzelliklerini cömertçe sunan ve yeşil ile mavisi tonlarının parlak tonlarıyla nefes kesen bir rota. Deniz kıyısına paralel sokaklarda birçok restoran, otel, cafe, tur acentesi ve hediyelik eşya satan dükkan bulunuyor. Daha iç sokaklarında ise yerliler yaşıyor. El Nido’nun kendi sahilinde denize girmek tercih edilmiyor. Bunun yerine, eşsiz sahillere sahip sahil ve lagünlere uğrayan tekne turlarının durakladığı el değmemiş kumsallar tercih ediliyor.   El Nido’daki en gözde aktivite tekne turları. Tekne turları A, B, C olarak gruplandırılmış ve tüm acenteler aynı rotaları izliyor. Her bir tur, farklı adalara uğruyor ve eğer vakit var ise, mutlaka tüm turlara katılmak tavsiye ediliyor. Ancak aralarında daha popüler olanları A ve C turları. 3 gün veya daha az süre El Nido’da bulunacaklar için bu iki tur özellikle tavsiye ediliyor. Tekne turları genellikle sabah 9’da başlayıp akşamüstü 4-5 civarında son buluyor ve bu süre içerisinde 4 ya da 5 […]

El Nido’da Yapılacak Şeyler

El NidoFilipinler‘in küçük bir sahil kasabası. Doğanın güzelliklerini cömertçe sunan ve yeşil ile mavisi tonlarının parlak tonlarıyla nefes kesen bir rota.

Deniz kıyısına paralel sokaklarda birçok restoran, otel, cafe, tur acentesi ve hediyelik eşya satan dükkan bulunuyor. Daha iç sokaklarında ise yerliler yaşıyor. El Nido’nun kendi sahilinde denize girmek tercih edilmiyor. Bunun yerine, eşsiz sahillere sahip sahil ve lagünlere uğrayan tekne turlarının durakladığı el değmemiş kumsallar tercih ediliyor.

 

El Nido’daki en gözde aktivite tekne turları. Tekne turları A, B, C olarak gruplandırılmış ve tüm acenteler aynı rotaları izliyor. Her bir tur, farklı adalara uğruyor ve eğer vakit var ise, mutlaka tüm turlara katılmak tavsiye ediliyor. Ancak aralarında daha popüler olanları A ve C turları. 3 gün veya daha az süre El Nido’da bulunacaklar için bu iki tur özellikle tavsiye ediliyor.

Tekne turları genellikle sabah 9’da başlayıp akşamüstü 4-5 civarında son buluyor ve bu süre içerisinde 4 ya da 5 farklı adada duraklanıyor. Rezervasyonlar El Nido’da neredeyse adım başı bulunan acenteler ya da oteller aracılığıyla yapılabiliyor ve fiyatlar tura göre 1200-1400 Peso (XTL) arasında değişiyor. Bacuit Koyu koruma altında olduğu için, turlara katılan herkes 200 Peso’luk (XTL) doğa vergisini ödemekle yükümlü.

Tekne turlarında hem El Nido’nun eşsiz Bacuit Koyu’nu keşfe çıkmak, hem gizli saklı plajlarında güneşlenip masmavi sularda denize girmek, hem de sualtını sevenler için şnorkel yapmak mümkün. Şnorkel yapmak isteyenler için her acente yaklaşık 200 Peso (XTL) karşılığında maske, şnorkel ve palet kiralama imkanı sunuyor. El Nido’da sualtı, en az suyun üstü kadar büyüleyici.

Bir diğer aktivite de, dalış. Bacuit Koyu açıklarında hem dalış yapılabiliyor, hem de 3 günlük eğitim sonrasında tüm dünyada geçerli olan PADI sertifikası alınabiliyor.

 

Tekne turlarının düzenlendiği rotalara kayak turları da düzenleniyor. Yine teknelerle gidilen bu turlarda, belirli rotalarda duraklanıyor ve o adacıkların çevresi kayak yaparak keşfediliyor. Bireysel olarak da kayak yapılabiliyor. Acentelerin birçoğu günlük, yarım günlük ya da saatlik kayak kiralama hizmeti veriyor. Saatlik kayak kiralama ücreti 150 Peso.

El Nido Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

El Nido’ya seyahat ederken en önemli konu, nakit para bulundurmak çünkü adada herhangi bir ATM bulunmuyor. Kısıtlı zamanı olanlar A, C ve sahil kasabası keşfi için en az 3 gün ayırabilirler ancak diğer turlara da çıkmak isteyenler ya da dalış yapmak isteyenler en az 4-5 günlerini El Nido’ya ayırmalı.

Tekne turlarına çıkarken güneş kremi, mayo ve bikini, öğle saatleri dışında da yiyecek bir şeyler isteyenlerin atıştırmalıklarını yanına alması öneriliyor. Tur boyunca çekim yapmak isteyenlerin kamera ya da fotoğraf makinalarını sudan korumak için ya çantalarını teknede bırakması gerekiyor, ya da yanında su geçirmez çanta bulundurması gerekiyor. Teknelerin yanaştığı bazı noktalarda kıyıya biraz uzakta inip yüzmek ya da su içerisinde yürümek gerekebiliyor.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.