Elizabeth Kulesi: Big Ben, Londra

Resmi adı Elizabeth Kulesi olan dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saat kulesi unvanını taşıyan yapı, İngiltere‘nin başkenti Londra‘da Westminster Sarayı’nın yanında yer alıyor. Resmi adı Elizabeth Kulesi olan dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saat kulesi unvanını taşıyan yapı, İngiltere‘nin başkenti Londra‘da Westminster Sarayı’nın yanında yer alıyor. Big Ben, bilinenin aksine saat kulesinin ismi değil, kulenin içinde bulunan çana verilen isim. Çanın ismi, zaman içerisinde halk tarafından tüm yapıyı belirten bir isme dönüşmüş. İngiltere’nin en önemli sembollerinden biri olan Elizabeth Kulesi, 26 Haziran 2012’de İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in tahta çıkışının 60. yılı onuruna parlamentonun aldığı kararla ismi Elizabeth Kulesi olarak değiştirildi. Ancak halk tarafından Big Ben olarak isimlendirilmeye devam ediyor. Londra Saat Kulesi: Big Ben Parlamento binasının simgesel yapısı olan saat kulesine 1856’da takılan Big Ben çanı, oldukça büyük ve ağır bir çan. Çanın adının nereden geldiği tam olarak bilinmese de ağır siklet boks şampiyonu Benjamin Caunt’dan gelebileceği konusunda fikirler var. Ayrıca ilk delegelerden, fiziksel […]

Elizabeth Kulesi: Big Ben, Londra

Resmi adı Elizabeth Kulesi olan dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saat kulesi unvanını taşıyan yapı, İngiltere‘nin başkenti Londra‘da Westminster Sarayı’nın yanında yer alıyor.

Resmi adı Elizabeth Kulesi olan dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saat kulesi unvanını taşıyan yapı, İngiltere‘nin başkenti Londra‘da Westminster Sarayı’nın yanında yer alıyor. Big Ben, bilinenin aksine saat kulesinin ismi değil, kulenin içinde bulunan çana verilen isim. Çanın ismi, zaman içerisinde halk tarafından tüm yapıyı belirten bir isme dönüşmüş.

İngiltere’nin en önemli sembollerinden biri olan Elizabeth Kulesi, 26 Haziran 2012’de İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in tahta çıkışının 60. yılı onuruna parlamentonun aldığı kararla ismi Elizabeth Kulesi olarak değiştirildi. Ancak halk tarafından Big Ben olarak isimlendirilmeye devam ediyor.

Londra Saat Kulesi: Big Ben

Parlamento binasının simgesel yapısı olan saat kulesine 1856’da takılan Big Ben çanı, oldukça büyük ve ağır bir çan. Çanın adının nereden geldiği tam olarak bilinmese de ağır siklet boks şampiyonu Benjamin Caunt’dan gelebileceği konusunda fikirler var. Ayrıca ilk delegelerden, fiziksel olarak iri yapılı Sir Benjamin Hall’dan geldebileceği de söyleniyor.

Elizebeth Kulesine takılan çan ilk önce Kraliçe Victoria’nın anısına, onu anmak için çalınmış. Takılan ilk çan 1857’de kırılmış, yerine 1858’de yenisi döktürülmüş. Kuleye yerleştirilen yeni çan da kırılınca, 1859’da çanın yeri, saat yönünde bir çeyrek dilim çevrilerek yeniden yerleştirilerek kırılma problemi çözülmüş ve çan bir daha kırılmamış. Whitechapel firmasına yaptırılan çan halen yerinde duruyor. Ben Ben’in ağırlığı 13,7 ton, 2,2 fit yüksekliğinde ve 2,7 metre çapında. Çekiç ağırlığı ise 200kg.

Big Ben, ilk kez 11 Temmuz 1859’da çalmış, ancak üzerindeki çatlak nedeniyle her zaman kullanılmamış. Big Ben’in sesi 1923’te ilk kez BBC radyoda yayınlanarak, radyo başındakilere dinlettirmiş. 1932’de ise Noel zamanı ilk kez uluslararası olarak yayınlamış.

