Emekli pilotlar daha kısa yaşıyor!

Seyahat İpuçları

Uluslararası araştırma şirketinin raporuna göre emekli pilotlar işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde hayatını kaybediyor. Araştırmaya konu olan 282 emekli pilotun yüzde 60’ı beş yıl içinde hayatını kaybetti.

Uluslararası araştırma şirketinin raporuna göre emekli pilotlar işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde hayatını kaybediyor. Araştırmaya konu olan 282 emekli pilotun yüzde 60’ı beş yıl içinde hayatını kaybetti .

Emeklilik yaşları şirket politikalarına göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin; British Airways 55 yaş sınırı bulunuyorken birçok Avrupalı havayolu şirketinde 57-60 yaş sınırı bulunuyor. Türkiye’de ise daha önce 63 yaş sınırlaması mevcutken bu sınır 65’e yükseltildi.

ABD’de farklı meslek sahiplerini üzerinde yapılan araştırmalarda, 60 yaşında emekli olanların ortalama 20.4 yıl, 65 yaşında emekli olan erkeklerde 14,7 yıl, kadınlarda ise 18,6 yıl emeklilik sonrası yaşam sürdükleri belirtildi. Ancak yapılan araştırmlar sonucu pilotların daha az bir yaşam süresi bulunuyor.

Uçuşlardaki mesafeden, gece gündüz farklılıklarına, uyku ve yeme düzensizliğine kadar birçok faktör pilotları olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle de uçuşlardaki radyasyon pilot sağlığını tehdit ediyor. Periyodik olarak yapılan muayeneler ile pilot sağlığı gözlem altında tutulmasına rağmen, birçok pilotun emekliye ayrıldıktan sonra hastaneye gitmediği de yapılan anketlerde ortaya çıktı.

Uzmanlar, daha dengeli beslenme ve bol uyku konusunda pilotları uyarırken, şirketlerin de pilot sağlığına uygun program çıkartmaları gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar