EN GÜZEL 7 ADA ŞEHİR

Dört tarafı denizlerle kaplı toprak parçalarının ilginç bir cazibesi var. Yaşamaktan en çok keyif alınan yerlerden biri olan adalar, insanda yaşama sevincini arttıran yerlerin başında geliyor. Karayla olan bağlantının kopuk olması bir anlamda yalıtılmışlık hissi veriyor insana. Seyahatlerde de sıklıkla tercih edilen adalar keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin gözdesi konumunda.  TROGIR, HIRVATİSTAN Trogir, Adriyatik kıyılarının en eski ve en heyecan verici şehirlerinden biri. Tarihi kent merkezi Unesco Dünya Mirası listesinde yer alır. Genellikle sakin olan ada turizm mevsimlerinde kalabalıklaşır. Split havaalanına oldukça yakın olması ve büyüleyici tarihi mekânlara ev sahipliği yapması nedeniyle dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi çekmektedir. St. Lawrence Katedrali, St. Barbara Kilisesi, Jan Paul Meydanı, Kamerlengo Kalesi görülmesi gereken yerler arasındadır. MOZAMBİK ADASI, MOZAMBİK Hint Okyanusu’nun kıyısında yer alan Mozambik Adası küçük bir şehir olabilir ama oldukça büyük bir geçmişi vardır. Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşırken bu adanın 16. yüzyılda Portekiz sömürgesi olduğunu ve Doğu Afrika’nın önemli bir ticaret […]

EN GÜZEL 7 ADA ŞEHİR

Dört tarafı denizlerle kaplı toprak parçalarının ilginç bir cazibesi var. Yaşamaktan en çok keyif alınan yerlerden biri olan adalar, insanda yaşama sevincini arttıran yerlerin başında geliyor. Karayla olan bağlantının kopuk olması bir anlamda yalıtılmışlık hissi veriyor insana.

Seyahatlerde de sıklıkla tercih edilen adalar keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin gözdesi konumunda. 

TROGIR, HIRVATİSTAN

Trogir, Adriyatik kıyılarının en eski ve en heyecan verici şehirlerinden biri. Tarihi kent merkezi Unesco Dünya Mirası listesinde yer alır. Genellikle sakin olan ada turizm mevsimlerinde kalabalıklaşır. Split havaalanına oldukça yakın olması ve büyüleyici tarihi mekânlara ev sahipliği yapması nedeniyle dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi çekmektedir. St. Lawrence Katedrali, St. Barbara Kilisesi, Jan Paul Meydanı, Kamerlengo Kalesi görülmesi gereken yerler arasındadır.

MOZAMBİK ADASI, MOZAMBİK

Hint Okyanusu’nun kıyısında yer alan Mozambik Adası küçük bir şehir olabilir ama oldukça büyük bir geçmişi vardır. Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşırken bu adanın 16. yüzyılda Portekiz sömürgesi olduğunu ve Doğu Afrika’nın önemli bir ticaret merkezi olduğunu düşünmek heyecan verici olacaktır. Hilal biçimli kıyıları, bembeyaz kumsalları, saf güzelliği, köpüklü turkuaz suları ve mangrow ormanları ile ziyaret edilesi bir ada şehridir. Ada UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır.

LUBECK, ALMANYA

Bu yakışıklı ada şehri geçmişteki kudretini biraz kaybetse de ziyaretçilerine göz kamaştırıcı tarihini hatırlatmaktan geri kalmıyor. Lübeck’in şanlı tarihi ‘’İlk Batılı Şehir’’ olarak nitelendirilmesinden kaynaklanıyor. Tarihi 10. yüzyıla dayanan Lübeck, Almanya’nın en kuzeyinde Baltık Denizi’nin içerisinde yer alıyor. Holsten Kapısı, Meryem Ana Kilisesi, Kuleli Kale Kapısı en önemli tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Trave Nehri çevresinde yer alan gotik yapıların ve kiremit renkli şirin evlerin kuzeyin soğukluğunu biraz olsun gidereceğinden emin olabilirsiniz.

MALE, MALDİVLER

Maldivlerin başkenti olan Male, tam anlamıyla cennet bir ada. Burada denizin ve güneşin tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Dünyanın en zengin mercan kayalıklarının bulunduğu adada daha önce hiç görmediğiniz rengarenk balık çeşitleriyle karşılaşabilir, isterseniz köpek balıklarıyla dalış dahi yapabilirsiniz. Tekne turları ve su sporu tutkunlarının beklentilerini sonuna kadar karşılayacak olan Male şehri enfes deniz ürünleriyle de damağınızda eşsiz bir tat bırakacak.

KEY WEST, FLORIDA

Eşsiz tropik bir ada olan Key West, kristal berraklığında sularını keşfedebileceğiniz bir ada şehri. Miami ve Küba’ya oldukça yakın olan ada Florida’nın bir parçasıdır. Denizde ve karada yapılacak birçok aktivite bulunur. Su kayağı, dalış ve tekneyle marina turları yapabileceğiniz gibi adanın en ünlü noktalarından biri olan Hemingway’in müze-evini ziyaret edebilir, sanat galerilerini dolaşabilir ve adadaki birçok restoranda deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

MEXCALTITAN, MEKSİKA

‘’Meksika’nın Venedik’i’’ adıyla anılan Mexcaltitan, Meksico City’de yer alan küçük bir ada şehri. Oldukça ilginç bir ada burası. Yağışların en yoğun olduğu mevsimde suların yükselmesi, kanoları, adaya ulaşım için tek seçenek yapıyor. Ada’yı önemli kılan unsur ise buranın Meksika ırkının başlangıç yeri olarak kabul edilmesi. Tarihçilerin de bunu desteklemesi adayı turistler için oldukça cazip hale getiriyor.

TROMSO, NORVEÇ

Üzerinde güneşin üç ay boyunca batmadığı bir ada şehri olan Tromso, Troms ve Kaval isimli iki adadan oluşur. Şehir merkezinde büyüleyici eski ahşap evler yer alır. ‘’Kuzeyin Paris’i’’ ismiyle anılmaktadır. Bu ismin yakıştırılmasının sebebi ise büyüleyici kuzey ışıklarının şehri aydınlatmasıdır. Kar yüksekliği rekorunu elinde bulunduran Tromso, kuzey ışıklarının en rahat izlenebileceği yerlerden biridir.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.