Zaman zaman susturulan çan en son 2007’de susturulmuş. İngiltere’nin başkenti Londra’nın simge yapılarından tarihi Big Ben Saat Kulesi, bakım ve onarım çalışmaları sebebiyle 2019 yılında yeniden sessizliğe gömüldü. Yaklaşık 30 milyon sterlinlik harcanarak saatin mekanizmasının bozulmasının engellenmesi, kulenin güvenlik standartlarının yükseltilmesi ve modernleştirmesi amaçlanıyor.

Eliazabeth Kulesi, Londra

Londra’nın ünlü saat kulesi, 1288 yılında Westminster Sarayı’nın yanına inşa edildi. O dönemin adalet bakanı olan Ralph Hengham halktan topladığı cezalarla kulenin yapımını finanse etti. 1834 yılının ekim ayında çıkan büyük yangın sonrası Westminster Sarayı ve içindekiler tamamen yok oldu.

big ben

Yangının ardından Mimar Charles Barry’den, Neo-gotik tarzdan ilham alınarak yeni bir saray tasarlaması istendi. Mimar Barry, Augustus Pugin ile birlikte çalışarak 96 metrelik saat kulesi ile beraber yeni bir saray inşa etti. Saat, Edmund Beckett Denison ve Edward Dent tarafından tasarlandı. Şaşırtıcı bir şekilde, Beckett Denison saatçi değil, bir avukat. Kule’deki saatin ağırlığı 5,5 ton.

28 Eylül 1843’te atılan kulenin, planlanan zamandan 5 yıl gecikmeli olarak bitmiş. Yapımı 1859’da tamamlanan kulenin temeli yerin 10 metre altında bulunuyor.

Birleşik Krallık’ın en önemli simgesel yapısı Saat Kulesindeki Big Ben’in altında bulunan dört küçük çan, çeyrek saatte bir çalıyor. BBC Radyo 4, programlarında Big Ben’in çan sesini canlı olarak yayınlayan yayınlıyor.

Londra, dünyanın en çok ziyaret edilen turistik destinasyonlarından biri olmasına rağmen saat kulesinin içi güvenlik kaygıları sebebiyle ziyaretçilere kapalı tutuluyor. Big Ben’e ulaşabilmek için içerde 334 basamak tırmanmak gerekiyor. Sadece bazı zamanlarda basın ve bazı özel kişilerin girmesine izin veriliyor.

big ben hakkında bilgiler

Big Ben büyüklüğü

Big Ben kulesinin her 4 yüzünde de bulunan saatler 7 metrelik demir bir çerçeve içinde yer alıyor. Saatler, üzerindeki 312 parçadan oluşan opal camlar sayesinde renkli cam görüntüsüne sahip. Her saatin altında ‘Tanrı Kraliçe Viktoria’yı korusun’ anlamına gelen ‘Domine Salvam Fac Reginam Nostram Victoriam Primam’ yazısı bulunuyor.

Saat, arka yüzünde bulunan 28 adet enerji tasarruflu ampul ile aydınlatılıyor. Parlamentoda görüşmelerin olduğu zamanlarda saat üzerindeki ışıklar yanık bırakılıyor. Saate bakarak parlamentonun ne zaman çalışıp ne zaman çalışmadığını görebiliyorsunuz.

Londra’da gezilecek yerler arasında bulunan Big Ben Kulesi, birçok film ve dizi sahnesinde yer aldı. Jackie Chan ve Owen Wilson’ın oynadığı ‘Şangay Şövalyeleri’ (Shangai Knights) filmi, Doctor Who dizisinin ‘Londra’nın Yaratıkları’ (Aliens of London) bölümü, ‘Mars Saldırısı’ (Mars Attack), ‘The Avengers’ ve ‘Büyük Fare Dedektifi’ (The Great Mouse Detective) filmleri Big Ben Kulesi’ni görebileceğiniz en ünlü yapımlar arasında.

 

Kaynak : yoldaolmak.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.