EN GÜZEL 7 ADA ŞEHİR

Gezi Rehberi

Dört tarafı denizlerle kaplı toprak parçalarının ilginç bir cazibesi var. Yaşamaktan en çok keyif alınan yerlerden biri olan adalar, insanda yaşama sevincini arttıran yerlerin başında geliyor. Karayla olan bağlantının kopuk olması bir anlamda yalıtılmışlık hissi veriyor insana.

Seyahatlerde de sıklıkla tercih edilen adalar keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin gözdesi konumunda. 

TROGIR, HIRVATİSTAN

Trogir, Adriyatik kıyılarının en eski ve en heyecan verici şehirlerinden biri. Tarihi kent merkezi Unesco Dünya Mirası listesinde yer alır. Genellikle sakin olan ada turizm mevsimlerinde kalabalıklaşır. Split havaalanına oldukça yakın olması ve büyüleyici tarihi mekânlara ev sahipliği yapması nedeniyle dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi çekmektedir. St. Lawrence Katedrali, St. Barbara Kilisesi, Jan Paul Meydanı, Kamerlengo Kalesi görülmesi gereken yerler arasındadır.

MOZAMBİK ADASI, MOZAMBİK

Hint Okyanusu’nun kıyısında yer alan Mozambik Adası küçük bir şehir olabilir ama oldukça büyük bir geçmişi vardır. Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşırken bu adanın 16. yüzyılda Portekiz sömürgesi olduğunu ve Doğu Afrika’nın önemli bir ticaret merkezi olduğunu düşünmek heyecan verici olacaktır. Hilal biçimli kıyıları, bembeyaz kumsalları, saf güzelliği, köpüklü turkuaz suları ve mangrow ormanları ile ziyaret edilesi bir ada şehridir. Ada UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır.

LUBECK, ALMANYA

Bu yakışıklı ada şehri geçmişteki kudretini biraz kaybetse de ziyaretçilerine göz kamaştırıcı tarihini hatırlatmaktan geri kalmıyor. Lübeck’in şanlı tarihi ‘’İlk Batılı Şehir’’ olarak nitelendirilmesinden kaynaklanıyor. Tarihi 10. yüzyıla dayanan Lübeck, Almanya’nın en kuzeyinde Baltık Denizi’nin içerisinde yer alıyor. Holsten Kapısı, Meryem Ana Kilisesi, Kuleli Kale Kapısı en önemli tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Trave Nehri çevresinde yer alan gotik yapıların ve kiremit renkli şirin evlerin kuzeyin soğukluğunu biraz olsun gidereceğinden emin olabilirsiniz.

MALE, MALDİVLER

Maldivlerin başkenti olan Male, tam anlamıyla cennet bir ada. Burada denizin ve güneşin tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Dünyanın en zengin mercan kayalıklarının bulunduğu adada daha önce hiç görmediğiniz rengarenk balık çeşitleriyle karşılaşabilir, isterseniz köpek balıklarıyla dalış dahi yapabilirsiniz. Tekne turları ve su sporu tutkunlarının beklentilerini sonuna kadar karşılayacak olan Male şehri enfes deniz ürünleriyle de damağınızda eşsiz bir tat bırakacak.

KEY WEST, FLORIDA

Eşsiz tropik bir ada olan Key West, kristal berraklığında sularını keşfedebileceğiniz bir ada şehri. Miami ve Küba’ya oldukça yakın olan ada Florida’nın bir parçasıdır. Denizde ve karada yapılacak birçok aktivite bulunur. Su kayağı, dalış ve tekneyle marina turları yapabileceğiniz gibi adanın en ünlü noktalarından biri olan Hemingway’in müze-evini ziyaret edebilir, sanat galerilerini dolaşabilir ve adadaki birçok restoranda deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

MEXCALTITAN, MEKSİKA

‘’Meksika’nın Venedik’i’’ adıyla anılan Mexcaltitan, Meksico City’de yer alan küçük bir ada şehri. Oldukça ilginç bir ada burası. Yağışların en yoğun olduğu mevsimde suların yükselmesi, kanoları, adaya ulaşım için tek seçenek yapıyor. Ada’yı önemli kılan unsur ise buranın Meksika ırkının başlangıç yeri olarak kabul edilmesi. Tarihçilerin de bunu desteklemesi adayı turistler için oldukça cazip hale getiriyor.

TROMSO, NORVEÇ

Üzerinde güneşin üç ay boyunca batmadığı bir ada şehri olan Tromso, Troms ve Kaval isimli iki adadan oluşur. Şehir merkezinde büyüleyici eski ahşap evler yer alır. ‘’Kuzeyin Paris’i’’ ismiyle anılmaktadır. Bu ismin yakıştırılmasının sebebi ise büyüleyici kuzey ışıklarının şehri aydınlatmasıdır. Kar yüksekliği rekorunu elinde bulunduran Tromso, kuzey ışıklarının en rahat izlenebileceği yerlerden biridir.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle