Elektronik Aletlerdeki Kur Farkları

Ülkenin serbest piyasasında işlem gören kendi yerli parası ile o ülkenin serbest piyasasında işlem göre yabancı paraların, karşılıklı alım satım fiyatları döviz kuru olarak tanımlanır. Bir birim yabancı paranın, yerli para karşılığında rakamsal değerini ifade eder. Yerli paranın fiyatı, bir birim yabancı para karşısında artış gösteriyor ise, o piyasa için geçerli olmak üzere, döviz fiyatı artmakta, döviz kuru yükselmekte, yerli para yabancı para karşısında değer kaybetmektedir. Yerli paranın, yabancı parayı alım gücü azalmaktadır. İthalat Ülkeler kendi sınırları içerisinde üretme imkanına sahip olmadıkları birtakım ürünleri, dünya üretim piyasalarında araştırmalar yapıp, çeşitli kriterler neticesinde karar verdikleri piyasalarda satın alım yaparlar. Bu satın alım işlemi ithalat olarak adlandırılır. Aralarında alım satım işlemi yapan iki ülke ortak bir para birimi belirleyerek, bu para birimi üzerinden işlemlerini gerçekleştirir. Bu ortak para birimi çoğunlukla, dünya piyasalarında en çok işlem hacmine sahip olan ve bu sebeple en çok tercih edilen para birimleri olan dolar veya Euro olur. […]

Varsayılan Görsel

Ülkenin serbest piyasasında işlem gören kendi yerli parası ile o ülkenin serbest piyasasında işlem göre yabancı paraların, karşılıklı alım satım fiyatları döviz kuru olarak tanımlanır. Bir birim yabancı paranın, yerli para karşılığında rakamsal değerini ifade eder. Yerli paranın fiyatı, bir birim yabancı para karşısında artış gösteriyor ise, o piyasa için geçerli olmak üzere, döviz fiyatı artmakta, döviz kuru yükselmekte, yerli para yabancı para karşısında değer kaybetmektedir. Yerli paranın, yabancı parayı alım gücü azalmaktadır.

İthalat

Ülkeler kendi sınırları içerisinde üretme imkanına sahip olmadıkları birtakım ürünleri, dünya üretim piyasalarında araştırmalar yapıp, çeşitli kriterler neticesinde karar verdikleri piyasalarda satın alım yaparlar. Bu satın alım işlemi ithalat olarak adlandırılır. Aralarında alım satım işlemi yapan iki ülke ortak bir para birimi belirleyerek, bu para birimi üzerinden işlemlerini gerçekleştirir. Bu ortak para birimi çoğunlukla, dünya piyasalarında en çok işlem hacmine sahip olan ve bu sebeple en çok tercih edilen para birimleri olan dolar veya Euro olur.

Alıcı firma ödemelerini şu şekilde gerçekleştirir;

Ödenmesi gereke dolar veya Euro tutarına karşılık gelecek kadar yerli, para o gün geçerli olan kur fiyatı üzerinden Euro veya dolara çevrilir.

Burada temel alınan kur fiyatı, güncel olan, o gün için piyasalarda geçerli olan kur fiyatıdır.

Firma yabancı para cinsinden ödemesini gerçekleştirir.

İthalat Ödemeleri

İthalatı yapılan elektronik alet ve ürünlerin ödemeleri yabancı para cinsinden yapılmaktadır. Ödeme gerçekleşirken temel alınan kur fiyatı ürünlerin fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Yüksek kur üzerinden ödeme yapıldığında ortaya bir fark yani ilave kur maliyeti ortaya çıkmakta, bu kur maliyeti ürünün maliyetini arttırmakta, alıcı firma da bu maliyetleri satış fiyatını hesaplarken göz önünde bulundurmaktadır. Göz önünde bulundurulan bu maliyetler, satış fiyatına direk olarak yansımakta ve nihai kullanıcı yani tüketiciye yüksek fiyat olarak sunulmaktadır. Son 6 ay içerisinde ülkemizde yükselen dolar ve Euro kuru sebebi ile başta akıllı telefonlar olmak üzere ithalatı gerçekleştirilen birçok elektronik ürünün fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmıştır. Bu artışların temel sebebi döviz cinsinden ithalat yapılırken artan kur maliyetinin nihai tüketiciye yansımasıdır.

 

 

*Kaynakça Gösterilmeden Kullanılması Yasaktır !

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.