En Soğuk 10 Tatil Rotası

Ülke olarak sıcak ve nemli havadan şikayetçi olduğumuz bugünlerde akıllara gelen ilk tatil seçeneği deniz, kum, güneş üçlüsü oluyor. Ancak tek seçenek bu değil. Binlerce turist her yıl, bunaltıcı sıcakların etkisinden uzaklaşmak için soğuk iklimlere doğru yol alıyor. İşte insanların sıcaklardan kaçıp gittiği dünyanın en soğuk 10 tatil rotası…   1.Barrow, Alaska Ortalama sıcaklığın -20 derece olduğu Barrow, Alaska’da bir kent. Etrafından birçok buzulun da yer aldığı Barrow, neredeyse yıl boyu artılı dereceleri pek göremiyor.     2.Antartika Bilimsel araştırmalar yapmak üzere bölgede bulunanlar dışında yerleşimin bulunmadığı kıtaya son dönemlerde turistik geziler de düzenlenmeye başladı. Ancak ulaşımın zorluğu bu tip bir gezinin biraz pahalıya mal olmasına yol açıyor.   3.Chamonix, Fransa Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’ın zirvesine yakın bir konuma sahip olan Chamonix kasabası özellikle kış sporları sevenlerin favori yerlerinden. Dağ sporlarında önemli bir yere sahip olan kasabaya her yıl binlerce turist geliyor.   4.Harbin, Çin Çin’in en […]

En Soğuk 10 Tatil Rotası

Ülke olarak sıcak ve nemli havadan şikayetçi olduğumuz bugünlerde akıllara gelen ilk tatil seçeneği deniz, kum, güneş üçlüsü oluyor. Ancak tek seçenek bu değil. Binlerce turist her yıl, bunaltıcı sıcakların etkisinden uzaklaşmak için soğuk iklimlere doğru yol alıyor. İşte insanların sıcaklardan kaçıp gittiği dünyanın en soğuk 10 tatil rotası…

 

1.Barrow, Alaska

En Soğuk 10 Tatil Rotası

Ortalama sıcaklığın -20 derece olduğu Barrow, Alaska’da bir kent. Etrafından birçok buzulun da yer aldığı Barrow, neredeyse yıl boyu artılı dereceleri pek göremiyor.

 

 

2.Antartika

En Soğuk 10 Tatil Rotası

Bilimsel araştırmalar yapmak üzere bölgede bulunanlar dışında yerleşimin bulunmadığı kıtaya son dönemlerde turistik geziler de düzenlenmeye başladı. Ancak ulaşımın zorluğu bu tip bir gezinin biraz pahalıya mal olmasına yol açıyor.

 

3.Chamonix, Fransa

En Soğuk 10 Tatil Rotası

Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’ın zirvesine yakın bir konuma sahip olan Chamonix kasabası özellikle kış sporları sevenlerin favori yerlerinden. Dağ sporlarında önemli bir yere sahip olan kasabaya her yıl binlerce turist geliyor.

 

4.Harbin, Çin

En Soğuk 10 Tatil Rotası

Çin’in en soğuk kenti olan Harbin’de yılın önemli bir bölümünde sıcaklıklar -30 derecenin üzerine çıkmıyor. Harbin bu özelliğini avantaja çevirmek için bir süredir buz festivaline ev sahipliği yapmakta. Festival için dünyanın değişik yerlerinden turistlerin kente gelmeye başlamasıyla zamanla buz festivalinin yanında ışık gösterileri ve benzeri etkinlikler de eklendi.

 

5.Buz Hotel, İsveç

En Soğuk 10 Tatil Rotası

İsveç’in kuzeyinde yer alan Buz Hotel’e özellikle balayı çiftleri rağbet gösteriyor. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyin buzla kaplı olduğu otelde havalardaki mevsimsel ısınmalar tehlike yaratabiliyor.

 

6.International Falls, ABD

En Soğuk 10 Tatil Rotası

Minnesota’da bulunan International Falls, Yılın büyük bölümünde donmuş bir vaziyette. Bu haliyle de bir görsel şölen sunan bölge çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor.

 

7.Los Glaciares, Arjantin

En Soğuk 10 Tatil Rotası

Milli Park statüsünde olan bölge görenleri kendisine hayran bırakıyor. Koruma altında olan bölgede yapılaşma kesinlikle yasak. Dolayısıyla bölgeyi görebilmek için Ülkenin en güneyine doğru bir yolculuğa katlanmak zorundasınız.

 

8.Oymyakon, Rusya

En Soğuk 10 Tatil Rotası

Burası dünyanın en soğuk yerleşim yeri diyebiliriz. Ortalama sıcaklığın -45 derece olduğu Oymyakon’da özellikle kışın sokağa çıkmak bile neredeyse imkansız bir hale geliyor.

 

9.Perm, Rusya

En Soğuk 10 Tatil Rotası

Yazın ortasında bile kışı aratmayan soğuklara sahip olan Perm, mağaralarıyla da biliniyor.

 

10.Yakutsk, Rusya

En Soğuk 10 Tatil Rotası

Rusya’nın Yakutsk Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Yakutsk aynı zamanda dünyanın en soğuk kentlerinden de biri. Kenti ikiye ayıran Lena nehri yılın büyük bölümünde donmuş bir vaziyette.

 

Kaynak : Haberler.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 7 gün önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.