Endonezya’nın Aktif Volkanı Rinjani Dağı

rinjani volkanik dağı Gezi Rehberi

Endonezya da bulunan Rinjani Dağı aktif volkanik dağ olmasıyla gündeme gelmiştir. Bizde sizler için volkanik dağ hakkında bildiklerimizi paylaşıyoruz.

Rinjani Dağının volkanik bir dağ olduğunu paylaştık. Ancak bu volkanik dağdan önce sizlere volkanik dağ nedir? Volkanik dağ nasıl oluşur? Günümüzde aktif volkanik dağlar nelerdir? Bunlardan bahsedeceğiz.

Volkanik Dağ Nedir?

Volkanik dağ magmanın yer küreden dışarı çıkarak zamanla oluşturduğu şekle verilen addır. Volkanik dağ oluşmasındaki en temel bileşen magmadır.

Endonezyada ki Volkanik Dağlar

Endonezya ülkesi coğrafi oluşumlar sebebi ile volkanik dağ oluşumuna müsait bir plakadır. Bu bölgede oluşan volkanların dikkat çekme sebebi ise volkanların patlamasıdır. Endonezyanın en aktif olana volkanik dağı ise Merapi Dağıdır. Merapi dağı 80 den çok patlamış olup patlamalar sebebiyle Merapi Dağı On Yıl Volkanı olarak isimlendirilmiştir. Güncel veriler doğrultusunda Endonezya da aktif yanardağ 127 tane olup bunlar yaklaşık 5 milyon insan hayatını tehlikeye atmaktadır. Ayrıca bölgede oluşan deprem ve tsunami doğal afetleri tetikleyebileceği de endişe uyandırmaktadır.

Rinjani Volkanik Dağı

Lombok adasının kuzeyinde yer alan Rinjani dağı 3726 metre yüksekliğindedir. Endonezya’nın en yüksek ikinci volkanik dağı olan Rinjani dağı etrafında kendinden küçük volkanik dağlar da mevcuttur. Bu dağlardan olan Gunung Barujari dağı 2009 yılında 8000 metre yüksekliğe küller püskürtmüştür. Barujari dağı en son 2010 yılında aktif olmuş ve bölgedeki tüm etkinlikler tehlikeden dolayı duraklatılmıştır. Rinjani volkanik dağı hayvan ve bitki örtüsü ile zengin olan 41,330 hektarlık alanda bulunan National Park içerisinde bulunmaktadır. Gunun Rinjani volkanında bulunan Segara Anak gölü Endonezya Hinduları tarafından kutsal sayılmaktadır. 18.yüzyıldan bu yana beyaz giyinen hacı kafilesi yağmur sezonu gelmeden evvel gölü ziyaret ederek Mulang Pakelem ismini verdikleri seremonilerini yapıyorlardır.

Gunun Rinjani National Park

Gunun Rinjani volkanında içinde bulunduğu National Park güzelliğiyle gelen herkese kendisine hayran bırakmaktadır. Her ne kadar volkanik dağ tehlikeli olsa da aktif olmadığı dönemlerde dağın zirvesi, krater gölünün güzelliği bölgede bulunan sıcak su kaplıcaları, muhteşem doğa havası ile dinlenmek ve yenilenmek için harika imkanlar sunuyor. Bölgede bu güzellikler dışında türlerine çok rastlanmayan Makak maymunu, Munçak geyiği, yaban domuzları ve türlü türlü kuş, böcek türleri de yer almaktadır. Bölgenin korunması amacı ile Endonezya hükümeti tarafından UNESCO Jeolojik Parklar Listesinde yer almak için başvuruda bulunulmuştur.

Rinjani Dağına Yolculuk

Rinjani dağına çıkabilmek için öncelikle volkanın aktif olmadığı dönemler tercih edilmelidir. Onun yanı sıra dağ yolculuğu zorlu ve meşakkatli olduğu için sağlam bir kondisyona ve dağ ekipmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu özellikleri taşımayanlar için dağ yolculuğu sırasında ölümler yaşanmıştır. Krater gölünün yanına kadar olan yolculuk oldukça yorucudur. Bu yolculuk esnasında burada kamp yapıp geriye kalan 1 km lik dik yokuş için enerji toplayabilirsiniz.

Rinjani Dağ Güzergahı Rinjani dağına tırmanmak için öncelikli olarak Senaru köyünden geçmek gerekir. Bu köy dağın eteğinde bulunması ile birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Mount Rinjani Nationa Parkta başlayan yolculuk ile Montong Satas bölgesine ulaşılıyor. Burası genellikle dağcılar için ilk dinlenme noktası oluyor. Dinlenme sonrası yolculuğuna devam edildiği Rinjani dağı eteklerinden gittikçe dikleşen yokuş ile yolculuk zorlaşabilmektedir. Zorlu şartlara rağmen ulaşılan Krater gölü kamp alanın da geceyi geçirebilir yolculuğa sabah devam edebilirsiniz. Yolculuk sonrası göreceğiniz muhteşem Endonezya Rinjani Dağı manzarası ise bu kadar zorluğa değdi hissiyatı verecektir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle