En pahalı 10 ülke

İş dünyası dergisi CEOWORLD’ün dünyanın en pahalı ülkeleri sıralaması açıklandı. İsviçre 2020’de de en pahalı ülke olarak listenin zirvesinde yer aldı. İsviçre’yi Norveç ve İzlanda takip etti. Asya kıtasının en pahalı ülkesiyse Japonya oldu. 132 ülkenin yer aldığı listenin 102’inci sırasında bulunan Türkiye’yse, Avrupa’da en ucuz ülkelerden biri oldu. Derginin emlak, barınma, giyecek, taksi ücretleri, internet erişimi, yiyecek, ulaşım, kamu hizmetleri ve lokanta ücretleri gibi temel ihtiyaç unsurlarına göre hazırladığı listede, ABD dünyanın en pahalı 20’inci, Rusya 82’inci, İngiltere 27’inci ve Fransa ise 14’üncü ülkesi oldu. 102’inci sıradaki Türkiye’nin, Ukrayna’yla birlikte Avrupa’nın en ucuz iki ülkesinden biri olması dikkat çekti. Listede sırasıyla Pakistan, Afganistan ve Hindistan dünyanın yaşanılabilir en ucuz üç ülkesi olurken, bu ülkeleri Suriye, Özbekistan, Kırgızistan, Tunus, Venezuela ve Kosova takip etti. EN PAHALI 10 ÜLKE En pahalı ülkeler sıralamasında ilk 10 şöyle: 1- İsviçre 2- Norveç 3- İzlanda 4- Japonya 5- Danimarka 6- Bahamalar 7- Lüksemburg 8- […]

En pahalı 10 ülke

İş dünyası dergisi CEOWORLD’ün dünyanın en pahalı ülkeleri sıralaması açıklandı. İsviçre 2020’de de en pahalı ülke olarak listenin zirvesinde yer aldı. İsviçre’yi Norveç ve İzlanda takip etti. Asya kıtasının en pahalı ülkesiyse Japonya oldu. 132 ülkenin yer aldığı listenin 102’inci sırasında bulunan Türkiye’yse, Avrupa’da en ucuz ülkelerden biri oldu.

Derginin emlak, barınma, giyecek, taksi ücretleri, internet erişimi, yiyecek, ulaşım, kamu hizmetleri ve lokanta ücretleri gibi temel ihtiyaç unsurlarına göre hazırladığı listede, ABD dünyanın en pahalı 20’inci, Rusya 82’inci, İngiltere 27’inci ve Fransa ise 14’üncü ülkesi oldu. 102’inci sıradaki Türkiye’nin, Ukrayna’yla birlikte Avrupa’nın en ucuz iki ülkesinden biri olması dikkat çekti.

Listede sırasıyla Pakistan, Afganistan ve Hindistan dünyanın yaşanılabilir en ucuz üç ülkesi olurken, bu ülkeleri Suriye, Özbekistan, Kırgızistan, Tunus, Venezuela ve Kosova takip etti.

EN PAHALI 10 ÜLKE

En pahalı ülkeler sıralamasında ilk 10 şöyle:

1- İsviçre

2- Norveç

3- İzlanda

4- Japonya

5- Danimarka

6- Bahamalar

7- Lüksemburg

8- İsrail

9- Singapur

10- Güney Kore

Listede ABD’nin pahalı şehirlerinden olarak gösterilen New York’un liste puanı 100 olarak hesaplandı. Buna göre toplamda 100 puandan fazla alan ülkeler New York’tan pahalı, bu değerin altında kalan diğer yerlerinse New York’tan ucuz olduğu belirtildi.

Bu bağlamda
122.4 puan alan İsviçre,
101.43 puan alan Norveç ve
100.48 puan alan İzlanda New York’tan pahalı üç şehir olarak sıralandı.
Diğer ülkeler New York’tan ucuz olarak değerlendirildi.

Dünyanın en ucuz üç ülkesi olan Pakistan (21.98), Afganistan (24.24), Hindistan (24.58) 25 puanın altında kaldı.

TÜRKİYE’NİN PUANI 34.69

Türkiye’nin ise pahalılık indeksindeki puanı 34.69 oldu. Türkiye dışarıda yemek yeme ve lokanta ücretleri kıyaslamasındaysa, euro para biriminin alım gücüne göre 24.16 puanla bu alanda Kosova ile birlikte Avrupa’nın en ucuz ülkesi oldu. Türkiye, bu bağlamda Bulgaristan, Romanya ve Bosna Hersek gibi ülkeleri de geride bıraktı.

Listede 83.35 puanlı Japonya Asya’nın en pahalı ülkesi olurken,

Singapur (81.1)
Güney Kore (78.18),
Hong Kong (77.22) ve
Tayvan (61.37) bu kıtadaki diğer pahalı ülkeler arasında yer aldı.

Orta Doğu’daki en pahalı ülkelerse

İsrail (81.15),
Katar (64.4),
Birleşik Arap Emirlikleri (61.98) ve
Lübnan (60.5) oldu.

Dünyanın en pahalı ülkeleri listesinde ilk 20’ye giren tek Afrika ülkesi Şeyseller oldu. Hint Okyanusu’nda bir ada ülkesi olan ve Afrika sınırlarında kabul edilen Madagaskar’ın kuzeydoğusundaki Şeyseller, listeye 19’uncu sıradan girdi.

Kaynak

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.